38. istanbul film festivali

38. İstanbul Film Festivali’nde İzlemeniz Gereken 19 Muhteşem Film

5-16 Nisan 2019’da gerçekleşecek İstanbul Film Festivali 2019 programı açıklandı ve merakla beklediğimiz 19 filmi sizler için derledik

1- Aire / Nefes (2018) – IMDB Puanı: 8,4

Nefes

Lucia, Asperger sendromlu bir çocuk sahibi bekar bir ebeveyndir. Asgari ücretli bir işi ve annesiyle çok zor bir ilişkisi vardır; bu şartlar altında her şeyi kendi başına halledebileceğini düşünür. O gün okuldan acil bir çağrı alır: oğlu kafasını vurmuştur. Endişeyle okula gider, ancak oraya gittiğinde hastaneye taşındığını söylerler. Bu gelişmeyle birlikte zar zor birleştirdiği yaşamı parçalara ayrılır.

2- Cold Case Hammarskjöld / Faili Meçhul (2019) – IMDB Puanı: 8,3

Cold Case Hammarskjöld

Danimarkalı yönetmen Mads Brügger ve İsveçli özel dedektif Göran Björkdahl, Dag Hammarskjöld’ün gizemli ölümünü çözmeye çalışır. Soruşturmaları kapanırken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni öldürmekten çok daha kötü bir suç keşfederler.

3- This Changes Everything / Bu Her Şeyi Değiştirir (2018) – IMDB Puanı: 8

This Changes Everything

Sektördeki tanınmış oyunculardan, yönetmenlerden ve sanatçılardan kesitler içeren ve kadınların eksik & yanlış temsili üzerine Hollywood’daki cinsiyet eşitsizliğini araştıran belgesel niteliğinde bir çalışma.

4- The Blonde One / Sarışın (2019) – IMDB Puanı: 8

The Blonde One

İlk gösterimini şubat ayında Sydney Film Festivali’nde yapan Sarışın, daldan dala atlayan partici Juan’ın ağabeyinin evden taşınmasıyla başlıyor. Acilen bir ev arkadaşı arayışına giren Juan, henüz dul kalan sessiz, yakışıklı iş arkadaşı Gabriel’i (filme adını veren sarışın) evine taşınmaya ikna ediyor. İki ev arkadaşı arasındaki yakınlaşma kısa süre sonra farklı bir yöne doğru evriliyor.

5- Astor Piazzolla inédito (2018) – IMDB Puanı: 8

Astor Piazzolla inedito

Arjantinli bandoneon virtüözü Astor Piazzolla’nın gizli arşivleri oğlu tarafından açılıyor. Tangoyu değiştiren dünya çapında efsanevi bestecinin sinematik bir portresi.

6- Spell / Büyü (2018) – IMDB Puanı: 7,9

büyü

Nişanlısı aniden ölen Amerikalı bir çizer, ruhunu dinlendirmek için İzlanda’ya gider. Issız dağlarda tepelerde gezinirken ölüleri diriltebilen bir büyücü ve bu ritüeli gerçekleştirmeye hazır iki kişiyle karşılaşır.

7- The Dig / Kazı (2018) – IMDB Puanı: 7,9

kazı

Cinayetten on beş yıl yattıktan sonra Callahan, kurbanının cesedini arayan babası Sean’ı bulmak için eve döner. Callahan kısa süre sonra ondan kurtulmanın tek yolunun kazmasına yardım etmek olduğunu anlar.

8- Synonyms / Eşanlamlılar (2019) – IMDB Puanı: 7,8

synonymes

İsrail’den Paris’e göç eden ve kimliğini tamamen reddeden bir adamı merkezine alan Eşanlamlılar’ın, yönetmeni Nadav Lapid’in hayatından izler taşıyor. Filmin başkarakteri Yoav, hiç hazzetmediği ülkesi İsrail’den, sonuna kadar benimsemeye karar verdiği Paris’e taşınır. Kökenlerini silmek, Fransız olmak, Père Lachaise mezarlığına gömülmek ister ama özü, bedenindedir, çifte kimliği onu hiç bırakmaz.

9- Systemsprenger / Oyunbozan (2019) – IMDB Puanı: 7,8

system crasher

Benni tacize uğramış, geçirdiği travmalar nedeniyle öfke kontrolü sorunları yaşayan ve tek isteği koparıldığı annesine geri dönmek olan 9 yaşında bir kız çocuğu. İlk filmiyle Berlin’de “yeni bakış acıları sunan” filmlere verilen Alfred Bauer Ödülü’nü kazanan Nora Fingscheidt, çok iyi yazılmış bir senaryo ve müthiş bir çocuk oyuncu performansıyla bizi Benni’nin dünyasına sokmayı başarıyor.

10- House of Hummingbird / Sinekkuşu (2018) – IMDB Puanı: 7,6

House of Hummingbird

Seul, 1994 – Seongsu Köprüsü yıkıldığı yıl, 14 yaşındaki Eunhee şehri aşkı ararken dolaşıyor.

11- Dreamaway / Hayal-et (2018) – IMDB Puanı: 7,6

Dreamaway

Bir yandan özgürlük bir yandan kolay kazanılan kazanç vaat eden Şarm El Şeyh, turizmin bir süredir terör tehdidi yüzünden dibe vurmasına rağmen, Mısırlı gençlerin uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Hayal-et, bu hayaller kentindeki lüks bir otelde çalışan gençleri izliyor.

12- By the Grace of God / Yüzleşme (2019) – IMDB Puanı: 7,5

Grâce à Dieu

Üç çocuk, çocukluk arkadaşları, kişisel deneyimlerini karşılaştırır ve çift, aile ve profesyonel hayatlarını sorgularlar. François Ozon’un Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde ana yarışmada dünya prömiyerini yapan son filmi, Katolik ruhbanlarının pedofili vakalarına kurbanların açısından bakan şefkatli ve güçlü bir dram.

13- Edmond (2019) – IMDB Puanı: 7,5

edmond

“Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik, Molière ödüllerini kapan, aynı adlı gişe rekortmeni oyunun sinema uyarlamasını da kendi üstlendi; senaryosunu yazdığı filmi kendi yönetti.

14- Border / Sınır (2018) – IMDB Puanı: 7,1

sınır

Şüphelendiği, kendi kadar tuhaf bir adamı takıntı haline getiren Tina adındaki bir sınır polisinin sonunda kendi varlığını bile sorgulayacağı birtakım sırları öğrenişini anlatan Sınır aşk filmi, doğaüstü ve kara film öğelerini zekice harmanlıyor.

15- Sauvage / Vahşi (2018) – IMDB Puanı: 7,1

vahşi

Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajında Camille Vidal-Naquet, sokaklarda vücuduyla para kazanan gençlerin dünyasına yargıdan uzak, içeriden ve samimi bir bakışla yaklaşırken, Kalpteki Bıçak ve Kalp Atışı Dakikada 120’den anımsayacağınız Félix Maritaud bu kez başrolde hafızalara kazınacak çarpıcı bir oyunculuk sergiliyor.

16- In Fabric / Lanetli Kumaş (2018) – IMDB Puanı: 7,1

lanetli kumaş

In Fabric, hayaletli bir giysinin ömrünü izleyen, insandan insana geçen yıkıcı sonuçları olan unutulmaz bir hayalet hikayesi.

17- High Life (2018) – IMDB Puanı: 6,7

High Life

Robert Pattinson, Juliette Binoche, Mia Goth’lu oyuncu kadrosuyla High Life, Toronto’da prömiyerini yaptı. Çektiği bu ilk bilimkurguda Denis, tüm oyuncularına çekimlerin yapıldığı Köln’deki Avrupa Uzay Ajansı’nda astronot eğitimi aldırdı.

18- Divine Love / İlahi Aşk (2019) – IMDB Puanı: 6,4

Divine Love

Brezilya, 2027. Çok dindar bir kadın, çiftlerin boşanmasını önlemek için noterdeki pozisyonunu kullanır. Çabalarını takdir konusunda ilahi bir işaret beklerken, nihayetinde onu Tanrı’ya yaklaştıracak bir krizle karşı karşıya kalır.

19- The Ground Beneath My Feet / Kaygan Zemin (2019) – IMDB Puanı: 6,2

Der Boden unter den Füßen

Lola, kişisel hayatını, bir iş danışmanı olarak işindeki karı optimize etmek için kullandığı acımasız verimlilikle kontrol ediyor. Ancak trajik bir olay geçmişi tekrar yaşamaya zorladığında, Lola’nın gerçeklikle ilgili tutumu kayboluyor gibi görünüyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.