en iyi marvel filmleri

Marvel Filmleri: Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 30 Marvel Filmi ????

Sıralamada önce Marvel Sinematik Evreni’ni, Fox/X-Men’i, Deadpool’u; en sonda da Sony’nin Amazing Spider-Man serilerini dikkate aldık

1- Iron Man (2008) – IMDB: 7.9

iron man - demir adam

Eksantrik milyarder Tony Stark, Afganistan’da bir mağarada esir alındıktan sonra mühendis zekasını kullanarak onu ve dünyayı esir alan insanlara karşı savaşmak için eşi benzeri görülmemiş bir zırh yaratır. Robert Downey Jr.’ı perdeye tekrardan getiren ve Marvel Sinematik Evreni’ni (MCU) başlatan film olarak da bilinir.

2- The Incredible Hulk (2008) – IMDB: 6.8

hulk

Amerikan hükümetinden kaçmakta olan bilim adamı Bruce Banner, öfkelendiğinde dönüştüğü yeşil yaratığı bastırmak için bir tedavi arıyordur. Edward Norton’ın Bruce Banner ve Hulk’ı oynadığı ilk ve tek film olarak da bilinmektedir.

3- Iron Man 2 (2010) – IMDB: 7.0

iron man 2

Bütün dünyaya kimliğini Iron Man olarak açıkladıktan sonra Tony Stark, kötüleşen sağlığına bir çözüm bulmaya çalışıyordur. Aynı zamanda babasının geçmişiyle bağlantısı olan intikam arayışındaki Ivan Vanko’yu da yenmek zorundadır.

4- Thor (2011) – IMDB: 7.0

thor

Yıldırım Tanrısı Thor, Dünya’da insanlarla birlikte yaşaması için Asgard’dan atılır. İnsani duyguları yaşadıktan sonra insanların ve Dünya’nın en önemli koruyucularından biri olacaktır. Marvel’ın dünya dışı evrenlere açıldığı ilk filmdir.

5- Captain America: The First Avenger (2011) – IMDB: 6.9

captain america - the first avenger

Steve Rogers, cılız ve zayıf olduğu için askere alınmaz ancak cesaretinden dolayı “Süper Asker serumu” programına seçilerek Captain America’ya dönüşür. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerle birlikte Red Skull ile savaşırken sevdiği ve değer verdiği şeylerden de kayıplar verecektir. Chris Evans’ı Captain America olarak izlediğimiz ilk filmdir.

6- The Avengers (2012) – IMDB: 8.1

the avengers

Kahramanlar ve yardımcıları bir araya gelmeyi öğrenmeli, birlikte savaşmalı ve Loki ve uzaylı ordusunu dünyayı ele geçirmeden önce durdurmalıdır. Dünya genelinde 1,5 milyar dolar hasılatla, en iyi gişeye sahip gelmiş geçmiş 6. film olmuştur.

7- Iron Man 3 (2013) – IMDB: 7.2

iron man 3

Tony Stark’ın hayatı Mandarin adındaki güçlü bir terörist tarafından yerle bir edilmiştir. Tekrardan hiçten kendini en baştan yaratıp kendisini, ailesini ve dünyayı kurtarmalıdır. Iron Man serisinin üçüncü filmi olarak üçlemeyi tamamlamıştır. Marvel solo filmlerinde 1 milyar dolar hasılatı geçmiş ilk filmdir.

8- Thor: The Dark World (2013) – IMDB: 7.0

thor - the dark world

Aether denilen madde dünyalı Dr. Jane Foster’ı lanetlemiştir. Thor, hem dünyayı yok olmaktan durdurmalı hem de Asgard’ı Karanlık Elfler’in ele geçirmesine karşı korumalıdır.

9- Captain America: The Winter Soldier (2014) – IMDB: 7.8

captain america - the winter soldier

Steve Rogers, günümüzün dünyasına alışmaya çalışmaktadır. Bu sırada S.H.I.E.L.D radikal değişimler geçirmekte ve eski dostları ve düşmanları Captain America’ya kendilerini hatırlatacaktır. Captain America, Black Widow ve Falcon’la beraber dünyanın güvenliğini sağlayan kuruluşları yok olmaktan durdurmak zorundadır.

10- Guardians of the Galaxy (2014) – IMDB: 8.1

guardians of the galaxy

Tesadüfen bir araya gelen galaksiler arası suçlular, kendini beğenmiş bir hükümdarı tüm evreni ele geçirme çabasına karşı savaşmak zorundalardır. Star-Lord, Gamora, Rocket Racoon ve Groot gibi şu an herkes tarafından sevilen Marvel karakterlerinin ilk filmidir. Müzikleriyle de bize 1980’leri renkli gezegenler ve galaksilerde yaşatmıştır.

11- Avengers: Age of Ultron (2014) – IMDB: 7.4

the avengers - age of ultron

Tony Stark’ın insanları ve dünyayı koruması için geliştirdiği yapay zeka Ultron, beklenildiğinden daha zeki olup kendine bir beden yaratır ve kaos yaratır. Joss Whedon’ın yazıp yönettiği son Marvel filmidir.

12- Ant-Man (2015) – IMDB: 7.3

antman

Küçük hırsızlıklar yapan Scott Lang, ona verilen süper zırhla boyut olarak küçülebilmektedir. Bir süper kahraman olmayı öğrenerek gerçekleştireceği en büyük soygunu yaparak dünyayı kurtarmalıdır. Paul Rudd’ı Ant-Man olarak Marvel evrenine tanıtan filmdir.

13- Captain America : Civil War (2016) – IMDB: 7.8

captain america - civil war

Avengers programına dünya genelindeki güvenlik kuruluşlarından tepki gelmektedir. Bu siyasi müdaheleler Iron Man ve Captain America arasında bir ayrılık yaratacak ve diğer süper kahramanlar da tarafını seçerek savaşa katılacaktır. Yeni, genç ve ilk kez Marvel karakterleriyle bir arada gördüğümüz Tom Holland’ın Spider-Man’i ve Chadwick Boseman’ın canlandırdığı Black Panther’ı bu filmde tanıtılır.

14- Doctor Strange (2016) – IMDB: 7.5

doctor strange

Kendini beğenmiş, dahi ve milyoner cerrah Dr. Strange, geçirdiği bir kaza sonucu ellerini kullanamaz hale gelir. Fiziksel ve ruhsal tedaviyi dünyanın her tarafında arayan Strange, kendini mistik sanatını evrenine girmiş şekilde bulur. Benedict Cumberbatch’in ana karakteri canlandırdığı film, ‘sihir’ dünyasını Marvel Sinematik Evreni’ne daha kapsamlı bir şekilde tanıtır.

15- Guardians of the Galaxy Vol.2 (2016) – IMDB: 7.7

guardians of th egalaxy vol 2

Star-Lord babasının kim olduğunu ve ne olduğunu öğrenirken, Guardians onun yanında durmalı ve ekibin dağılmasını önlemeye çalışmaktadır. James Gunn’ın Marvel evreninde yazıp yönettiği son film olan Guardians of the Galaxy Vol.2, ilk filmi gibi müzikleriyle kulaklarımızın pasını silmiştir. Star-Lord’un heyecanlanla beklediğimiz babasını Kurt Russel oynamaktadır.

16- Spider-Man: Homecoming (2017) – IMDB: 7.5

spiderman homecoming

Peter Parker, Queens’te yaşayan bir lise öğrencisidir. Aynı zamanda New York’u tehdit eden düşmanlara karşı Spider-Man olarak savaşmaktadır. Bu sefer Michael Keaton tarafından oynanan Vulture ve çetesini alt etmelidir. Daha çok bir gençlik filmi olan Spider-Man: Homecoming’de Marvel evreninde geçen ilk Spider-Man’e, Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı Iron Man de eşlik edecektir.

17- Thor: Ragnarok (2017) – IMDB: 7.9

thor-ragnarok

Thor, gladyatörler gezegeni olan Sakaar’da tıkılı kalmıştır. Asgard yok olmadan kendi dünyasına gitmeli ve Ölüm Tanrıçası Hela’yı durdurmalıdır. Bu savaşında çekicini kaybedecektir. Ona Hulk yardım edecek, Loki ise dostluk ve düşmanlık arasındaki çizgiyi kaldıracaktır.

18- Black Panther (2018) – IMDB: 7.4

black panther

Babası öldükten sonra T’Challa hem ülkesi Wakanda’nın başına geçmeli hem de babasının bıraktığı Black Panther süper kahraman olma görevini de ele almalıdır. Tahtı, gücü ve Wakanda’nın egemenliğini kaybetmemek için ordusuyla beraber savaşacaktır. Dünya genelinde 1,3 milyar hasılatla solo Marvel filmlerinden en başarılı olanı ve box office’te sinema tarihinin en başarılı 9. filmi olmuştur.

19- Avengers: Infinity War (2018) – IMDB: 8.5

Avengers- Infinity War incelemesi

Güçlü Thanos sonunda dünyaya gelip insanlarını katletmeye hazırdır. Avengers ekibi farklılıklarını bir kenara bırakarak bir araya gelip Thanos ve askerleri karşısında savaşmalı ve evreni kurtarmalılardır. Toplam hasılatı 2 milyar doları geçen ilk ve (şu ana kadar) tek Marvel filmi olmuştur. Film daha vizyona girmeden fragmanları bile rekorlar kırmıştır.

20- Ant-Man and the Wasp (2018) – IMDB: 7.2

antman and the wasp

Scott Lang hem bir baba hem de Ant-Man olarak bir süper kahraman olmayı aynı anda devam ettirmeye çalışmaktadır. Karşısına gelen yeni görevde Wasp ile beraber çalışarak başarılı olmalı ve Michael Douglas’ın oynadığı Dr. Hank Pym’in geçmişindeki sırları çözmelidir.

21- X-Men Origins: Wolverine (2009) – IMDB: 6.6

xmen origins-wolverine

Wolverine’in çocukluğundan başlayıp kardeşi Sabertooth ile ilişkisini, bir devlet koruma ekibi olan Team X ile çalışmasını ve geçmişinde yaşadığı acıların günümüze etkisini anlatmaktadır.

22- X-Men: First Class (2011) – IMDB: 7.7

xmen-first class

Yıl 1962, Amerika Devleti süper güçleri olan mutantları 3. Dünya Savaşı’nı başlatmaya kararlı bir diktatörü durdurmak için görevlendirmiştir. Matthew Vaugh’ın yönetmenliğini yaptığı filmde bildiğimiz ve sevdiğimiz Magneto, Professor X ve Mystique gibi karakterlerin gençlik yıllarını ve nasıl bir araya gelip daha sonra nasıl koptuklarını görüyoruz.

23- The Wolverine (2013) – IMDB: 6.7

the wolverine

Wolverine eski bir tanıdığı tarafından Japonya’ya çağrılır. Burada geçmişindeki kötülüklerle savaşan Wolverine, aynı zamanda samuraylara ve onu alt edebilecek güçte olan düşmanlara karşı savaşmalıdır.

24- X-Men: Days of Future Past (2014) – IMDB: 8.0

xmen-days of future past

X-Men ekibi gelecekten Wolverine’i geçmişe yollar. Wolverine geçmişte tarihi değiştirmeli ve hem insanları hem de mutantları tehlikeye sokacak bir tehditi önlemelidir. Filmde, kahramanlarımızın genç ve yaşlı hallerini, hatta bazen aynı sahneler içerisinde görmekteyiz. Fakat tabii ki Wolverine’in genç halini de yaşlı halini de her zaman Hugh Jackman canlandırmaktadır.

25- Deadpool (2016) – IMDB: 8.0

deadpool

Wade Wilson, hızlı konuşan ve karanlık bir mizah anlayışı olan bir adamdır. Bir deney sonrasında ise kendini çabuk iyileşme gücüyle ve bir intikam arayışında bulur. Meta bir karakter olan Deadpool zaman zaman bir film içinde olduğuna ve Ryan Reynolds tarafından oynandığına da göndermeler yapar. Marvel evreninde olmasa da son 10 yıldaki nadir +18 süper kahraman filmlerindendir.

26- X-Men: Apocalypse (2016) – IMDB: 7.0

xmen-apocalypse

Dünyanın ilk mutantı Apocalypse, günümüze dönmüştür. X-Men ekibi Apocalypse’in herkesi yok etme planını durdurmak için bir araya gelmek zorundadır. Burada daha önceki yıllarda gördüğümüz Cyclops, Storm ve Jean Grey gibi karakterlerinde gençlik hallerini görüyoruz.

27- Logan (2017) – IMDB: 8.1

logan

Yakın gelecekte Wolverine, yaşlı ve hasta Professor X’e bakmaktadır. Bu sırada Wolverine’in güçlerine benzer güçlere sahip genç bir mutant kız karşısına çıkar. Onu kaçırmak isteyenlere karşı savaşacak ve aynı zamanda bir mutant olarak saklanmaya çalışacaktır. Tam 17 yılını Wolverine karakterine veren Hugh Jackman, bu filmle karakteri son kez canlandırdığını söylemiştir.

28- Deadpool 2 (2018) – IMDB: 7.8

deadpool 2

Deadpool, güçlerini kontrol edemeyen genç bir mutantı, zaman yolculuğunu yaparak genç mutantı öldürmeye gelen Cyborg’dan korumalıdır. Bunun için X-Force adını verdiği bir ekip kurar.

29- The Amazing Spider-Man (2012) – IMDB: 7.0

the amazing spiderman

Peter Parker, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra örümcek benzeri güçlere sahip olur. Bu güçleri insanlığın iyiliği ve ebeveynlerinin gizemli ölümünü araştırmak için kullanacaktır.

30- The Amazing Spider-Man 2 (2014) – IMDB: 6.6

the amazing spiderman 2

Spider-Man, New York’u Electro ve Green Goblin gibi düşmanlara karşı korumak zorundadır. Bu sırada Gwen Stacy ile ilişkisini gözden geçirirken başına gelen trajediye karşı göğüs gererek başarılı olmak zorundadır. Film Andrew Garfield’ın canlandırdığı Spider-Man evrenindeki son film olurken, elektronik müzikleriyle dikkat çekmiştir.

Sizin favoriniz hangisi?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.