kuibi

Quibi Nedir? 2020’de Quibi’de Hangi İçerikler Yayınlanacak?

Adını ”Quick Bites”tan alan Quibi’de, maksimum 10’ar dakikalık videolar yer alacak

Quibi nedir?

Quibi, adını İngilizce ”quick bite” (atıştırma/çerez) fiilinden alan Quibi, Jeffrey Katzenberg tarafından 2018’de kurulan ve 6 Nisan 2020’de hayata geçecek olan mobil odaklı bir video platformdur. Netflix, Prime Video ve Hulu gibi platformların aksine, sadece ve sadece mobile uygun içerek üretilen Quibi‘de videoları sadece cep telefonlarınızdan dikey ya da yatay olarak izleyebileceksiniz. Offline mod seçeneği de bulunduğunu belirtelim.

Quibi Netflix’e rakip mi?

Daha çok Z kuşağını hedefleyen Quibi’de en fazla 10 dakikalık videolar yer alacak. Örneğin 8 bölümlük bir dizi sezonunu ortalama 80 dakikada film izler gibi hatta bazen ondan daha kısa sürede bitirebileceksiniz. Üretimin ve tüketimin oldukça hızlı gerçekleştiği bir çağda fena bir girişim gibi durmuyor. TV ve bilgisayardan film & dizi izlemenin yanı sıra yolda giderken, otobüs beklerken ya da kısa bir ara vermişken ”atıştırmalık” ama kaliteli içerik sunmayı hedefleyecek Quibi. Dolayısıyla en çok karşılaştırılan rakibi Netflix’i, rakip olarak görmüyorlar.

Quibi’de kaç video olacak?

The Walt Disney Company, NBCUniversal, Sony Pictures, WarnerMedia, Liberty Global, ViacomCBS ve Alibaba Group gibi şirketlerden toplamda 1 milyon $ yatırım alan platform, Wikipedia’ya göre ilk senesinde 7.000 kısa video üretmeyi planlıyor. Aynı zamanda ilk senesinde 175 dizi çıkaracağı da açıklananlar arasında.

Quibi ücretli mi?

Şimdilik sitesinde net bir bilgi olmasa da aylık reklamlı izlemek için 5$, reklamsız izlemek için de 8$’ı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Quibi’de hangi orijinal içerikler yer alacak?

Netflix, Hulu, Amazon gibi Quibi’nin de ”orijinal” yapımları olacak. Platformda, Chrissy Teigen’in yer aldığı Judge Judy benzeri bir yapım olan Chrissy’s Court; Steven Spielberg’ün (Spielberg’ün Quibi’nin kurucusunun da çok eski ve yakın arkadaşı olduğunu belirtelim) bizzat yazıp yönettiği Spielberg’s After Dark (ilginç olan şu ki bu içerik sadece gece izlenebilecek); Zac Efron ve kardeşinin yer aldığı ve dünyanın çeşitli yerlerine gönderilerek sınanacakları şov Kill the Efrons; Snapchat ve kurucusu Evan Spiegel‘in hikayesinin anlatıldığı Frat Boy Genius; BBC Natural History Unit tarafından kadın bakış açısıyla hazırlanacak belgesel serisi gibi değişik yapımlar bulunuyor.

Quibi İçerik Türleri

Drama

Code 8 – Sci-Fi/Drama

Don’t Look Deeper – Sci-Fi/Drama

Frat Boy Genius – Drama

#FreeRayShawn – Gerilim

The Fugitive Aksiyon – Gerilim

How They Made Her – Gerilim

Spielberg’s After Dark – Korku

The Stranger – Gerilim

Wolves and Villagers – Gerilim

Komedi

Action Scene – Gerilim Komedi

Flipped – Komedi

How to Lose a Guy in 10 Days – Romantik Komedi

Reno 911! – Komedi

Varsity Blues – Spor komedisi Drama

Animasyon

The Andy Cohen Diaries – Belgesel

Gloop World – Stop motion

Trill League – Süper kahraman

Your Daily Horoscope – Yaşam tarzı

Belgesel

Beauty

Blackballed

Centrepiece

Cup Of Joe

Fierce Queens

High & Low

Killing Zac Efron

NightGowns with Sasha Velour

Slugfest

Yarışma

Legends of the Hidden Temple

Singled Out

Punk’d

Barkitecture

Chrissy’s Court

Dishmantled

Elba vs. Block

Fight Like A Girl

Game Show

The Hot Drop

Iron Sharpens Iron

Kill the Efrons

Nice One

Thanks a Million

You Ain’t Got These

Haber

Daily Essentials

60 in 6

The Drop

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.