The Miseducation of Cameron Post

34. Sundance Film Festivali’nde Yarışacak 12 LGBT Film

Sundance Film Festivali’nin 2018 programı açıklandı ve sizler için festivalin LGBT filmlerini derledik

18-28 Ocak 2018’de Park City, Salt Lake City ve Sundance Mountain Resort‘ta gerçekleşecek olan Sundance Film Festivali‘nde 29 farklı ülkeden toplamda 110 film yarışacak ve gelin hep birlikte listedeki 12 LGBT filme göz atalım.

1- Believer – Belgesel Prömiyeri

believer

(Yönetmen: Don Argott, Yapımcılar: Heather Parry, Sheena M. Joyce, Robert Reynolds)

Imagine Dragons grubunun Mormon elemanı Dan Reynolds, kilisenin LGBTQ üyelerine nasıl davrandığını keşfetmek için yola çıkıyor. Utah eyaletinde gençler arasında artan intihar oranıyla birlikte, kilisenin politikalarına olan endişesi onu kabul ve değiştirme için beklenmedik olaylara sevk ediyor.

2- The Catcher Was a Spy – Dünya Prömiyeri

the catcher was a spy

(Yönetmen: Ben Lewin, Senarist: Robert Rodat, Kadro: Paul Rudd, Mark Strong, Sienna Miller, Jeff Daniels, Guy Pearce, Paul Giamatti.)

Profesyonel beyzbol oyuncusu ve Ivy League mezunu olan dokuz dil bilen avukat Moe Berg‘in gerçek hikayesini anlatıyor film. Kendisi aynı zamanda atom bombası kurulması için Almanya’ya karşı ABD’ye yardım eden bir OSS casusu. Peki burada LGBT karakter kendisi mi olacak yoksa senaryoda herhangi biri mi olacak izleyip göreceğiz.

3- Don’t Worry, He Won’t Get Far On Foot –

Dünya Prömiyeri

Don't Worry, He Won't Get Far On Foot

(Yönetmen/Senarist: Gus Van Sant, Kadro: Joaquin Phoenix, Jonah Hill, Rooney Mara, Jack Black.)

John Callahan, renksiz şakalarla dolu bir yeteneğe ve bir içki problemine sahiptir. Bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum kaldıktan sonra, güzellik ve komediyi insan tecrübelerinin absürtlüğünde bulur.

4- The Happy Prince – Dünya Prömiyeri

the happy prince

(Yönetmen/Senarist: Rupert Everett, Kadro: Colin Firth, Emily Watson, Colin Morgan, Edwin Thomas, Rupert Everett.)

Oscar Wilde‘ın son günlerini ve bu günlerin etrafında çevrili olan hayaletleri anlatan müthiş bir yapım (gibi duruyor).

5- Hearts Beat Loud – Dünya Prömiyeri

hearts beat loud

(Yönetmen/Senarist: Brett Haley, Kadro: Nick Offerman, Kiersey Clemons, Ted Danson, Sasha Lane, Blythe Danner, Toni Collette.)

Üniversiteye gitmeden önceki son yaz, bir baba ve kız, inanılmaz bir şarkı sözü yazarı ikilisi olur çıkar ve olaylar gelişir.

6- A Kid Like Jake – Dünya Prömiyeri

A Kid Like Jake

(Yönetmen: Silas Howard, Senarist: Daniel Pearle, Kadro: Claire Danes, Jim Parsons, Octavia Spencer, Priyanka Chopra, Ann Dowd.)

Evli çift Alex ve Greg, Cinderella’yı G.I.’a tercih eden genç bir oğula sahiptirler. Çocukları için en iyisini dileyerek, hayat hakkındaki endişeleriyle yüzleşmek zorunda kalırlar.

7- Lizzie (aka Lizzie Borden) – Amerikan Sineması Yarışması

lizzie

(Yönetmen: Craig William Macneill, Senarist: Bryce Kass, Kadro: Chloë Sevigny, Kristen Stewart, Jamey Sheridan.)

Yine gerçek bir olaya dayanan filmde, 1892 yılının Massachusetts’e gidiyoruz. Lizzie Borden adlı arkadaşımız, üvey annesini ve babasını baltayla öldürmekle yargılanır fakat hakkında yeterince kanıt bulunamadığı için suçsuz bulunur, salınır ve hayatını ailesinden kalan mirasla sürdürür. Olayın gizemi, her ne kadar ürkütücü ve rahatsız edici olsa da “Lizzie Borden baltayı aldı/annesine 40 kere salladı/ ne yaptığına bakınca/ babasına da kırk bir kere salladı” şeklinde çocuk tekerlemelerine bile konu olmuştur ABD’de. Bunun yanında, işlediği rivayet edilen cinayetler, Angela Carter‘ın “The Fall River Axe Murders” adlı hikayesine de konu olmuştur.

Filmde Chloe Lizzie’yi, Stewart da çok yakın ilişki yaşadığı evin İrlandalı hizmetçisi Bridget Sullivan‘ı canlandıracak. Bazı kaynaklarda Lizzie’nin Nance O’neil isimli bir aktrist ile de ilişkisi olduğundan bahsediliyor. En merak ettiğimiz Sundance filmlerinden biri Lizzie.

8- The Miseducation of Cameron Post –

Amerikan Sineması Yarışması

The Miseducation of Cameron Post

(Yönetmen: Desiree Akhavan, Senarist: Desiree Akhavan – Cecilia Frugiuele, Kadro: Chloë Grace Moretz, Sasha Lane, Forrest Goodluck.)

1993 yılındayız. Okulun balo kraliçesiyle seks yaparken yakalanan bir genç kız, “homoseksüel tedavi merkezinde” gözetim altına alınır. Emily Danforth’un romanından uyarlama olan bu film de merak edilenler arasında yer alıyor.

9- Quiet Heroes – Belgesel Prömiyeri

Quiet Heroes

(Yönetmen: Jenny Mackenzie, Yardımcı yönetmenler: Jared Ruga, Amanda Stoddard, Yapımcılar: Jenny Mackenzie, Jared Ruga, Amanda Stoddard)

Utah, Salt Lake City’de sosyal olarak muhafazakar olan dini monokültür, tüm eyalet ve bölgedeki hastaların tek bir doktora dayandığı AIDS krizini karmaşıklaştırır. Herkesin ölmesine razı olunduğu görülen, kötü niyetli bir nüfusu kurtarmak için verilen mücadeleyi anlatıyor film.

10- Skate Kitchen – Next

skate kitchen

(Yönetmen: Crystal Moselle, Yazarlar: Crystal Moselle, Ashlihan Unaldi, Yapımcılar: Lizzie Nastro, Izabella Tzenkova, Julia Nottingham, Matthew Perniciaro, Michael Sherman, Rodrigo Teixeira)

Camille’nin yalnız banliyö genci olarak oynadığı hayat, bir grup kaykaycı kız arkadaş edindiğinde dramatik bir şekilde değişiyor. Bu ham New York Şehri alt kültürü içine daha derinlemesine yolculuk ederken, dostluğun gerçek anlamını ve içsel özünü anlamaya başlıyor Camille.

11- STUDIO 54 – Belgesel Prömiyeri

studio 54

(Yönetmen: Matt Tyrnauer, Yapımcılar: Matt Tyrnauer, John Battsek, Corey Reeser)

Stüdyo 54, 1970’lerin hedonizminin merkez üssü idi: güzel insanlardan, uyuşturucudan ve seksten oluşan bir disko serasıydı. Ian Schrager ve yakın arkadaşı olan Steve Rubell’in bu “tüm zamanların en büyük kulübü” hikayesini anlatışına şahit oluyoruz.

12- White Rabbit – Next

white rabbit

(Yönetmen: Daryl Wein, Yazarlar: Daryl Wein, Vivian Bang, Yapımcılar: Daryl Wein, Vivian Bang)

Modern Los Angeles’ta çoklu kimlikleri aracılığıyla duyulmaya ve görülmeye çabalayan Koreli-Amerikalı bir performans sanatçısının hikayesini izliyoruz.

Detaylı tam programı incelemek için Sundance Film Festivali 2018 Programı yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Kazananların hepsini Sundance 2018 ödülleri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.