oscar ödüllü kısa film

Oscar Ödüllü Kısa Film: ”The Neighbors’ Window”

The Neighbors’ Window

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür” olarak özetlenebilecek bir senaryoya sahip The Neighbors’ Window geçtiğimiz günlerde gerçekleşen törenle En İyi Kısa Film Oscarı‘nı (Best Live Action Short) kucakladı. Aşağıdaki videodan, yirmi dakikalık kısa filmin tamamını izleyebilirsiniz:

Filmi izledikten sonra aklınıza hemen Alfred Hitchcock‘un meşhur filmi Arka Pencere (Rear Window) geliyor. Bu onun biraz daha modernize edilmiş ve hafif versiyonu gibi duruyor.

Dört kez Oscar adayı film yapımcısı Marshall Curry tarafından yazılan ve yönetilen Komşuların Penceresi, günlük rutini ve kocası (Greg Keller) ile hayal kırıklığına uğramış küçük bir çocuk annesi Alli’nin (Maria Dizzia) hikayesini anlatıyor. Ancak, henüz yirmilerindeki iki özgür ruhlu komşu caddenin karşısına geçtiğinde, Alli’nin hayatı sarsılıyor ve dairelerini sürekli görebildiğini keşfediyor. (Not: Yapım şirketi tarafından da belirtildiği gibi, bilgisayarda izlerken kulaklıklarla daha iyi çalışan sessiz sahneler mevcut filmde)

Maria Dizzia’yı, yakın zamanda The Haunting of Hill House‘daki kardeşlerden (Shirley Crain) biri olarak izlediğimiz Elizabeth Reaser’a da oldukça benzettiğimi söyleyebilirim. Hatta aynı kişi olmadıklarına bir süre inanamadım.

The Neighbors’ Window prömiyeri Tribeca Film Festivali‘nde yapıldı ve düzinelerce film festivalinde gösterildikten sonra yirminin üzerinde ödül kazandı.

Bu kurgusal film, Love + Radio’da Briana Breen ve Brendan Baker’ın yapımcılığını üstlendiği “The Living Room”da, Diane Weipert tarafından anlatılan gerçek bir podcast hikayesinden ilham aldı. Orijinal hikayeyi buradan dinleyebilirsiniz.

Ekip

Yazan, yöneten ve düzenleyen: Marshall Curry
Başroldekiler: Maria Dizzia, Greg Keller ve Juliana Canfield
Yapımcı: Jonathan Olson & Julia Kennelly
Yapımcı: Elizabeth Martin
Görüntü Yönetmeni: Wolfgang Held
Müzik: James Baxter ve Ulusal

Ödüller

2020: Academy Award for Best Live Action Short Film 
Palm Springs Shorts Fest, Best Live Action Short 
Casting Society Artios Awards – Short Film Casting (adaylık)
Traverse City Film Festival, Best Fiction Short 
Hollyshorts Film Festival, Best Drama 
SCAD Savannah Film Festival, Best Narrative Short 
St. Louis International Film Festival, Best of the Fest 
Nashville Film Festival, Best Narrative Short 
Rhode Island Film Festival, Best Live Action Short 
Woodstock Film Festival, Best Short Film
Tribeca Film Festival, Best Narrative Short (adaylık)

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.