the oa netflix

The OA 1. Sezonuyla İlgili Soru İşareti Kalmaması Adına Haydi Buyrun Timeline’a

The OA, 3 sene aradan sonra geri dönünce hiçbir şey hatırlayamadık tabii. Gelin birlikte olay örgüsünü detaylıca inceleyelim:

The OA olay örgüsü

İkinci sezonla birlikte hala cevap alamadığımız sorular:

  • Kaç boyut var?
  • Sonsuzlar mı, onlara bir etkimiz var mı?
  • Mükemmel bir boyut var mı? Varsa nasıl buluruz?
  • Atlamayı nasıl kontrol ederiz?

Okuduğumuzu ve izlediğimizi anladık mı?

Olaylar 1987, 1995, 2006-2009 ve 2015-2016 olmak üzere dört ana zaman diliminde gerçekleşiyor:

1987 – Nina, izleyenlere Rusya’da doğduğunu açıklar
1995 – Okul otobüsü kazası gerçekleşir. Nina 8 yaşındadır. İkinci bölümde Steve, Jesse’den mesaj alır. Mesaj 1995’tendir ve Prairie’nin bahsettiği kırık köprüyü gösterir
2006 – (Eylül-Kasım) Homer komaya girer ve 1 yıl kalır.
2007 – (Eylül-Ekim) Homer komadan uyanır. 3.bölümde Prairie’ye 1 yıl 36 gündür tutsak olduğunu söyler.
2007 – (2 Kasım) Homer’ın geçen yılki trajik şampiyonluk oyununa yanıt verdiği video başlığındaki tarih.
2007 – (2 Kasım-Aralık) Homer’ın tutsak kaldığı tarihler
2008 – (Ağustos) Bornozlu kız tutsak kalır. 3. bölümde Hap kızın ağustosta geldiğini ve Prairie gelmeden öldüğünü söyler.
2008 – (Ekim) Prairie 21 yaşında kaybolur
2009 – (14-24 Ocak) Prairie’nin tahmini tutsaklık tarihleri (kendisi 7 sene 3 ay 11 gün olduğunu söyler) Burada ayrıca Reddit’teki prison timeline‘a da detaylıca bakabilirsiniz.
2015 – (Eylül) 8. bölümde Amazon kutusunda 26 09 yazar. Şu an 2016’da olduğumuza göre 2015 olduğunu varsayarız.
2016 – (14 Ocak – 1 Şubat) Prairie Hap tarafından yola bırakılır. Yaşlı bir kadın tarafından diğer kayıp kişilerin olduğu yere getirilene kadar günlerce yürüdüğünü söyler. Sonra kayıpları aramaya gider.
2016 – (4 Şubat) Prairie köprüden atlar.
2016 – (7 Şubat) Prairie hastanede uyanır. Hemşire 3 gündür orada olduğunu söyler.
2016 – (9 Şubat) Prairie yardım videosunu yükler.

Bunların dışında, tutsakların aşağıda Hap’ın fanusunda çok fazla baş başa kaldıkları için belki de aslında haftalar olarak nitelendirebileceğimiz süreçleri, onlara asırlar, yıllar gibi gelmiş olabilir diye düşünülen teoriler de var. ”Zaman-mekan görecelidir”e geliyoruz burada da.

The OA ilk sezon özeti

Prairie Johnson adında 7 yıldır kayıp bir kızımız var. Yedi yıl aradan sonra bir anda sağ olarak ortaya çıkıyor. Daha da ilginci şu ki, kız kaybolduğunda körken, artık gözleri görüyor. Kendisine beş kişilik bir arkadaş grubu oluşturduktan sonra hikayesini anlatmaya başlıyor.

Abel ve Nancy olarak tanıdığı anne babasının aslında kendisini evlat edindiğini öğreniyoruz. Prairie de aslında Rusya’da doğmuş bir oligarşi yöneticisi kızı Nina Azarova. Mafya, Nina’nın da içinde olduğu bir okul otobüsüne saldırıda bulunduğunda tek hayatta kalan Nina oluyor. Ölüme yakın deneyim (ÖYD) yaşıyor ve burada Khatun adında bir kadınla (melekle) tanışıyor. Khatun, Nina’nın görme yeteneğini aldıktan sonra kızı dünyaya geri gönderiyor. Babası da Nina’yı güvende tutmak için Amerika’da yatılı okula gönderiyor ama adam öldükten sonra Nina evlatlık olarak bir aileye gidiyor ve Prairie adını alıyor.

Prairie büyüdükçe çeşitli şeyler görmeye başlıyor ve 21. yaş gününde, Özgürlük Anıtı’nda babasıyla buluşacağına inanarak evden kaçıyor. Babası gelmeyince, Hap adında, ölüme yakın deneyimler üzerine uzman bir doktorla tanışıyor. Hap, Prairie’yi çalışmasına katılmak için ikna ediyor ama aslında kendisine yeni denek olarak Prairie’yi tutsak olarak götürmeyi amaçladığını görüyoruz.

Bir kaçma teşebbüsü sırasında Prairie Hap tarafından devriliyor ve bilinçsizken yine Khatun ile karşılaşıyor ve bu sefer dünyaya görme yetisini kazanmış şekilde gönderiliyor.

Sonsuzluk ve ötesi

Prairie ve Homer de dahil olmak üzere tüm denekler olayı çözemeden Hap’in gazına maruz kaldığı için neyle mücadele edilmesi gerektiğini bilmiyorlar. Ancak Prairie, gazı alt etmenin bir yolunu buluyor. Sonrasında, ölüme yakın deneyimlerinde ne olduğunu anlayabilmesi için Hap tarafından tekrar tekrar boğulduklarını keşfediyorlar.

Ölüme yakın deneyimlerinde kaydettiği seslere dayanarak, Hap, Prairie ve diğerlerinin Jüpiter‘in halkalarının yakınında bir yere seyahat ettiğine ikna oluyor. Bu arada, Prairie ve Homer ÖYD’lerinden “hareketlerle” geri dönmeye başlıyorlar. Test arkadaşı Scott, bir deney sırasında öldürüldüğünde, hareketlerini saatlerce senkronize olarak gerçekleştirdiklerinde Scott mucizevi bir şekilde hayata geri dönüyor.

Kayıp halka

Prairie, hareketlerin beş kişi tarafından doğru bir şekilde sergilenmesi halinde yeni bir boyuta açılan anahtarlar olduğunu keşfediyor. Arkadaşlarıyla birlikte dört hareketi buluyorlar ama beşincisi hala eksik. Sonra Hap’in bodrumunda, bir kasaba şerifi tarafından keşfediliyorlar ve Hap, onları ele vermemesi karşılığında adamın komadaki karısını iyileştirebileceklerini söylüyor. Ve tahmin edin beşinci hareketi kim tamamlıyor? Şerifin karısı. Hap Prairie’ye artık ihtiyacı olmadığı için onu yolun kenarına bırakıyor. Prairie de eve dönüp hareketleri öğreteceği yeni beş kişi bulma yoluna gidiyor.

Görev tamamlandı mı?

Prairie arkadaşlarına ve ailesine, asıl adının Original Angel anlamına gelen OA olduğunu söylüyor. Finalde, Prairie’nin ekibindeki çocuklardan biri (Fransız), içinde Prairie’nin hikayelerine esin kaynağı olabilecek kitapların (İlyada – Homeros gibi) bulunduğu bir kutu buluyor.

Sonrasında gözlerimiz okula kayıyor ve bir katliamın ayak izlerini görmeye başlıyoruz. Çocuklar adamı durdurmak için hareketi yapmaya başlarken Prairie de kurşun yiyor. Ambulansa götürülürken, Steve’e hareketlerin işe yaradığını ve yeni bir boyut açtıklarını söylüyor. Prairie’nin hikayesi gerçek mi hayal mi bilemeden ilk sezona burada veda ediyoruz.

İkinci sezona başlamadan önce bir şeyler zihninizde daha berrak hale geldi mi yoksa kafanız daha da mı karıştı?

Şurada da birkaç özet videosu mevcut. Keyifli seyirler:

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.