Unsane (2018) İncelemesi: Steven’a Doğum Gününde iPhone Almışlar!

418
Görüntülenme
unsane 2018

Erin Brokovich ve Ocean’s Serisi ile adını duyuran; Contagion, Side Effects ve Logan Lucky gibi çok ses getirmese de bahsettiğimiz ilk iki filmden çok çok daha başarılı işler çıkaran Steven abimizin aklına girmişler.

“Gel iPhone ile bir film çekelim, şekil yapalım” demişler, o da “neden olmasın hacı” demiş. Sonuç olarak da ortaya Unsane çıkmış.

Evet okuduğuna inanamayan takipçilerimiz için tekrarlayalım; Unsane tamamıyla iPhone 7 kullanılarak çekilen bir film. Hazır mevzuya telefonla çekildiğinden girmişken o zaman biraz teknik kısımdan bahsedip aradan çıkaralım. Görüntü yönetmenliğini de kendisi üstlenen Steven Soderbergh maalesef pek başarılı bir iş çıkaramamış.

unsane joshua leonard

Evet telefon kameralarının böyle bir iş özelinde fiziksel kısıtlamaları sebebiyle bazı zorluklar çıkarmaları gayet normal ancak Soderbergh bu kısıtlamaların getirdiği sorunları çözmekle hiç uğraşmamış. Yönetmenliğini yapıp geçmiş resmen. Görece karanlık ortamlardaki sıkıntıları mevcut ışıkları kullanma şeklini değiştirerek yaratmak istediği atmosferi bozmadan daha iyi görüntüler elde edebilirmiş aslında. İlgili gözlerin takılacağı birçok sahne mevcut bu şekilde. Bunun yanında Soderbergh’in sepyayı ne kadar sevdiğini de öğrenmiş oluyoruz film boyunca.

unsane claire foy

Filmin kendisine geldiğimizde ise, Claire Foy’un canlandırdığı Sawyer karakterinin kendi isteği dışında bir psikoloji kliniğine yatırılması sonrası en büyük korkusunun gerçek mi yoksa bir halüsinasyon mu olduğu etrafında geçen bir film Unsane. Senaryodaki detaylar ve genel olarak oyunculuk olarak tam bir B-Filmi kıvamında ama ara ara bir üst seviyede de olabileceğinin ışıklarını vermiyor değil.

Senaryo ise genel hatlarıyla gayet başarılı olabilecek bir konuya ve genel işleyişe sahip, ancak biraz önce de bahsettiğim gibi detaylarda kaybediyor sadece. Tüm bunlara rağmen Unsane izleyicisini koltuktan kaldırmamayı başarıyor, filmin sonunu merakla beklemenizi sağlıyor.

unsane sephia

En başından beri buraya kadar filmi kötülüyormuşum gibi gözükebilir ancak genel olarak konusunun güzel olması, Steven Soderbergh etkisi ve senaryodaki ters köşe filmin bütün olumsuz yanlarını göz ardı etmenizi sağlıyor. Bu tarz psikolojik gerilim filmlerini seviyorsanız Unsane kaçırmamanız gereken bir örnek.

İyi seyirler…

DEĞERLENDİRME
oBiçim Puanı
65 %
IMDB Puanı
65 %
Daha “okuma” kavramından bile bihaberken götürüldüğü altyazılı yabancı filmde tanıştı beyaz perdeyle. Varsın olsun anlamasındı perdeye yansıyanları. Artık zehri almıştı bir kere. O beyaz perde uğruna suyunu çeken harçlıklar çok can yaktı. Iyisi-kötüsü ayırt edilmedi izlendi ne varsa. Kötüsü bilinmeden iyinin kıymeti bilinemezdi çünkü. İzlediği filmlerin sayısı dört haneli sayıları aşalı çok oldu. Arkadaşları imdb yerine kendisini kullanır oldu. Anlatamadığı şeyleri filmlerde aradı, buldu ve yaşadı. Büyüdü sinemacı olmadı ama. Aşkını işle karıştırmak istemedi belki de. Tam tersine mühendis oldu, o da yetmedi doktora bile yaptı. Ya da yapmaya çalışıyor. İkisinden biri...

Yanıt Bırak

Yorumunuzu girin
İsminizi girin