En İyi Uzay Filmleri: Mutlaka İzlenmesi Gereken 21 Uzay Filmi 👩🏻‍🚀

MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 21 UZAY FİLMİ

Üzerinde yaşadığımız gezegen olan Dünya’nın da içinde bulunduğu uzayın insanlar üzerindeki gizemi yadsınamaz. İnsanoğlu büyük bir merakla uzayı keşfetme gayreti içinde ve bu merak sinema sektörünü de oldukça etkilemiş durumda.

Bugüne kadar uzayla ilgili pek çok değişik teori beyazperdede kendine yer buldu. Uzayda veya başka gezegenlerde geçen izlenmeye değer bilimkurgu filmleri derleme çabamız sonucunda da ortaya böyle bir liste çıktı.

Başlamadan önce belirtmek isteriz ki bu bilimkurgu filmlerini seçerken filmlerin uzayda veya en azından Dünya dışı başka bir gezegende geçiyor olmasını kıstas olarak aldık. O sebeple Dünyada geçen bilimkurgu filmlerini liste dışında tuttuk.

(Filmlerin sıralaması rastgele yapılmıştır, herhangi bir kıstas yoktur.)

21 – PASSENGERS (2016)

Passengers

2016 yılında gösterime giren, Chris Pratt ve Jennifer Lawrence’lı kadrosuyla ilgi çekmeyi başaran Passengers’da; uzak bir koloniye giden uzay gemisinde yaşanan bir sorun nedeniyle 90 yıl kadarcık erken uyandırılan iki yolcunun hikayesine tanıklık ediyoruz.

20 – ENDER’S GAME (2013)

Enders-Game

Genç arkadaşımız Ender Wiggin uluslararası ordu tarafından zamanında Dünya’mızı işgal etmeye çalışan bir uzaylı türüne karşı yapılacak savaşı yönetmesi için görevlendirilir. Kadrosunda Harrison Ford ve Ben Kingsley gibi isimleri barındıran Ender’s Game uzayda yapılacak savaş stratejileri üzerine eğlenceli vakit geçirmeyi vaat ediyor.

19 – AVATAR (2009)

avatar

James Cameron’ın gerçekleştirmek için yıllarca beklediği Avatar, 2009 yılında beyaz perdede karşımıza çıktı. Belden aşağısı felçli bir askerin Pandora adındaki gezegende gezegenin yerlisi olan uzaylı türüyle iletişime geçmek için görevlendirilmesi sonrasında gelişen olayların anlatıldığı Avatar; yayına girdiği dönemde çok büyük ses getirmişti. Devam filmlerinin önümüzdeki yıllarda gösterime girmesi beklenen Avatar’da Sam Worthington, Zoe Saldana ve Sigourney Weaver gibi ünlü isimler yer alıyor.

 

18 – STARSHIP TROOPERS (1997)

STARSHIP TROOPERS

Robocop’ı beyazperdeye taşıyan yönetmen Paul Verhoeven’in kendine has özel bir kitle yaratan filmi Starship Troopers’ta faşist ve militarist bir uzak gelecekte insanların uzaylı böceklere karşı olan savaşına tanıklık ediyoruz.

17 – MOON (2009)

moon

Astronot Sam Bell’in 3 yıl süren Ay görevinin sonlarına yaklaşırken yaşadığı ufak aksilik hayatını tamamen değiştiriyor. Duncan Jones’ın yönettiği ve Sam Rockwell’in muhteşem performansıyla Moon, bilimkurgu severlerin favorileri arasında kendine her daim yer buluyor.

16 – SOLARIS (1971; 2002)

solyaris

George Clooney ve Natascha McElhone’lu kadrosuyla 2002’de yeniden çekilen Solaris eleştirmenlerden geçer not alamamıştı. 1971 yapımı orjinal filmi ise bilimkurgu klasikleri arasında yer almakta. Filmde Solaris adlı bir gezegenin yörüngesinde yer alan uzay istasyonunda yaşanan olayları incelemek için gönderilen psikolog Kris Kelvin beklemediği bir durumla karşılaşmakta.

15 – EUROPA REPORT (2013)

Europa-Report

Uluslararası astronotlardan oluşan bir mürettebat Jupiter’in en büyük dördüncü uydusu olan Europa’da yaşam olup olmadığını araştırmak için görevlendirilirler. 2013 yılında sessiz sedasız gösterime girip kaybolan Europa Report beklentilerin çok üzerinde bir film. District 9’dan tanıdığımız Sharlto Copley ise filmin bonusu.

14 – SUNSHINE (2007)

Sunshine

Aktivitesi durmak üzere olan Güneş’in yeniden harekete geçirilmesi amacıyla uzayda yola çıkan mürettabatın hikayesini izlediğimiz Sunshine; aykırı yönetmen Danny Boyle ve Cillian Murphy, Rose Byrne, Chris Evans, Hiroyuki Sanada ve Benedict Wong’lu kadrosuyla mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

13 – ARMAGEDDON (1998)

Armageddon

Teksas büyüklüğündeki bir meteorun Dünya’ya çarpacağının tespit edilmesi üzerine NASA’nın elindeki planı gerçekleştirebilmesi bir grup serseri petrolcüye bağlıdır. Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Owen Wilson, Michael Clark Duncan gibi yıldız dolu kadrosuyla 1998 yazını sallayan Armageddon, patlamış mısırını eline alıp eğlenceli vakit geçirmek isteyenleri üzmeyecektir.

12 – APOLLO 13 (1995)

Apollo 13

Ay’a giden yolda büyük bir arıza yaşayan Apollo 13’ün mürettebatının sağ salim Dünya’ya dönebilmesi için verilen mücadelenin anlatıldığı filmde Tom Hanks, Bill Paxton, Ed Harris, Gary Sinise ve Kevin Bacon gibi isimler yer alıyor.

11 – 2001: A SPACE ODYSSEY (1968)

2001-A-Space-Odyssey

Stanley Kubrick’in kült filmi 2001: A Space Odyssey insanın evrimi ve yapay zekanın yükselişi hakkında bir uzay-operası. HAL 9000’i kim unutabilir ki?

10 – 2010: THE YEAR WE MADE CONTACT (1984)

 2010- THE YEAR WE MADE CONTACT

2001: A Space Odyssey filmindeki Discovery uzay gemisinde olanları incelemek için A.B.D ve Sovyetler Birliği ortaklığında bir görev düzenlenir. Bu devam filminde yönetmenlik koltuğunda ise Peter Hyams oturuyor.

9 – RED PLANET (2000)

kırmızı gezegen

Mars’ta yürütülen atmosfer iyileştirme çalışmalarında sorun tespit edilmesi üzerine Mars’a gönderilen bir grup astronot ve robotik köpekleri AMEE için işler hiç de bekledikleri gibi gitmeyecektir. Val Kilmer, Tom Sizemore ve Matrix serisinden tanıdığımız Carrie-Anne Moss’un yer aldığı Red Planet hakettiği ilgiyi göremeyen filmlerden.

8 – TOTAL RECALL (1990)

total recall 

2012’de yeniden çevrilen film Dünya’da geçtiği için listemizde kendine yer bulamıyor ancak 1990 yapımı orjinal filmin kadrosunda Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone ve Michael Ironside ile yönetmen koltuğunda ise Paul Verhoeven yer almakta. Philip K. Dick’in kısa hikayesinden yola çıkılarak çekilen filmde Arnold abimiz Mars’ta kendini çok enteresan olayların içinde buluyor.

7- RIDDICK SERİSİ (2000, 2004, 2013)

 riddick günlükleri

Pitch Black (2000), The Chronicles Of Riddick (2004) ve Riddick (2013)’ten oluşan serimizin baş rolünde Vin Diesel yer almakta. Furya gezegeninden gelenlere dalaşılmayacağını seriyi izleyenler iyi bilirler.

6 – GUARDIANS OF THE GALAXY (2014, 2017)

GUARDIANS-OF-THE-GALAXY

Bir grup intergalaktik haytanın hikayesini 2014 ve 2017 yıllarında izledik. Serinin 3. Filmi  ise kısa süre içinde geliyor. Starlord ve tayfası kendilerine has üsluplarıyla gönülleri fethetmiş durumda.

5 – LIFE (2017)

 life

Uluslararası Uzay İstasyonunda yer alan bilim insanları çok hızlı evrimleşen bir yaşam türü keşfederler. Sonrası ise pek de istenildiği gibi gitmeyecektir. Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds ve Rebecca Ferguson’lu kadrosuyla Life uzayda geçen bilimkurgu-gerilim severlerin kaçırmaması gereken filmlerden.

4 – GRAVITY (2013)

 gravity

Dünya yörüngesindeki görevleri esnasında yaşanan bir kaza sonrası hayatta kalan iki astronotun yaşam mücadelesini anlatan Gravity; uzay gibi sonsuz bir boşlukta klostrofobi yaşatmayı başarabilen bir film. Alfonso Cuaron’un yönetmenliğinde Sandra Bullock ve George Clooney’i izliyoruz.

3 – MARTIAN (2015)

 marslı

Mürettabatının kendisini öldü sanması üzerine Mars’ta tek başına kısılı kalan astronot Mark Watney Dünya’ya haber vermenin ve hayatta kalmanın bir yolunu bulmak zorunda. Ridley Scott’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin kadrosu ise Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels, Sean Bean (acaba filmde ölecek mi?), Kristen Wiig, Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Donald Glover gibi yıldızlarla dolu.

2 – INTERSTELLAR (2014)

Interstellar

Christopher Nolan’ın türü ne olursa olsun kötü film çekmeyeceğini gösteren Interstellar sadece bilimkurgu değil, tüm filmler arasında ayrı bir yere sahip, gösterime girdiği gün efsaneleşen filmlerden. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine, Jessica Chastain ve Ellen Burstyn gibi yıldızlardan oluşan kadrosuyla Interstellar; uzay ve uzay yolculuğu hakkında kaçırılmaması gereken bir film.

1 – ALIEN SERİSİ (1979, 1986, 1992, 1997, 2012, 2017, …)

 alien

Ridley Scott’ın Alien (1979) ile yarattığı evrenin tek filmde bitmeyeceği film gösterime girer girmez belli olmuştu. Serinin ikinci filmi Aliens’ta (1986) yönetmenllik koltuğuna James Cameron, üçüncü film Alien 3’te (1992) David Fincher ve dördüncü film olan Alien Resurrection’da (1997) ise Jean-Pierre Jeunet oturduktan sonra 2012 yılında Ridley Scott koltuğu Prometheus ile tekrar devraldı. 2017 yılında gösterime giren Alien:Covenant ile devam eden Scott önümüzdeki yıllarda 4 yeni Alien filmi ile daha karşımızda olacak. Serinin ilk dört filminde gönülleri fetheden Sigourney Weaver’ın geri dönüşü belirsiz olsa da, Alien Serisi uzayda geçen bilimkurgu-korku-gerilim türünün belki de en başarılı örneği.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.