berlinale 2020 juri baskani

70. Berlin Film Festivali’nin Jüri Başkanı Jeremy Irons Olarak Açıklandı

Ünlü İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Jeremy Irons, 70. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Uluslararası Jüri Başkanı olarak görev yapacak

20 Şubat-1 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Berlinale’nin festival yönetimi bu yıl Jeremy Irons‘ın jüri başkanı olacağını açıkladı. Sanat yönetmeni Carlo Chatrian, “Kendine özgü stili ile Jeremy Irons, sinema yolculuğum boyunca bana eşlik eden bazı ikonik karakterleri somutlaştırdı ve beni insanların karmaşıklığından haberdar etti. Yeteneği ve hem sanatçı hem de vatandaş olarak aldığı seçimler ile kendisini Berlinale’nin 70. yıldönümü için Jüri başkanı olarak ağırlamaktan gurur duyuyoruz ” dedi.

Jeremy Irons ise jüri başkanlığıyla ilgili: “Bu kadar uzun zamandır hayran olduğum ve her zaman katılmaktan keyif aldığım bir festival olan Berlinale 2020 için Uluslararası Jüri başkanı olmak, benim için büyük bir zevk ve onur” şeklinde açıklama yaptı.

Jeremy Irons, uluslararası film ve tiyatro dünyasının en seçkin karakter aktörlerinden biri. Çok sayıda sinema ve televizyon yapımında izleyicilerin ve eleştirmenlerin takdirini kazandı ve David Lynch (Inland Empire, 2006), Ridley Scott (Cennet Krallığı, 2005), Volker Schlöndorff (Swann in Love, 1984), Louis Malle (Damage, 1992), Bernardo Bertolucci (Stealing Beauty, 1996) ve daha fazla yönetmenle çalışma şansı elde etti.

Tiyatroya sadık bir sinemasever

2011 yılında, Jeremy Irons ilk kez Berlinale’ye misafir oldu ve J.C. Chandor‘un yarışma filmi Margin Call‘da başrolde yer aldı. Oyuncu, Bille August’un Lizbon’a Gece Treni filmi ile 2013’te festivale yarışma dışı kısmında dönüş yaptı.

Jeremy Irons, özellikle Brideshead Revisited serisindeki başrolü ve Meryl Streep ile birlikte oynadığı Karel Reisz tarafından yönetilen Fransız draması The French Lieutenant’s Woman (1981) ile de dünya çapında tanındı. Daha önce, Londra’daki West End’deki gösteriler de dahil olmak üzere en iyi tiyatro oyuncusu olarak biliniyordu. Royal Shakespeare Company‘nin bir üyesi olarak, başarılı beyazperde çıkışından sonra bile tiyatroya sadık kaldı. 1984’te ilk Broadway gösterisini Tom Stoppard’ın Gerçek Şeyi’nde yaptı ve performansı için Tony Ödülü aldı.

Gerçekten de, Jeremy Irons kariyeri boyunca çok sayıda uluslararası film ödülü kazandı. Barbet Schroeder tarafından yönetilen Reversal of Fortune’da Claus von Bülow rolüyle, 1991 yılında hem Altın Küre hem de En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar aldı. 2006 yılında Elizabeth I dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü aldı. Aynı zamanda 2002 yılında Fahri César Ödülü sahibi oldu.

Jeremy Irons’un başrolde oynadığı filmlerin türleri çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. The Mission’da (1986), Jeremy Irons bir İspanyol Cizvit rolünü üstlenirken, Isabel Allende’nin ünlü ilk romanı The House of the Spirits’in (1993) sinema uyarlamasında iddialı bir çiftlik sahibini oynadı. Die Hard: Vengeance’da (1994), Demir Maskeli Adam’da (1998) ve Steven Soderbergh’in biyografik gerilim filmi Kafka’da Franz Kafka olarak rol aldı. 1997’de, tartışmalı film uyarlaması Lolita’da Humbert Humbert karakterine hayat verdi. Jeremy Irons aynı zamanda belgesel filmler dünyasında da aktif olarak yer alıyor. Candida Brady’nin Trashed adlı filmi, Jeremy Irons’u misyonu ve dünyadaki yolculuğu üzerine izleyen ve izleyicilerin küresel çöp üretimi sorunuyla ilgili bilincini arttıran bir çalışma olarak 2012’de yayınlandı.

Jeremy Irons şu anda HBO serisi Watchmen‘de Ozymandias (Adrian Veidt) olarak izlenebilir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.