Creep

Haftanın oBiçim Film Önerisi: Kıyıda Köşede Kalmış ve Gerilimin Hakkını Veren 2014 yapımı “Creep”

Mark Duplass’ı, gerim gerim geren ne idüğü belirsiz psikopat olarak göreceğiniz bu Creep’i izlemek için öğle vaktini seçmemiz manidar


Patrick Brice
‘ı yönetmen koltuğunda izleyeceğiniz, son yılların en “underrated” korku filmi Creep‘te, bir videocu şehirden uzak, dağlık bir arazideki bir çekim işini kabul eder fakat olaylar beklediği gibi gelişmez. Bakalım biz de durdura durdura izleyeceğiz korkmamak için. İşte başlıyoruz! Found-footage tarzındaki bu film tam olarak korku filmi (daha çok gerilim) ve sürpriz son severler için gibi duruyor. Bol miktarda spoiler içerir bu arada. Çünkü izlerken yazdık yazıyı. Bilginize.

Adamımız, yani videocu olarak işi kabul eden kişi Aaron, yola çıktığı andan itibaren her şeyi kaydetmeye başlıyor. Şöyle bir iş kabul ettim de, “sağduyu sahibi olmak önemli” diye yazıyordu da bilmem ne diye her şeyi anlatıyor kameraya. Mekana geldiğinde ne kapıyı açan oluyor ne de ilanda verilen telefonu cevaplayan biri.

creep1

Bahçedeki baltayı gördükten sonra “sanırım arabada beklemek daha mantıklı” diyor ve o sırada psikopat elemanımız, ilan sahibi Joseph arabanın kapısına “laps” diye geçiriyor ve kendini tanıtıyor. Tabii biz o sırada bir yandan yazı yazdığımız için çok korkmadık neyse ki.

creep2

Adam spor taytı ve ayakkabılarıyla koşudan gelmiş belli ki. Videocuyu çağırdığı ev de ailenin yazlığıymış. Kendisi aynı zamanda kanser atlatmış zamanında. O yüzden sporun çok önemli olduğundan dem vuruyor. Ama bir yandan da yakın zamanda beyninde beyzbol topu büyüklüğünde tümör bulunmuş ve atlatmasının zor olduğu söylenmiş. Yine de umudu olduğundan bahsediyor. Bu arada bir belgesel tarzı bir video günlük de yapmak istediğinden bahsediyor. Videocuyu o yüzden tuttuğunu anlıyoruz. Artık Joseph’in son 2-3 aylık zamanının başlangıcındaki her adımını beraber kaydetmeye başlıyorlar.

creep3

Bu arada Joseph bizim saftorik eleman Aaron’a küvette intihar etme şakası yapıyor ve sonrasında biraz hava almak üzere dışarı çıkmaya karar veriyorlar çünkü videocu arkadaş çok da rahat değil. Şu ana kadar 15 dakika falan geçti ve sadece 3 tane “jump-scare” gerçekleşti. Onların üçü de sesten dolayı oldu. Korku sevenler ama izlemek için tereddütte kalanların bilgisine. Üçüncüsü de Peachfuzz adlı aşağıda fotoğrafını göreceğiniz tipten dolayı oldu:

creep4

Ve ormanda yürüyüş başlar. Bu arada korku filmlerini böyle yazarak izlemenin çok mantıklı olduğuna karar verdik. Sizin de hoşunuza giderse ve bu seri tutarsa böyle yapmaya devam edeceğiz. En azından korku filmlerini. Al işte Joseph ormanda kayboldum numarası yaptı ve kameramanımız şu an onu bulamıyor. Tam bir Blair Witch kokusu geliyor. Karşılıklı çığlıklaştılar.

Bu arada Netflix’ten cepte de masaüstünde de ekran görüntüsü alamadığınız için değişik yollarla ekran görüntüsü almak zorunda kalıyoruz ve izlerken yazmayı epey sekteye uğratıyor bu durum ama katlanacağız ne yapalım. Bu Joseph’in “near-death-experience” tarzı şeylerden hoşlanan ve başkalarına da bu ölüm korkusunu yaşatmaktan da tuhaf bir zevk alan psikopat olduğunu düşünüyoruz yeri gelmişken yazalım.

creep5

Joseph önden yardıra yardıra giderken, “ne gördüğüme inanamayacaksın” diyor ve çocuk gibi heyecanlanıyorlar. Kalp şeklinde bir kayaya denk geliyorlar ve Joseph bunu “mucize” olarak tanımlıyor. Tabii doğada koşturmadan sonra acıkıyorlar ve yemek yemeye gidiyorlar. Aaron, Joseph’in bazı anlattıklarında ufak tefek kopukluklar yakalıyor. Şüphelenmeler başladı.

creep6

Bu garip öğlen yemeğinde aynı zamanda Joseph’in bizim elemanı ilk geldiğinde gözetlediğini ve fotoğraflarını çektiğini öğreniyoruz hatta af bile diliyor. Ama yine bir samimiyetsizlik var havada. Akşam eve döndüklerinde de adam gitmek istediğini belirtiyor. Joseph beklemiyordu bunu. “Sana viski ikram edecektim” diyor ve ikna etmenin yollarını arıyor. Sadece bir içkiden sonra yolcu etmeye ikna ediyor sonunda ve yine saklanıp aniden ortaya çıkıp elemana çığlık attırıyor. Burda güldük cidden. “Jump-scare” olarak bahsedeceğimiz bu klişe ve ani korku filmi sıçramalarının yer yer komedi unsuru olarak kullanıldığını söylesek yanlış olmaz.

creep7

Viskileri yudumlarken Joseph, sonuçta bu işi para için kabul ettiği ve gerçekten de ihtiyacı da olduğu belli olan elemana “Botunda çek var, sana ayırmıştım” diyor (filmin başında bir tomar ücretini vermiş olmasına rağmen). Adam da botuna uzanıyor ama kandırmış : D Meğer botta para yokmuş. Ama uzandığı için muhtaç olduğu düşüncesine kapılıyor Joseph ve bunu koz olarak kullanacağı da belli. “Nasıl da yedin” diye dalga geçerken eleman yine gitmeye kalkıyor. Şamar oğlanına döndü iyice: D

creep8

Joseph’ten “Peachfuzz ile ilgili sana yalan söyledim. Ben dört sene önce çok kötü bir şey yaptım.” itirafı geliyor o sırada. “İnternet yavaşlamıştı ve iş arkadaşım eve gidip arama geçmişimi temizlemem gerektiğini söyledi, ben de dediğini denemeye eve gittim” diyor. Bilgisayarında hayvan pornosu görüntülerine rastlamış. Ve evde interneti kullanan iki kişi varmış: kendisi ve eşi Angela. Karısı inkar etmiş ve uzaklaşmaya başlamışlar. Sonra onu bu eve davet etmiş ve o maskeyi de bir milyonuncudan almış ve olaylar gelişmiş. Sonra bu olay hiç yaşanmamış gibi davranmışlar ve internet de hızlanmış.

creep9

Bu sırada Aaron gerçekten artık gitmek istiyor fakat anahtarlarını bulamıyor. “Yarın ayık kafayla gidersin, şimdi zamanı değil” saçmalıklarını çekiyor şimdi de. Bir içki daha hazırlıyor kameraman ve adamı uyku hapıyla uyutuyor. Bu sırada Joseph’in telefonunu ele geçiriyor ve karısı sandığı Angela ile konuşuyor. Meğer karısı değilmiş, kız kardeşiymiş! Üstelik kanseri falan da yokmuş. Tam tahmin ettiğimiz gibi. Angela Aaron’a o evi hemen terketmesinin kendi sağlığı için iyi olacağını söylüyor. Telefonla konuştuktan sonra Joseph’i yerinde bulamıyoruz. Al sana el kamerasıyla minimal ama kaliteli gerilim. Kesin Peachfuzz olarak atlayacak bir anda.

creep10

Joseph bir anda “ölüm yaklaşıyor” diye ekrana giriyor. Bu sefer korkmuyoruz. Artık alıştık bu ani sıçratmalara. Ta ki Joseph “Peachfuzz” maskesini tekrar alıp takana kadar. Sonrasında ekran kararıyor ve bir sonraki sahnede Joseph’i siyah çöp torbalarını taşırken görüyoruz Aaron’ı öldürmüş olmadığını umarak. Öldürmemiş! Aaron bilgisayardan izliyormuş meğer bu çöp torbasını gömme sahnesini. Adam Aaron’un adresine postalamış videoyu ve adresini bilmesi de rahatsız edici geliyor.

creep11

Derken şu ana kadar yaşanan olayların tuhaflığı yetmezmiş gibi bir de üzerinde “kırılgan” yazan bir kutu geliyor evine. İçinden bıçak ve CD çıkıyor. Videoyu izlerken henüz üçüncü parçayı bulamadıysa videoyu durması ve kutunun dibine iyice bakması salık veriliyor Joseph tarafından. Ve bir yavru kurt oyuncağı çıkıyor! : D İçindeki kurdu yüceltmek için göndermiş meğer Joseph. Ormandaki yürüyüşte Aaron’un içinde bir bebek katil gördüğünü söylüyor ve bıçağı kullanmaktan çekinmemesini öğütlüyor.

creep12

Aaron kurdun içinden bir kolye buluyor. Kolyede ikisinin kalpli çerçeve içindeki fotoğrafları var. Ve buna benzer bir olayı rüyasında gördüğünden bahsetmişti Aaron kendi evindeki bir sahnesinde. (Ay Aaron yazmak çok zor geliyor Harun mu deseydim acaba en başından?). Neyse. Şöyle bir kolye, arkasında da “J+A Forever” yazıyor.

creep13

Eleman polisi arıyor, güvenliğinden endişe duyduğunu söylemek için. Ama Joseph’in -ki bu da gerçek adıysa tabii- ne soyadını biliyor ne yaşadığı yeri. Meğer o ev de kiralıkmış zaten. Olaylar çok garip bir hal almaya başladı. Hem komik hem de gerilim dolu. Aaron kabuslar görmeye başladığını anlatıyor ve o sırada bir hapşurma sesi geliyor. Her an evden Peachfuzz maskeli bir Joseph çıkabilir eminiz. Film adının hakkını vermeye başladı ama böyle yaşanmaz arkadaş. Evin dışına çıkıp dolaşıyor ama sadece çöpün devrilmiş olduğunu görünce “gaddem rekıııns” diyip gidiyor. Rakun sanmış. Ama değil!

creep14

Uykusunda kendisinden 1 tutam saç alınıyor Joseph tarafından. Baya baya “Creep (tuhaf)” yani bu herif de gerçekten. Neyse sonuç olarak Joseph’in ağlayarak çektiği son bir video daha geliyor. Kendini dürüst olarak açmaya çalıştığını görüyoruz. Kendisinde ne sorun olduğunu bilmediğini, tüm hayatını rol yaparak geçirdiğini ve hiçbir ilacın işe yaramadığını söylüyor.

creep15

Hiç arkadaşı olmadığını, insanlarla konuşmayı çok özlediğini belirterek resmen arkadaşlık dileniyor Aaron’dan ve videoyu çektiği gölün oraya gerçeken kim olduğunu göstermek için yapayalnız ve üzgün bir birey olarak davet atıyor ve Aaron sonunda kabul ediyor. Telefonuna hızlı aramalara 911’i kaydetmiş ve her şeyi kayda alıyor tabii ki bu sırada. Aaron kameradan uzaklaşıyor. Böyle uzak plandan izlemek gerçekten gerilim verici. Joseph geldi. Yüzüne kurt maskesini geçirdi ve elinde balta var. Oha burası da sürpriz olsun size. Sürpriz sonlu tuhaf filmlerde birinci sıraya oynasın ve yansın geceler. Of sonu çok iyiydi cidden. Bu arada filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Sevgiler.

creep16

Creep 2 de Ekim 2017’de ABD’de gösterime girdi. En kısa zamanda onun da incelemesi gelecek. Bizi takipte kalın! Bu arada bu tarz found-footage korku filmi listesi isteyenler yorum bırakabilirse görelim ne kadar istek olduğunu, ona göre hazırlayalım bir tane diyoruz.

Özet
Patrick Brice'ı yönetmen koltuğunda izleyeceğiniz, son yılların en "underrated" korku filmi Creep'te, bir videocu, şehirden uzak, dağlık bir arazideki çekim işini kabul eder fakat olaylar beklediği gibi gelişmez.
oBiçim Puanı
90
IMDb Puanı
62
Okuyucu Derecelendirmesi2 Oy
61
76

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.