vengeance uclemesi

Tüm Zamanların En İyi 17 Film Üçlemesi

Bazı filmler vardır, hikayelerini birkaç saate sığdıramazsınız ve devamı gelmek zorunda kalır. Hatta o kadar tutulur ki üçüncüsü de çekilir. İşte tüm zamanların en iyi film üçlemelerine gelin yakından göz atalım dedik!*

*listeleme alfabetik olarak yapılmıştır

1- Back to the Future Üçlemesi

back to the future uclemesi
Robert Zemeckis ustamız tabii ki 80’lerin en popüler filmini oluşturduktan sonra devamını çekecekti. Çekmeme gibi bir lüksü olmadı yani. Film en baştan itibaren Christopher Lloyd ve Michael J. Fox dinamikleriyle klasik olmaya mahkumdu.

2- Cube Üçlemesi

cube uclemesiBaşrolünde Quentin Tarantino’nun öldürürken düşündüren ikizi David Hewlett‘ı görebileceğiniz Cube serisinin en iyi filmi hangisiydi tribine girmeyeceğiz çünkü en iyisi Cube idi. Birbirine eşit karelerden oluşan bu altı yüzlü dikdörtgen eserlerde hiyerarşi, koloni, yalnızlık ve zeka dörtlemesini de bulabilirsiniz.

3- Elli Ton Üçlemesi

elli ton uclemesi
Gerçekten Fifty Shades of Grey (Grinin Elli Tonu) nedir ve nasıl meşhur olmuştur’a dair en ufak bir fikrimizin olmadığı gibi bu listeye nasıl girdiğini de bilmiyoruz. Şaka şaka biliyoruz. Ulan hepiniz biliyordunuz be!

4- James Bond/Daniel Craig Üçlemesi

james bond daniel craig uclemesiListeye son anda dahil olmaya karar veren sarışın Bond’umuz Daniel Craig, 2005 yılında Pierce Brosnan’dan sonra 6. Bond olarak başrole getirilmişti. Casino Royale ile başlayacak 3 filmlik bir kontrat imzalamıştı. Dolayısıyla doğuştan bir üçleme olarak görebiliriz bunu.

5- Millennium Üçlemesi

Millenium uclemesiStieg Larsson tarafından yazılan romanlara dayanan Millennium üçlemesinin kitapları, The Girl with the Dragon Tattoo, The Girl Who Played with Fire ve The Girl Who Kicked the Hornets’ Nest filmleri adı altında yine İsveç’çe çekildi ve kısa sürede Amerikan versiyonuyla da piyasaya sürüldü.

6- Spider-Man Üçlemesi

spiderman uclemesi
“Hastaneye sıçan teyzeyle başlayan süreç” gibi Toby Maguire ile başlayan Spiderman (Örümcek Adam) serisi, izleyiciyi bir süperkahramanın dünyasında gezdirmekle kalmayıp, Marvel Comics’in diğer kahramanlarıyla dolu evreninin de kapılarını sonuna kadar açmış oldu.

7- The Apu Üçlemesi

apu uclemesiAdını belki de ilk defa duyacağınız The Apu üçlemesi ile Satyajit Ray adını Hint sinemasına yazdırmış oldu. Apu filmleri, genel olarak günlük yaşamın önemsizliği ile ilgilidir. Daha öncesinde hiçbir auteur, günlük hayatın dinamiklerine bu kadar derin girmemişti denilir. “Pather Panchali” anlatıyı kurar ve Apu’nun çocukluğunu tasvir ederken, “Aparajito” onun ergenliğine kadar onu takip eder. “Apur Sansar”, Apu’nun yetişkinliğini ve aile hayatına atılmasını sergiliyor. Üçleme, en çok beğenilen Bengalli yazar Bibhutibhushan Bandopadhyay‘ın kitaplarına dayanıyor.

8- The Before Üçlemesi

the before uclemesi

Dazed and Confused,  School of Rock, The Bad News Bears gibi komedi filmleriyle bilinen Richard Linklater, bir yandan The Before üçlemesine de devam ediyor. Dördüncüsünün de yolda olduğuna ufak sinyaller gönderilen The Before serisi, bir çiftin etrafını diyaloglarla saran başyapıtların başında geliyor.

9- The Bourne Üçlemesi

the bourne uclemesi
Aslında Amerikalı yazar Robert Ludlum tarafından 80’lerde yazılan romanlara dayanan bir aksiyon serisi. Çok fazla bir numarası olmayan Matt Damon’ın en iyi oyunculuklarından biri olduğu rivayet edilir. Tipe bak allasen.

10- The Dark Knight Üçlemesi

the dark knight uclemesi
İlk filmiyle bile meraklı kitlelerce tanınan ve beğenilen yönetmen Christopher Nolan, The Dark Knight üçlemesi ile biraz daha halkın ve film endüstrisinin gözünde olmaya başladı. Sıradan bir süper kahraman filmi olarak görünen ve öyle başlayan olaylar silsilesi, Nolan’ın karanlık dünyası ve şaşırtıcı zorluklarıyla güzel bir şekilde harmanlanarak izleyiciye görsel ve duygusal şovlar yaşattı.

11- The Dollars Üçlemesi

the dollars uclemesi

Sergio Leone tarafından hayata geçirilen ve başrollerinde Clint Eastwood‘un yer aldığı The Dollars üçlemesi ile Spagetti western türü doğdu ve bu tarz filmlerin daha da çekilmesinin önü açılmış oldu. Üçlemenin son filmi İyi, Kötü ve Çirkin, tüm zamanların en iyi western filmlerinden biri olarak gösterilir. Yönetmen öyle istemese de filmler, Eastwood tarafından canlandırlan karakter olan Man with No Name‘in maceraları olarak görüldü ve üçleme olarak anılmaktadır.

12- The Godfather Üçlemesi

the godfather uclemesi
Nusret Gökçe ile tanıdığınız The Godfather üçlemesi efsanevi yönetmen Francis Ford Coppola‘nın en iyi filmi olmakla birlikte, en iyi filmler listesinin demirbaşlarındandır. Marlon Brando, Al Pacino ve Robert De Niro’nun muhteşem performanslarıyla uçuşa geçen The Godfather üçlemesi, gerçekten bir başyapıt için gereken her şeye sahiptir.

13- The Lord of the Rings Üçlemesi

the lord of the rings uclemesi

Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle şimdiye kadarki en destansı ve büyük çaplı üçlemeye imza atmış oldu ve kimileri için, bu listedeki hiçbir filmle kıyaslanamaz seviyedeler. Elf gözlerin neler görüyor sevgili okur?

14- The Matrix Üçlemesi

the matrix uclemesi
Yeni bir CGI dalgasını popülerleştiren ve herkesin bir şekilde yavaşlatılmış mermi sahnelerini taklit etmeye çalıştığı Wachowski kardeşler harikası Matrix üçlemesi, şimdiye kadar yapılmış en etkili aksiyon filmlerinden biri. Keanu Reeves’in de aksiyon kariyerinin ciddi anlamda ivmelenmesine ön ayak olan, zamanının efsanesi. What is the Matrix?

15- The Vengeance Üçlemesi

vengeance uclemesi
Siz Oldboy diye bilirsiniz ama hastalığınıza The Vengeance (İntikam üçlemesi) üçlemesi gelir. Chan-wook park‘ın intikam odaklı birbirinden bağımsız filmlerinde ne arasan var. Kesik dil hariç değil.

16- Toy Story Üçlemesi

toy story uclemesi
Tüm zamanların en ikonik animasyon serisine dönüşen Toy Story, küçük büyük herkesin bağrına oturarak akıllardaki ve kalplerdeki yerini sağlamlaştırmıştır.

17- Three Colors Üçlemesi

three colors uclemesi

Krzysztof Kieslowski‘nin Üç Renk Üçlemesi, şimdiye kadar çekilmiş en şiirsel filmlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Burada atladığımız ama sizin aklınıza gelen başka hangi üçlemeler var? Bunların dışında The Fockers, Star Wars, Transporter, Naked Gun üçlemesi gibi serileri de koymayı düşündük ama güzel posterleri yoktu. Hatta korku filmleri içinde de güzel seriler, üçlemeler, dörtlemeler, beşlemeler var. Onlara da ayrı seriler yapmayı düşünüyoruz. Sevgi üçlemesiyle kalınız.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.