klasik filmler

Klasik Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 51 Klasik Kült Film

Klasik Filmler

1- Shichinin no samurai / Seven Samurai (1954) – IMDb Puanı: 8,6

Shichinin no samurai

Haydutlar tarafından yağmalanan bir köy, artık çalışmayan yedi samurayı onları koruması için görevlendirir. Samuraylar haydutlara karşı köyü ve bu sırada kendilerini de korumak zorunda kalacaktır. Akira Kurosawa‘nın 207 dakikalık epik başyapıtı, aksiyon ve dram hikâyelerinde de bir yapıtaşı olarak görev yapmıştır. Star Wars’tan Matrix‘e, Lord of the Rings’ten The Magnificent Seven’a kadar popüler Hollywood filmlerini ve filmcileri etkilemiştir.
Fragman

2- Pather Panchali (1955) – IMDb Puanı: 8,6

Pather Panchali

Harihar Ray, kıt kanaat geçinmeye çalışan bir rahiptir. Kendisi ve ailesine daha iyi bir hayat sunmak için köyünden şehre giderek daha iyi bir çalışma hayatı arar. Ancak geride köyde kalan oğlu, kızı ve eşinin hayatları da giderek kötüleşecektir. Satyajit Ray‘ın Apu Üçlemesi‘nde ilk film olan film, Hindistan sinemasının da gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.
Fragman

3- Psycho (1960) – IMDb Puanı: 8,5

psycho

Çalıştığı şirketten 40 bin dolar çalan Marion Crane, eyalet değiştirirken yol üstünde gördüğü bir motele girer. Motelin yöneticisi ise garip davranışları ve gizemli annesiyle büyük bir malikanede yaşayan Norman Bates’tir. Alfred Hitchcock‘un efsane filmi (Türkiye’ye Sapık ismiyle geçen) Psycho, yalnızca korku türünü değil; sinema tarihini, izleyicilerin sinema anlayışını ve hikâye anlatımında ters köşe beklentilerini değiştirmiştir. Ayrıca çoğu film eleştirmeni ve sinemasever gibi en sevdiğimiz filmler köşesinde de üst sıralarda yer almaktadır.
Fragman

4- City Lights (1931) – IMDb Puanı: 8,5

city lights

Chaplin‘in sevilen karakteri Tramp (Şarlo), bu sefer kör bir çiçekçi kıza aşık olur. Ve ona yardım edebilmek için elinden gelen her şeyi yapacak ve elinden gelen (veya gelmeyen) her işte çalışacaktır.
Fragman

5- Man with a Movie Camera (1929) – IMDb Puanı: 8,4

man with a movie camera

Omzuna bir film kamerası koyan bir adam, etrafı belgelemeye başlar. Günümüzde kullanılan çoğu kamera tekniğini ve montaj uygulamaları yöntemlerini ilk kez kullanan filmlerden olan Man with a Movie Camera, ayrıca belgesel ve kurgu hikâye anlatımını da birleştiren ilk filmlerden olmuştur.
Fragman

6- Satantango (1994) – IMDb Puanı: 8,4

satatango

Kendilerine yardımcı olacak bir ödemeyi bekleyen çiftçilerin planı, öldüğünü sandıkları iş arkadaşları Irimiás’ın köye geri dönmesiyle alt üst olacaktır. Béla Tarr‘ın 7 saat 19 dakikalık filmi, vizyonda yer alan en uzun filmlerden biri de olmuştur.
Fragman

7- Rear Window (1954) – IMDb Puanı: 8,4

Rear Window

Ayağını kırarak bir süre tekerlekli sandalyeye mahkum kalan bir fotoğrafçı, sıkıcı günlerini evinin camından fotoğraf makinesiyle dışarıya bakarak geçirir. Bu sırada komşularından birinin bir cinayet işlediğine de inanmaya başlar.
Fragman

8- Sunset Blvd. (1950) – IMDb Puanı: 8,4

sunsetboulevar d

Genç bir senaryo yazarı, tekrardan sinema perdesine dönmeye yemin etmiş eski bir Hollywood yıldızıyla tehlikeli bir ilişki yaşamaya başlar. Billy Wilder‘ın filmi, hem en iyi senaryolardan birine sahip olmuş hem de Hollywood’un hem iyi hem de kötü yanlarını perdeye taşımıştır.
Fragman

9- Vertigo (1958) – IMDb Puanı: 8,3

vertigo

Emekli olmuş bir dedektif, kendi vertigo hastalığı, geçmişindeki travmalar ve sonunu getireceğini düşündüğü bir kadına olan aşkını idame ettirmeye çalışacaktır. Alfred Hitchcock‘un James Stewart’la dördüncü ve son filmi olmuştur.
Fragman

10- Citizen Kane (1941) – IMDb Puanı: 8,3

citizen kane

Yayıncılıktan milyarlar kazanan Charles Foster Kane‘in ölmeden önce söylediği son kelime ‘Rosebud‘ olmuştur. Muhabirler ve gazeteciler de Kane’in hayatından tanıdıklarıyla görüşerek bu kelimenin anlamını bulmaya çalışacaktır. Orson Welles‘in başyapıtı, sinema eleştirmenlerinin oylamalarını yüzde bazında gösteren Rotten Tomatoes ve Metacritic sitelerinde %100 oy olan nadir filmlerden biridir.
Fragman

11- Banshun (1949) – IMDb Puanı: 8,3

Banshun

Film, herkesin evlilik baskısını görmezden gelerek eşini kaybetmiş babasıyla yaşamaya karar veren yirmi yedi yaşındaki Noriko’nun hikâyesini anlatır. Japonya sinemasının ustalarından Yasujirô Ozu‘nun filmi, daha sonrasında gelecek Early Summer ve Tokyo Story ile Noriko Üçlemesi‘ni oluşturmuştur.
Fragman

12- Singin’ in the Rain (1952) – IMDb Puanı: 8,3

Singing in the Rain

Yalnızca sessiz filmler yapan bir film stüdyosu, sinemaya ses ögesinin de gelmesiyle zor bir geçiş yapacaktır. Gene Kelly liderliğindeki müzikal, komedi ve romantizmi de muhteşem bir şekilde birleştirip hem şarkılar hem de hikâye konusunda en iyi müzikallerden biri olduğunu kanıtlamıştır.
Fragman

13- Ordet (1955) – IMDb Puanı: 8,3

ordet

Borgen ailesinin kendi aralarındaki çatışmalarını, iç dünyalarında din ve inançla çatışmalarını ve kasabadaki diğer insanlarla çatışmalarını anlatan Danimarka yapımı film, bir rahip olan Kaj Munk tarafından yazılan bir tiyatro oyunundan beyaz perdeye uyarlanmıştır.
Fragman

14- Ladri di biciclette (1948) – IMDb Puanı: 8,3

Bicycle Thieves

II. Dünya Savaşı sonrası İtalya’da işçi sınıfından bir adamın bisikleti çalınır. Adam da oğluyla birlikte bisikleti aramaya çıkar. Hikâyesi basit gözükse de görsellerinin altında yatan ağır temaları da yansıtan film, duygusallıktan da ödün vermemiştir.
Fragman

15- Metropolis (1927) – IMDb Puanı: 8,3

metropolis

Gelecekte işçi sınıfı ve şehir düzenlemecileri olarak iki sınıf yaratılmıştır. Ancak büyük şehir planlamacılardan birinin oğlu, işçi sınıfından bir kıza aşık olur. Kız ise bir kâhindir ve sınıf ayrımını kaldıracak bir kurtarıcının geleceğinin haberini verir.
Fragman

16- Nema-ye Nazdik (1990) – IMDb Puanı: 8,3

close up

Abbas Kiarostami‘nin belgesel ve biyografi türündeki filmi, ünlü bir yönetmenin kişiliğine bürünerek kendi filmini çekmeye çalışan bir adamın hikâyesini anlatmaktadır.
Fragman

17- Ugetsu monogatari (1953) – IMDb Puanı: 8,3

ugetsu

16. yüzyılda meydana gelen Japonya’daki iç savaşlar sırasında karşı tarafların aile ve aşk ilişkilerini anlatır. Hikâye anlatımı ve görselleriyle ünlü sinemacıların da ilham kaynağı olan film, Martin Scorsese ve Andrei Tarkovsky‘nin de en sevdiği filmler arasında yer almaktadır.
Fragman

18- La Jetée (1962) – IMDb Puanı: 8,3

la jetee

II. Dünya Savaşı sonrasında savaş ile ilgili anılarını hatırlayıp tekrardan yaşamak zorunda olan bir adamın hikâyesi anlatılmaktadır. 28 dakikalık kısa film, bir anlatıcının yalnızca fotoğraflar üzerine konuşmasıyla yapılmıştır.
Fragman

19- North by Northwest (1959) – IMDb Puanı: 8,3

North by Northwest

New York’ta bir reklam ajansında çalışan bir adam, yabancı ajanlar tarafından Amerikan ajanı olduğu düşüncesiyle aranmaktadır. Adam da kaçarak hayatını kurtarmak zorunda kalacaktır. Korku ve gerilim ustası Hitchcock’un daha çok aksiyon ve macera türlerine de adım attığı film, günümüzde dahi hala nefesimizi tutarak izlediğimiz filmlerden biri olmaya devam etmektedir.
Fragman

20- M – Eine Stadt sucht einen Murder (1931) – IMDb Puanı: 8,3

M

Almanya‘nın bir şehrinde, polislerin bir çocuk katilini yakalama çabaları başarısız olması, şehrin suçlularını da ayaklandırır. Suçlular da yetkililerle beraber çocuk katilini arama çalışmalarına başlayacaktır. Metropolis ve M ile Almanya sinemasının öncülerinden biri olan Fritz Lang, 1940’larda Naziler’e karşı aldığı tavırla yalnızca iyi bir sinemacı değil; ayrıca iyi bir insan olduğunu da göstermiştir.
Fragman

21- Tokyo Story (1953) – IMDb Puanı: 8,2

Tokyo Story

Yasujirô Ozu, Noriko’nun hikâyesine devam etmektedir. Noriko’nun katıldığı ailenin bireylerinin çatışmalarını ve ailedeki bir ölümün aileyi nasıl değiştirdiğini anlatmaktadır. Noriko Üçlemesi’nin de son filmi olmuştur.
Fragman

22- Rashomon (1950) – IMDb Puanı: 8,2

Rashomon

Bir gelinin tecavüzü ve samuray kocasının cinayeti farklı bakış açılarından anlatılır. Suçu işleyen adam, gelin, samurayın hayaleti ve bir oduncu. Akira Kurosawa’nın Oscar’a aday olan ilk filmi Rashomon, ayrıca Oscar kategorilerinden En İyi Yabancı Film‘in yaratılış sebebi olarak da görülmektedir. O senelerde kategorinin olmaması sebebiyle Onur Oscar ödülü verilmiştir.
Fragman

23- Some Like It Hot (1959) – IMDb Puanı: 8,2

Some Like It Hot

Müzisyen olarak para kazanmaya çalışan iki adam, mafyanın bir cinayetine tanık olduktan sonra bulundukları yerden kaçma planı yaparlar. Ancak tek çare kadın kılığına girip ülkeyi turlayan kadın müzik grubuna dahil olmaktır. Tony Curtis ve Jack Lemmon komedi hünerlerini gösterirken, Marilyn Monroe da en akılda kalan rollerinden birini oynamıştır.
Fragman

24- Raging Bull (1980) – IMDb Puanı: 8,2

raging bull

Önceleri boksör daha sonrasında da komedyen olan Jake LaMotta‘nın hayat hikâyesi anlatılmaktadır. LaMotta’nın şiddete olan eğilimi ve öfkesi, onu ringin içinde bir profesyonel yaparken, ringin dışında da hayatını alt üst eden faktör olmuştur. Robert De Niro kariyerinin performansını gösterip Oscar ödülünü alırken, Martin Scorsese de ilk Oscar adaylığını almıştır.
Fragman

25-Wild Strawberries (1957) – IMDb Puanı: 8,2

Wild Strawberries

Stockholm’den Lund’a bir onur ödülü almaya giden emekliye ayrılmış bir doktor, yol üstünde karşılaştığı otostopçularla geçmişini, hayatını ve varoluşunu sorgular.
Fragman

26- Sunrise: A Song of Two Humans (1927) – IMDb Puanı: 8,1

Sunrise- A Song of Two Humans

Bir adamın iç çatışması ve içindeki iyilik ve kötülük fiziksel boyutta kendini göstermeye başlar. İyilik, çok çekici ve sofistike bir kadındır; kötülük ise eşi.
Fragman

27- La passion de Jeanne d’Arc (1928) – IMDb Puanı: 8,1

The Passion of Joan of Arc

Jeanne d’Arc (Joan of Arc), 1431 yılında dalalet suçundan yargılanır. Jüriler de Jeanne’i inancını ve yaptıklarını düşünmesi için zorlar ve işkence eder. Ana karakteri oynayan Renée Jeanne Falconetti belki de sinema tarihindeki en gerçek, en duygusal ve en cesur performanslardan birini vermiştir.
Fragman

28- Persona (1966) – IMDb Puanı: 8,1

persona

Bir hemşire, sağır bir aktrise bakmakla görevlendirilir. Ancak bir süre sonra kişilikleri birbirine girerek birleşir. İsveçli usta sinemacı Ingmar Bergman‘ın sinema tarihine geçen filmlerindendir, yalnızca 83 dakikada bu kadar ağır ve derin temaların altından başarıyla kalkan Persona, her sinemasevere önerimizdir.
Fragman

29- Zerkalo (1975) – IMDb Puanı: 8,1

zerkalo

Kırklı yaşlarında ölmekte olan bir adam, geçmişini hatırlar. Çocukluğunu, annesini, savaşı, özel anlarını ve ülkesinin halini. Michael Haneke, Olivier Assayas ve Nuri Bilge Ceylan gibi sinemacıların da en sevdikleri filmlerden biri olup kendi sinemalarını da derinden etkilemiştir.
Fragman

30- Andrey Rublev (1966) – IMDb Puanı: 8,1

Andrei Rublev

Ortaçağ Rusya‘sının en büyük ressamlarından olan Andrei Rublev‘in hayatı, yaşadığı dönemi ve ressamın acılarını anlatmaktadır. Usta yönetmen Andrei Tarkovsky’nin ilk uzun metraj filmlerinden biridir.
Fragman

31- The General (1926) – IMDb Puanı: 8,1

the general

Sovyet ajanları, bir mühendisin en sevdiği lokomotifi çalar. Mühendis ise savaş alanları ve çatışma bölgelerini aldırmadan geçerek lokomotifini geri almaya çalışır. Sessiz komedi dünyasının öncüsü Buster Keaton‘ın hem başrolünü oynadığı hem de yönetmenliği yaptığı filmlerdendir.
Fragman

32- Les quatre cents coups (1959) – IMDb Puanı: 8,1

The 400 Blows

Ailesi tarafından ilgi görmeyen küçük bir çocuk, hayatını sokaklarda küçük suçlar işlemeye adar. François Truffaut‘nun ilk filmi olan film, ayrıca Fransız Yeni Dalga sinemasının da öncülerinden olmuştur.
Fragman

33- La battaglia di Algeri (1966) – IMDb Puanı: 8,1

The Battle of Algiers

1950’lerde bağımsızlığını kazanmak isteyen Cezayirliler onlara bitmeyen bir korku ve şiddet yaşatan Fransız hükümetine karşı başkaldırır.
Fragman

34- The Third Man (1949) – IMDb Puanı: 8,1

The Third Man

Roman yazarı Holly Martins, II. Dünya Savaşı sonrası Viyana’ya gitmiştir. Ancak kendini eski bir arkadaşı Harry Lime’ın gizemli ölümünü araştırırken bulur.
Fragman

35- The Rules of the Game (1939) – IMDb Puanı: 8

The Rules of the Game

II. Dünya Savaşı öncesinde burjuvazi hayatını ortaya koyan film, Fransa’da bir şatoda buluşan zenginleri ve onların fakir hizmetkârlarının hikâyesini anlatır.
Fragman

36- 8½ (1963) – IMDb Puanı: 8

8½ (1963)

İşinden ve hayatındaki herkesten uzaklaşan bir film yönetmeni, anılarına, mutlu ve hüzünlü hatıralarına ve fantezilerine dalar.
Fragman

37- Bronenosets Potemkin (1925) – IMDb Puanı: 8

Battleship Potemkin

1905’te gerçekleşen Rus Devrimi sırasında okyanusta olan savaş gemisi Potemkin‘in mürettebatı, acımasız kaptanlarına karşı bir başkaldırı gerçekleştirir. Ancak bu isyanın denizlerde olduğu kadar karada da etkisi olacaktır.
Fragman

38- La dolce vita (1960) – IMDb Puanı: 8

La Dolce Vita

Roma’da yaşayan bir paparazzinin bir hafta içinde yaşadığı farklı olayları anlatır. Federico Fellini‘nin efsanevi filmlerinden La Dolce Vita, aynı zamanda karakterlerden birinin isminin Paparazzo olmasıyla ünlü kişilerin fotoğraflarını çeken fotoğrafçı anlamına gelen ‘paparazzo’ kelimesini sözlüklere ve günlük hayatlarımıza katmıştır.
Fragman

39- Touch of Evil (1958) – IMDb Puanı: 8

Touch of Evil

Meksika sınırındaki bir Amerikan kasabasında yaşanan cinayet, insan kaçırma ve polis yolsuzluğunun karanlık hikâyesi anlatılmaktadır. ‘Noir’ türünün ilk öncülerinden olan filmi, Orson Welles yönetmiştir.
Fragman

40- The Night of the Hunter (1955) – IMDb Puanı: 8

The Night of the Hunter

Dinle kafayı bozmuş ve kendini rahip ilan etmiş bir adam, yakın zamanda ölen bir azılı suçlunun dul eşiyle evlenir. Ancak adamın amacı, azılı suçlunun ölmeden önce çaldığı parayı nereye gömdüğünü öğrenmektir. Adamın çocukları ise ağızlarını sıkı bir şekilde kapalı tutar.
Fragman

41- The Searchers (1956) – IMDb Puanı: 7,9

The Searchers (1956)

Amerika’daki İç Savaş’ta savaşmış emekli bir asker, yeğenini Komançiler’in elinden kurtarmak için yolculuğa çıkar.
Fragman

42- À bout de souffle / Breathless (1960) – IMDb Puanı: 7,9

Breathless

Küçük hırsızlıklar yapan bir adam, bir araba çalar. Ancak bu sırada istemeden de olsa bir polis memurunu öldürür. Yetkililerden kaçarken, genç bir gazetecilik öğrencisi olan Amerikan bir kadınla yeniden bir araya gelir. Fransa’dan İtalya’ya kaçmak isteyen adam, onunla beraber gelmesi için kadını da ikna etmeye çalışır. Jean-Luc Godard ve François Truffaut’nun Fransız Yeni Dalga (French New Wave) sinemasına yaptığı en büyük katkılardan biri bu film olmuştur. Romantik hikâyesi ve gerçekçi performanslarla donatılan film ayrıca teknik alanda ‘jumpcut’ tekniğini sinema perdelerine taşımıştır.
Fragman

43- Au hasard Balthazar (1966) – IMDb Puanı: 7,9

Au Hasard Balthazar

Kötü davranılan bir eşek ve onun etrafındaki kötü insanların hayatlarını anlatan film, Dostoyevski‘nin Budala romanının bir bölümünden uyarlanmıştır.
Fragman

44- L’avventura (1960) – IMDb Puanı: 7,9

L'Avventura

Akdeniz’de bir bot gezisi sırasında bir kadın kaybolur. Onu arama çalışmalarına başlayan sevgilisi ve en yakın arkadaşı zamanla birbirleriyle de yakınlaşacaktır.
Fragman

45- Playtime (1967) – IMDb Puanı: 7,9

playtime

Mösyö Hulot, çözemediği garip teknolojik aletlerle donatılmış Paris’te gezinmektedir. Bir grup Amerikan turistle bir araya gelmeye çalışacak, bir iş görüşmesine gidecek ancak kaybolacak ve hala inşaat halinde olan bir restoranın açılışına katılacaktır. Jacques Tati‘nin beyninden perdeye aktarılan film, eksantrik ve bir o kadar da ilginç bir karakter çalışması olmasının yanı sıra aynı zamanda insan ilişkilerinin de incelemesi olmuştur.
Fragman

46- L’Atalante (1934) – IMDb Puanı: 7,8

L'Atalante (1934)

Yeni evli çift Jean ve Juliette, kaptan olan Jean’in gemisine atlayarak geziye çıkarlar. Ancak kocasının tamamı erkek olan mürettebatıyla çok zaman geçirmesinden rahatsız olan Juliette, Paris’te inerek büyük şehrin heyecanını arar.
Fragman

47- Le mépris (1963) – IMDb Puanı: 7,6

Contempt (1963)

Senaryo yazarı Paul Javal’ın evliliği, eşinin bir film setindeki yapımcıyla yakınlaşmasıyla tehlikeye girer. Bu sırada Paul, hem sanatını hem de işini devam ettirmek zorundadır.
Fragman

48- Pierrot le Fou (1965) – IMDb Puanı: 7,6

Pierrot le Fou (1965)

Pierrot Paris’teki sıkıcı yaşamını geride bırakma isteğiyle Akdeniz sularına açılır. Yanında ise Cezayirli kiralık katiller tarafından kovalanan Marianne vardır. Alışılmışın dışında bir yaşam sürerler… her zaman kaçarak, yakalanmanın eşiğinde.
Fragman

49- Viaggio in Italia (1954) – IMDb Puanı: 7,4

Journey to Italy (1954)

Evliliklerinden mutlu olmayan bir çift, evliliklerine yeni bir hayat vermek ve neyin yürümediğini anlamak için Napoli’ye tatile çıkar.
Fragman

50- Gertrud (1964) – IMDb Puanı: 7,4

Gertrud (1964)

Sanatçıların ve müzisyenlerin dünyasından olan Gertrud, kocasını terk ederek besteci Erland Jansson ile bir ilişkiye başlar.
Fragman

51- Histoire(s) du cinéma (1989) – IMDb Puanı: 7,3

Histoire(s) du cinéma

Sekiz bölümlük bir belgesel olan film, sinema tarihini, sinemanın nasıl işlendiğini ve 20. yüzyılda ne durumda olduğunu anlatmaktadır. Sekiz bölümün tamamı da Jean-Luc Godard tarafından yapılmış ve yönetilmiştir.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.