en iyi psikolojik filmler

En İyi Psikolojik Filmler: Son 3 Yılın En İyi 30 Psikolojik Gerilim Filmi ??

2016-2017-2018’in en iyi psikolojik filmlerini sizler için derledik

1- The Handmaiden (Ah-ga-si) (2016) – IMDB Puanı: 8,1

Ah-ga-ssi

Bir hizmetçi kadın Japon Hanedanlığının prensesi için işe alınır. Ancak onu tahttan indirmek için kurulan bir planın da içinde yer alacaktır. İhanet, yalan ve itaat üzerine kurulu bu 3 saatlik başyapıtın yönetmenliğini Oldboy ile kendini dünyaya tanıtan Chan-wook Park yapmıştır.

2- Nocturnal Animals (2016) – IMDB Puanı: 7,5

nocturnal animals

Yeni açılan sanat galerisinin hazırlıklarını tamamlayan varlıklı Susan, eski kocasının yazdığı psikolojik gerilim romanının hayatını etkilemesine izin verir. Böylece romanda yaşananlarla geçmişte kocasıyla yaşadıkları ve gelecekte yaşayacakları da yazılmış olur Nocturnal Animals‘ta.

3- Raman Raghav 2.0 (2016) – IMDB Puanı: 7,3

raman raghav2.0

Psikopat bir katil olan Ramanna, kendisini soruşturan polis memuru Raghavan’la aslında çok da farklı insanlar olmadıklarını görür. Film, 1960’lardaki seri katil Raman Raghav’ın hikayesinin modern dünyaya taşınmış halidir.

4- 10 Cloverfield Lane (2016) – IMDB Puanı: 7,2

10 cloverfield lane

Araba kazası geçirdikten sonra gözlerini bir yeraltı sığınağında açan bir kadın, onu oraya getiren adam tarafından dışarıda kimyasal bir saldırı olduğunu ve burada korunduklarını söyler. Ancak bu adama güvenmeli midir, yoksa kendisi dışarı çıkmaya çalışıp gerçeği keşfetmeli midir?

5- Elle (2016) – IMDB Puanı: 7,2

elle

Başarılı bir iş kadını tecavüze uğradıktan sonra, ona bunu yapan adamı bulmak ve intikamını almak için bütün gücüyle çalışacaktır. Yönetmen Paul Verhoeven’ın aslında Hollywood’da yapmak istediği film, çoğu aktristin senaryoyu okuduktan sonra bu kadar ağır temalar içeren bir filmde oynamak istememeleriyle başka bir yapım şirketi ve başka bir ülke bulma arayışına gitti. Fransız efsanevi aktris Isabelle Huppert’in aynı isimli romana olan hayranlığından doğan ilgiyle beraber film Fransa’da Huppert’in başrolüyle çekildi.

6- May God Save Us (Que Dios nos perdone) (2016) – IMDB Puanı: 7,2

may god save us

Dedektifler Velarde ve Alfaro, ortaya yeni çıkan bir seri katil peşindelerdir. Katili yakalamak için zamana karşı bir yarış veren dedektifler soruşturmada ilerleme kaydettikçe kendilerini bu seri katille daha da özdeşleştirirler.

7- King Dave (2016) – IMDB Puanı: 7,2

king dave

Alexandre Goyette’in aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanan Fransız filmi, kendini kral olarak ilan eden Dave’in hikayesini anlatmaktadır. Goyette tiyatro oyunuyla birlikte filmin de senaryosunu yazmış ve başrole de hayat vermiştir. Bütün 1,5 saatlik film tek bir çekim olarak çekilmiştir.

8- A Conspiracy of Faith (Flaskepost fra P) (2016) – IMDB Puanı: 7

conspiracy of faith

Geçmişteki ve günümüzdeki ilişkili davaları birbirine bağlayan olayların çözülmesi Department Q’daki dedektiflere verilmiştir. Zaman karşı yarışırken kanıt bırakmamakta dikkatli olan bir seri katili yakalamalılardır. Psikolojik gerilim, gizem ve polisiye ögelerini barındıran Department Q film serisindeki 3. film olmuştur.

9- Phobia (2016) – IMDB Puanı: 6,9

phobia

Agorafobi hastası bir kadın kendi evinde hapis kalmıştır. Tek düşündüğü şey psikolojisini alt üst eden geçmiş travmatik anılar olmuştur. Ve psikolojisi daha da kötüye gidecektir.

10- The Invitation (2016) – IMDB Puanı: 6,7

the invitation

Bir adam sevgilisiyle beraber, eski eşinin evinde yapılacak bir akşam yemeğine konuk olur. Ancak bu yemek eski yaraları tekrardan açmakla kalmayıp daveti kabul eden bütün konukların kabusu haline de gelecektir.

11- Get Out (2017) – IMDB Puanı: 7,7

get out

Genç siyahi bir adam beyaz sevgilisinin ailesiyle tanışmaya gider. Ev ve içindeki insanlar ona gitgide daha çok rahatsızlık verecek ve burada yaşanan ve yaşanacak her şeyin onun siyah olmasıyla alakalı olduğunu anlayacaktır. Film 4 Oscar adaylığı alırken En İyi Orijinal Senaryo dalında ödüle layık görülmüştür. Ödülü kazanan Jordan Peele bu kategoride ödülü evine götüren ilk siyahi yazar olmuştur.

12- Wind River (2017) – IMDB Puanı: 7,7

wind river

Wyoming’deki bir Kızılderili kabilesinde yaşanan cinayeti araştırmaya koyulan bir FBI ajanı, oradaki tecrübeli bir avcının da yardımına ihtiyaç duyacaktır.

13- Bad Genius (Chalard games goeng) (2017) – IMDB Puanı: 7,7

bad genius

Okulda sınavlarda kopya dağıtarak geçimini sağlayan masum ancak kurnaz bir kız, hedefini daha büyük bir sınav olarak belirler. Avustralya’da yapılacak uluslararası bir teste girerek cevaplarını almalı ve Tayland’da aynı sınava girecek arkadaşlarına cevapları yollamalıdır.

14- IT (2017) – IMDB Puanı: 7,4

IT

1989’un yazında bir araya gelen birkaç arkadaşın zaten iyi gitmeyen hayatları, kendini bir palyaço kılığına sokan şekil değiştiren bir varlık tarafından daha da kötü bir hale gelecektir. Onu durdurmanın tek çaresi ise birlikte olmak ve ondan korkmamaktır. Stephen King‘in ünlü fantastik romanından beyaz perdesine uyarlanmıştır, 2019’da ise hikayenin devamını anlatan IT: Chapter Two vizyona girecektir.

15- Good Time (2017) – IMDB Puanı: 7,3

good time

Başarısız bir banka soygunundan sonra kardeşi hapse giren Connie, gittikçe çaresiz hale gelirken, tehlikelerle dolu suç dünyasının yeraltında bir gününü geçirecektir. Bu sırada kardeşini hapisten çıkaracak kefaleti bulmalı ya da kardeşini kaçırmalıdır.

16- Split (2017) – IMDB Puanı: 7,3

split

Üç kız, tam 23 tane ayrı kişiliği olan bir adam tarafından kaçırılır. Bu adam 24. ve en korkunç kişiliğini oluşturmadan kızlar kendilerini buradan kurtarmalılardır. The Sixth Sense ve Unbreakable ile Hollywood’da adını duyuran M. Night Shyamalan uzun süre boyunca sessiz kaldıktan sonra Split ile hem finansal hem de eleştirmenler açısından başarılı bir film ortaya koymuştur.

17- Brawl in Cell Block 99 (2017) – IMDB Puanı: 7,1

brawl

Boks kariyeri bittikten sonra uyuşturucu ticaretine başlayan Bradley (Vince Vaughn), kötüye giden bir uyuşturucu alışverişinden sonra kendini hapishanede bulur. Komedilerde görmeye alıştığımız Vince Vaughn burada ciddi bir performans vererek kendini ‘yılın en iyi performansları’ listesine yazdırmıştır.

18- The Killing of a Sacred Deer (2017) – IMDB Puanı: 7

The Killing of a Sacred Deer

Steven karizmatik bir cerrahtır. İki çocuğu ve eşiyle mutlu bir evlilik sürmektedir. Ta ki eski bir hastasının oğlu gelip onun hayatını alt üst edene kadar… Dogtooth ve The Lobster gibi filmlere imzasını atan Yorgos Lanthimos tekrardan kendi yarattığı bir dünyayla sinema perdesine geri dönmüştür.

19- Mother! (2017) – IMDB Puanı: 6,6

mother

Bir çiftin ilişkisi evlerine gelen istenmeyen misafirlerden sonra sarsılacaktır. Darren Aronofsky‘nin psikolojik gerilim filmi, eleştirmenler ve seyirciler tarafından ya nefret edilmiş ya da çok sevilmiştir. Mother‘da kullanılan metaforlar bazıları tarafından dahice bulunurken, bazıları tarafından göze batan ögeler olarak görülmüştür.

20- The Blackcoat’s Daughter (2017) – IMDB Puanı: 5,9

The Blackcoat's Daughter

Kış tatilinde yatılı okullarında kilitli kalan iki kız, onları ele geçirmeye çalışan esrarengiz ve şeytani bir varlıkla mücadele etmelidirler. Ancak kızların ikisi de bu gizemli varlığa karşı gelecek kadar güçlü değillerdir.

21- Searching (2018) – IMDB Puanı: 7,8

Searching

16 yaşındaki kızı kaybolan bir baba, kızını bulmak için bilgisayarında ve telefonunda ipucu bulmaya çalışacaktır. Tamamı bilgisayar ve telefon ekranlarındaki görüntülerle geçen Searching‘in başrolünde komedi filmleriyle tanıdığımız John Cho dramatik bir performans ortaya koymuştur.

22- A Quiet Place (2018) – IMDB Puanı: 7,6

A Quiet Place

Kıyamet sonrası bir dünyada, bir aile sese hassasiyeti olan canavarlara karşı hayatta kalmak için sessiz kalmak zorundalardır. Aktör olarak görmeye alıştığımız John Krasinski A Quiet Place‘in yönetmenliğini yapmıştır.

23- Game Night (2018) – IMDB Puanı: 7

Game Night

Bir grup her arkadaş her sene bir günü oyun gecesi olarak düzenlemektedir. Ancak bu sefer oyun gerçeğe dönüşecek ve gerçek tehlikelere karşı hayatta kalma mücadeleleri vereceklerdir. Komedi ve gerilimin ayarını sağlayan film, David Fincher‘ın yönetmenlik tarzında bir Amerikan komedisi sunmuştur.

24- Thoroughbreds (2018) – IMDB Puanı: 6,8

Thoroughbreds

Connecticut’ta üst tabaka ailelerden olan iki genç kızın garip bir şekilde başlayan arkadaş ilişkileri, hayatlarını düzeltmek amacına yaptıkları şeylerle daha da güçlenecektir. Ve hayatlarını istediği şekle sokabilmek için ailelerine, arkadaşlarına ve kendilerine bile her şeyi yapacaklardır.

25- You Were Never Really Here (2018) – IMDB Puanı: 6,8

You Were Never Really Here 

Hayatını, kötü emelleri olan insanlar tarafından kaçırılan çocukları bu durumdan kurtarmaya adayan bir adam, bu sefer bir işte her zaman onda olan kontrolü kaybeder. Bu psikolojik, zihinsel ve zaman zaman fiziksel dengesizliğe de yol açacaktır. Birçok eleştirmen tarafından ‘modern Taxi Driver’ olarak adlandırılan filmde, Joaquin Phoenix ana karakteri canlandırmış ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

26- Red Sparrow (2018) – IMDB Puanı: 6,6

Red Sparrow

Balerin Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) Rus bir istihbarat servisi tarafından alınır ve eğilir. Burada bedenini bir silah olarak kullanmayı öğrenen Dominika’nın ilk görevi bir CIA ajanının peşine düşmektir. Ancak bu iki ajanın hayatının yanı sıra ülkelerinin güvenliklerini de tehlikeye atacaktır.

27- Bad Samaritan (2018) – IMDB Puanı: 6,4

bad samaritan

İki hırsız, soymaya kalkıştıkları eve girdiklerinde bir sürprizle karşılaşırlar: Soymak istedikleri evin sahibi başka biri tarafından esir alınmıştır. Doctor Who’dan David Tennant ve Misfits’ten Robert Sheehan başrolleri oynamıştır.

28- Unsane (2018) – IMDB Puanı: 6,4

unsane

Bir kadın zorla bir tımarhaneye yatırılır. Burada en büyük korkusunu bir hasta bakıcı olarak görür. Gördüğü şey gerçek midir, yoksa olmadığını iddia ettiği deliliğiyle kafasında yarattığı bir şey mi? Unsane, Ünlü yönetmen Steven Soderbergh tarafından kamera olarak sadece bir iPhone kullanılarak çekilmiştir.

29- The Clovehitch Killer (2018) – IMDB Puanı: 6,4

The Clovehitch Killer

Dört dörtlük mükemmel aile hayatlarını sürdüren bir ailenin yaşantısı, bir seri katilin bu ‘mutlu aile tablosu’na girmesiyle kaosa sürüklenecektir. The Clovehitch Killer, eski ve alışılmış seri katil gizem filmlerine psikolojik gerilim ögeleri de ekleyerek yeni ve modern bir bakış açısı getirmiştir.

30- The Commuter (2018) – IMDB Puanı: 6,3

The Commuter

İşinden her zamanki tren güzergahıyla dönen emekli bir polis memuru, trenin içinde kurulan ve gerçekleştirilmeye çalışılan terör planlarını durdurmalıdır. Liam Neeson ve yönetmen Jaume Collet-Serra işbirliğindeki dördüncü gerilim/aksiyon filmi olmuştur.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.