mother posters

mother! Filminin Posterlerindeki Gizemli Detaylar Ortaya Çıktı

15 Eylül’de vizyona girecek olan Aronofsky’nin gizemli filmi mother! afişlerinde ilginç detaylar yakalandı

Kadrosunda Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris gibi isimlerin yer aldığı ve gelecek ay vizyona girecek olmasına rağmen hakkında iki posteri ve otuz saniyelik tanıtım filmi dışında hiçbir şey bilmediğimiz mother! saman altından neler yürütüyor belli değil dostlar. Konuyla ilgili tek bildiğimiz, davetsiz misafirlerin gelmesiyle ilişkileri teste tabi tutulan bir çiftin etrafında geçen olayları işlediği.

mother!’ın Darren Aronofsky‘nin şimdiye kadarki en gizli ve gizemli projesi olduğu aşikar. Paramount’tan tek bir fotoğraf düşmemesi ve oyuncuların hangi karakterleri canlandırdığı hakkında bile en ufak bir bilgi verilmemiş olması bu hipotezi güçlendiren bulgular arasında. Tüm bunlara ek olarak, filmin gösterim tarihinin bir anda Ekim’den Eylül’e çekilmesi de düşündürücü. Muhtemelen Venedik ve Toronto film festivallerindeki gösterimlerden sonra spoiler verilmesinden korktular.

Afişlerdeki gizemli easter egg’ler

mother posters

Filmle ilgili tek bildiğimiz şimdilik yukarda görmüş olduğunuz posterler. 8 Ağustos’ta yayınlanacak resmi fragmandan da çok bir şey beklememek lazım. Yalnız Aronofsky’nin korku köklerine dönüyor olduğu bir gerçek. Ve posterlerdeki detaylara dikkat ederseniz ne kadar manyakça çalışılmış olduğunu da anlarsınız.

Javier Bardem orada ne yapıyor?

Her iki posterde de minicik easter egg’ler mevcut. Jennifer Lawrence’ın kendi kalbini ellerinde tuttuğuna yakından bakacak olursak, çimenlerin içindeki Javier Bardem karakterini ve çiçek petalinin içindeki mücevher kutusunu görmemek çok da zor değil.

javier bardem mother

Javier Bardem’in posterinde ise arka plandaki alevler içinde figürlerin çığlık attığı ve elindeki kürenin içinde de bebeğe benzeyen bir cisim olduğu görülüyor.

mother baby

Bütün bu detayların hepsi şu an için çok gizemli ve filmi izleyince anlayacağız büyük ihtimalle ama yine de bir detay tüm bu bilinmezliklerin içinde öne çıkıyor:

mother poster ipuclari

Her iki karakterin posterinin bir köşesinde, üstünde Balık burcunun (Pisces) simgesi gibi duran kabartmalı kilitler var. Balık burcunun simgesi olan iki balık, mother!’ın easter egg’leriyle ilgili önemli şeyler açıklıyor olabilir.

Pisces Efsanesi

Pisces efsanesi, sevgi ve güzellik tanrıçası Afrodit ile oğlu Eros’ın hikayesini anlatır. Okuduğunuz efsaneye göre, ya ikisi de balığa dönüşür ya da Yunan mitolojisindeki en ölümcül canavar olan ve Olimpos Dağı’nı yok etmeye gelen Typhon’dan iki balık sayesinde kurtarılırlar.

mother! muhtemelen Pisces efsanesinin yeniden çevrimi olmayabilir ama posterler üzerinden okuma yapacak olursak Lawrence’ın güzellik tanrıçasına, Bardem’in de oğlu Eros’a bir benziyor olması da tesadüf olamaz herhalde. Filmin konusunda geçen “davetsiz misafirler” de Typhon’a bir gönderme olabilir.

Hıristiyanlığa göndermeler

 

Pisces (balık takımyıldızı) ayrıca, M.S. 1’den başlayan ve M.S. 2150’de sona erecek olan astrolojik çağa da atıfta bulunuyor olabilir. Bu çağ, Mesih’in doğumunu da içerdiğinden, Hıristiyanlıkta birçok simge, İsa’yı temsil etmek için balık görüntüsünü kullanmaktadır. Aronofsky’nin Hıristiyanlıkla ilgili konulara uzun zamandır olan saplantısını düşünecek olursak (bkz: “Pi” ve “Noah”) ve “mother!”ın da bu furyaya dahil olması muhtemel görünüyor.

Öte yandan Lawrence’in posteri Cennet Bahçesi’ni andırırken, Bardem’inki ise açıkça cehennemi temsil ediyor. Belki de “mother!”, Aronofsky’nin gözünden, İyi ve Kötü’nün, Mesih (Christ) ve Deccal’in (Antichrist) yaratılmasıyla ilgili İncil benzetmesi olacak.

Tersten dinleyince şeytan çıkıyor!

Tüm bu ipuçlarına ek olarak Collider‘ın filmin Instagram hesabından yakaladığı muhteşem çılgın bir tespiti daha var:

Yukardaki gönderiyi dinlediniz mi? Görselin arkasında Bardem’in karakterinin yüksek sesle söylediği “All I wanted to do was bring life into this house!” (Tek yapmak istediğim bu eve bir hayat getirmekti!) cümlesi üç kere döngüye alınmış durumda.

İşler bu ses dosyasını indirip ses frekanslarını görsel olarak temsil eden spectogram olarak incelediğimizde birazcık değişiyor:

mother-instagram-audio1

Görüyorsunuz Bardem’in karakteri açık açık iblis olarak cehennemde yanıyor. Filmle ilgili nasıl bir detayı temsil ediyor bilinmez ama Lawrence’ın karakterinden daha deli ve güçlü olduğu kesin gibi duruyor bu iblisin. 15 Eylül’e az kaldı!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.