cannes film festivali 2019 ödülleri

72. Cannes Film Festivali Ödülleri Açıklandı: Altın Palmiye ”Parasite”a Gitti

Tören sunucusu Edouard Baer eşliğinde, Alejandro Gonzalez Iñárritu başkanlığındaki Cannes jürisinin kararları açıklandı

72. Cannes Film Festivali Ödülleri

Cannes 2019 Ana Yarışma Ödülleri

Altın Palmiye: Parasite – Bong Joon-ho

ParasiteHer bireyi işsiz olan Ki-taek’in ailesi, geçimleri için etraflarındaki parklara özel bir ilgi gösterirler – ta ki beklenmedik bir olaya bulaşana kadar.

Grand Prix: Atlantique – Mati Diop

Atlantique

Atlantik kıyıları boyunca, yakında açılacak olan fütüristik bir kule Dakar’ın bir banliyösünde yer almaktadır. 17 yaşındaki Ada, genç bir inşaat işçisi olan Süleyman’a aşık olur. Ama başka bir adama vaat edilir. Bir gece, Süleyman ve meslektaşları daha iyi bir gelecek umuduyla ülkeyi denizden terk ederler. Çocukların ayrılmasından birkaç gün sonra bir ateş Ada’nın düğün partisini mahvederken, gizemli bir alev yayılmaya başlar. Süleyman Ada için geri dönebilecek midir?

En İyi Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne – Young Ahmed

Young Ahmed

Bugünün Belçika’sında geçen filmde, 13 yaşındaki genç Ahmed’in kaderi, saf imamlık hayalleri ile yaşamın baştan çıkarmaları arasında kalır. Yaşam sevgisi, birini ölüme düşürme arzusundan nasıl kurtulabilir?

En İyi Erkek Oyuncu: Antonio Banderas – Pain and Glory

Pain and Glory

Pain and Glory, fiziksel olarak düşüşte olan bir film yönetmeni olan Salvador Mallo’nun (Antonio Banderas) yaşadığı bir dizi rastlantısını anlatıyor. Bazıları gerçekte, bazıları anılarında: 60’lardaki çocukluğunu, ebeveynleriyle Valencia’da bir köye göçünü, refah arayışını, ilk arzusunu, 80’lerin Madrid’inde ilk yetişkin aşkını izleriz. Film, eski tatlarını özlediğimiz usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın 36. filmi ve aynı zamanda, 2016 yapımı Julieta’dan sonra otobiyografisiyle suskunluğunu bozma vesilesi.

En İyi Kadın Oyuncu: Emily Beecham – Little Joe

little joe5

Bekar bir anne olan Alice, yeni türler geliştirmekle uğraşan bir şirkette kıdemli bir bitki yetiştiricisidir. Sadece güzelliği ile değil aynı zamanda terapötik değeriyle de dikkat çeken çok özel bir kızıl çiçeği tasarlar: ideal sıcaklıkta tutulursa, düzgün beslenir ve düzenli olarak konuşulursa, bu bitki sahibini mutlu etmektedir. Şirket politikasına karşı, Alice, genç oğlu Joe için eve bir tanesini hediye olarak getirir. “Küçük Joe” yu vaftiz ederler, ancak büyüdükçe, takma adı kadar zararsız olamayacağına dair şüpheler artar.

Jüri Özel Ödülü: Bacurau (Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles) ve Les misérables (Ladj Ly)

Bacurau

Bir film yapımcısı belgesel yapmak için Brezilya’nın içindeki bir köye gitmeye karar verir. Günler geçtikçe, halkın göründüğü gibi olmadığını keşfetmeye başlar ve tehlikeli sırlar açığa çıkar.

En İyi Senaryo: Céline Sciamma – Portrait of a Lady on Fire

Fransa, Brittany, 1760. Bir ressam olan Marianne, manastırı yeni terk eden genç bir bayan olan Héloïse’nin düğün portresini yapmak için görevlendirilir. Héloïse isteksiz bir gelindir ve Marianne onun haberi olmadan Héloïse’yi resmetmek zorundadır. Onu gün geçtikçe gözlemler ve geceleri gizlice resmini yapar. İki kadın arasında samimiyet ve cazibe; Héloïse’in ilk ve son özgürlük anlarını paylaşırken alevlenir ve bu sırada Marianne hepsini bitirecek olan resmi yapmaktadır.

Portrait of a Lady on Fire

Özel Mansiyon: Elia Suleiman – It Must Be Heaven

Ana karakter ve anlatıcı olan Elia Süleyman, alternatif bir vatan aramak üzere Filistin’den kaçar. Yeni bir yaşamın vaadi kısa sürede bir hatalar komedisine dönüşür. Ancak Paris’ten New York’a kadar seyahat ettiği her yerde bir şey ona hep evi hatırlatır: polis, sınır kontrolleri ve ırkçılık asla uzakta değildir…

It Must Be Heaven

CAMÉRA D’OR 2019 Ödülü

Altın Kamera Ödülü: Nuestras Madres (César Díaz)

Cannes Kısa Film 2019 Ödülleri


Kısa Film Dalında Altın Palmiye
: The Distance Between the Sky and Us (Vasilis Kekatos)

Kısa Film Özel Mansiyon: Monster God (Agustina San Martin)

Belirli Bir Bakış 2019 Ödülleri


Belirli Bir Bakış Ödülü:
 A Vida Invisível de Eurídice Gusmão

Jüri Ödülü: O que arde (The Fire Will Come)

En İyi Yönetmen: Kantemir Balagov – Dylda (Beanpole)

En İyi Performans: Chiara Mastroianni – Chambre 212 (On a Magical Night)

Belirli Bir Bakış Kalp Ödülü: The Climb ve La femme de mon frère (A Brother’s Love)

Jüri Özel Ödülü: Albert Serra – Liberté

Jüri Özel Mansiyon: Jeanne (Joan of Arc)

CINÉFONDATION 2019 Ödülleri


En İyi Film 1.’lik Ödülü:
Mano a Mano – Louise COURVOISIER

En İyi Film 2.’lik Ödülü: Hieu – Richard VAN

En İyi Film 3.’lük Ödülü: Ambience – Wisam AL JAFARI & Duszyczka – Barbara RUPIK

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.