tenet

Tenet: ”Christopher Nolanvari Bond” Filmi Geliyor

TENƎꓕ

Tenet Fragmanı ve Film Hakkında

Bu yazı içerisinden film gelene kadar yayınlanmış ve yayınlanacak olan tüm fragmanları ve haber eklemelerini bulabilirsiniz.

Vizyon: Temmuz 2020

Şu an post prodüksiyon aşamasında olan, Amerika vizyon tarihi 17 Temmuz 2020 olarak açıklanan (karantinadan dolayı ertelenebilir) ve geçtiğimiz aylarda fragmandan küçük bir kesitiyle birlikte (Amerika’da bazı salonlarda Hobbs & Shaw filmi öncesi gösterilmişti) hareketli afişi yayınlanan, Christopher Nolan’ın son filmi Tenet (TENƎꓕ), bugün Warner Bros’un (filmin 225 milyon dolarlık bütçesi Nolan’ın en pahalı filmleri arasında yer alacak kadar devasa ve yine Warner Bros gibi bir yerin bu kadar bütçe ayırdığı ender yönetmenlerden biri olma özelliğini de taşıyor Nolan) yayınladığı fragmanla merak seviyemizi yükseltmeye devam ediyor.

TENET Fragman

TENET 2. Fragman

Bu Sefer Hans Zimmer Yok

The Prestige (2004), Dark Knight üçlemesi, Inception (2010), Interstellar (2014), Dunkirk (2017) gibi filmlerle gişe rekorları kıran yetenekli yönetmen Christopher Nolan’ın şimdiye kadar sır gibi saklanan projesi Tenet, şüphesiz 2020’nin en çok konuşulanlarından olacak. Bunda “Interstellar” ve “Dunkirk”te birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Hoyte van Hoytema‘nın etkisinin büyük olacağı kesin. Müzik konusunda da Nolan, Zimmer’ın Dune projesi yüzünden ezberini bozmak zorunda kalarak, Hans Zimmer yerine Black Panther ile birlikte Oscar alan ünlü besteci Ludwig Göransson ile çalışıyor bu sefer.

Tenet Oyuncular: Zengin Kadroyla Zaman Yolculuğu ve Evrim

Michael Caine, Elizabeth Debicki (The Great Gatsby, The Night Manager, Vita & Virginia), Kenneth Branagh (Valkyrie, Macbeth, Dunkirk), Robert Pattinson, John David Washington (BlacKkKlansman, The Old Man & the Gun) ve Aaron Taylor-Johnson (The Illusionist, Kick-Ass, Savages, Anna Karenina) gibi isimleri kadrosunda bulunduran filmin konusu da bir o kadar – hatta Memento ve Inception kadar – iddialı bir zaman-mekan bükülmesini içeriyor gibi duruyor. Afişi ilk çıktığında epik bir casusluk hikayesi olacağından bahsediliyordu ama görüyoruz ki zaman yolculuğu ve evrim de oldukça ağır basıyor ve bu da fanlarının adlandırdığı gibi filmi Nolanvari bir Bond yapıyor.

Tenet Konusu: Devlet Sırrı Gibi Saklanan Senaryo

Zalim bir karakteri canlandıracağı söylenen Pattinson’ın açıklamasına göre, senaryonun sızma ihtimalini önlemek adına oldukça sıkı önlemler alınmış ve kopyaları hiçbir oyuncuya verilmemiş. Pattinson kilitli bir odada senaryoyu okuyup çıkmış ve oldukça uçuk olduğundan bahsediliyor.

Hobbs & Shaw’dan önce gösterilen bir dakikalık kesitte, başrol oyuncusu John David Washington’ın karakterini kırılmış bir camdaki iki aynı kurşun deliğini incelerken görüyoruz ve derken ekranda ”Yeni bir kahraman için zaman geldi. Yeni bir tür görev zamanı geldi” yazısı beliriyor. Bu küçük kesittten oldukça fazla çıkarım yapılmıştı hatta bir tanesine göre Tenet, Inception’ın öncesini anlatan bir film de olabilir. Ama yönetmen ve yapım şirketi tarafından onaylanan bir durum yok ortada.

Fragmandan Neler Öğrendik?

Fragmandaki bir cümleden, Washington’ın, 3. Dünya Savaşı’nı önlemekle görevlendirilmiş bir dedektif (zaman dedektifi belki de) ya da ajan olduğunu da düşünebiliriz. Nükleer katliam olup olmayacağını sorunca daha kötüsünün bizleri beklediğini öğreniyoruz ama tabii ne olduğunu göremiyoruz. IMDb açıklamasında da belirtildiği gibi belki de kimyasaldan ziyade evrimsel bir alternatif gerçeklik durumu söz konusu olabilir. Çünkü Washington’ın karakteri de normalde geçilemeyen bir testi geçip ”öbür dünya”ya gitmiş bir ”tersine mühendislik” (reverse engineering) uzmanı ve buradaki dünyaya farklı bir açıdan bakması salık veriliyor. Öbür dünya denilen yerin yerçekimi ve zamana ne açıdan meydan okuduğunu merak etmeye devam ediyoruz. Film, zaman yolculuğundan ziyade, zamana hükmetme (TENET bu kabiliyete de deniyor olabilir) becerisi olan insanların geleceği şekillendirmesi üzerine kurulu gibi.

Interesting tidbit in the background from tenet

Atış sahnesindeki panoda, arka planda gözüken çoğu diyagramın entropiyle ve Maxwell’in Cini‘yle ilgili olduğunu da görüyoruz. Filmin başında gördüğümüz makina da nesnelere tersine entropi (gerçekte olmayan bir şey – şimdilik) uygulama kabiliyetine sahip olabilir.

Entropi, fizikte bir sistemin mekanik işe çevrilemeyecek termal enerjisini temsil eden termodinamik terimidir. Çoğunlukla bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik olarak tanımlanır ve istatistikten teolojiye birçok alanda yararlanılır.

Nolan, birçoğunuzun hatırlayacağı gibi pozitif bilime oldukça meraklı ve Interstellar’da karadelik sahnesi için Kip Thorne ile yakından çalışmıştı ve Thorne bilimsel danışman ve yapımcılardan biri olarak yer almıştı. Bu filmde de buna benzer bir destek almışa benziyor.

Diğer Dedikodular

Bazı fanlar, Robert Pattinson karakterinin, Christopher Nolan’ın gençliğini canlandıracağını söylüyor stil ve saç benzerliğinden:

 


Kaynaklar

tenetfilm.com

imdb.com/title/tt6723592

twitter.com/bakiniz/status/1207308669731381248

indiewire.com/gallery/tenet-explained-christopher-nolan-details-plot-release

https://tr.wikipedia.org/wiki/Maxwell’in_Cini

https://tr.wikipedia.org/wiki/Entropi

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.