stanley kubrick filmleri

Stanley Kubrick Filmleri: En İyiden En Kötüye Sıralı Tam Liste

Stanley Kubrick Filmleri

1- The Shining (1980) – IMDb Puanı: 8,4

The Shining (1980)

The Exorcist (Şeytan) ve devam filmini geri çeviren Stanley Kubrick, Jack Nicholson ile kendi korku filmini çekme kararı alır. Stephen King’in aynı adı taşıyan ve Overlook Oteli’ne kışın kapalı kapılar ardında bakıcılık yapmayı kabul eden Jack Torrence ve ailesinin deliliğe yolculuğunu anlatan The Shining (Cinnet)’i çeker.

Lolita’dan sadece iki yıl sonra Kubrick sinema perdelerine Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb (Dr. Garipaşk) ile geri döner. Kubrick ilk başta 1950’lerdeki Soğuk Savaş ve nükleer savaş krizini ciddi bir tonla anlatmak ister. Fakat filmin eleştirel bir parodi olmasının insanların bakış açısını değiştirebileceğini ve böyle daha iyi bir film ortaya koyacağını düşünür.

3- Paths of Glory (1957) – IMDb Puanı: 8,4

Paths of Glory (1957)

1957’de, Kubrick’in yapımcı James B. Harris’le üçüncü iş birliği olan Kirk Douglas‘lı Paths of Glory, I. Dünya Savaşı’nda ‘intihar görevi’ olarak adlandırılan bir görevi üstlenen Fransız ordusunun bir bölüğünü anlatıyor. Film çoğu eleştirmenden olumlu yorum almıştır.

4- Full Metal Jacket (1987) – IMDb Puanı: 8,3

full metal jacket

Vietnam Savaşı’nda barışçıl bir askerin değişimini gösteren Full Metal Jacket‘in ilk yarısı savaşa hazırlanan bölüğün içinde geçenleri; ikinci yarısı ise savaşın kendisini gösterir. Karakteri gibi kendisi de eski bir çavuş olan R.Lee Ermey, Kubrick tarafından nadir tanınan ‘doğaçlama serbest’ hakkından yararlanmıştır. Filmin çekileceği Vietnam’da bulunan yıkık binaları beğenmeyen Kubrick, film için özel binalar yaptırıp onları yıkarak daha otantik bir görüntü sergilemeye çalışmıştır. Bu yöntemi kendi film ekibi dahil çoğu film yorumcusu tarafından da eleştirilmiştir.

5- A Clockwork Orange (1971) – IMDb Puanı: 8,3

A Clockwork Orange (1971)

1971 senesinde Kubrick, Lolita’dan daha çok tartışmaya yol açacak ve durulmasını zorlayan bir filmle sinema dünyasına oturacaktır. Kubrick, filmle aynı isme sahip Anthony Burgess romanı olan A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)’ı beyaz perdeye uyarlayarak çoğu izleyiciyi kendinden uzaklaştıracaktır. Ütopik bir dünyada geçen film, seks, şiddet ve asiliği konu alır.

6- 2001: A Space Odyssey (1968) – IMDb Puanı: 8,3

2001-A-Space-Odyssey

Kubrick’in beş yıl süren zorlu araştırma ve çekimleri sonucunda 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Macerası) vizyona girer. Film, uygarlığa geçen maymunlardan, ayda bir ‘monolith’i araştıran astronotlara ve yeniden doğuşu tecrübe eden insanlara kadar birçok paralel hikaye unsuru taşıyor.

7- Barry Lyndon (1975) – IMDb Puanı: 8,1

Barry Lyndon (1975)

A Clockwork Orange’dan dört sene sonra 1975 yılında geri döndüğünde ise kendisinden beklenmeyen bir hareket ile 18. Yüzyılda geçen genç bir İrlandalı’nın İngiliz kraliyet ailesine ve sosyetesine girme çalışmalarını anlatan Barry Lyndon ile sinema dünyasında tekrar yüzünü gösterir. 3 saat 4 dakika olan bu yavaş tempolu film görsel yönüyle ön plana çıkarak, her karesinin bir tabloyu andırmasıyla dikkat çekmiştir.

8- The Killing (1956) – IMDb Puanı: 8

the killing

Killer’s Kiss setinde tanıştığı Ruth Sobotka ile evlenen Kubrick’in bir sene sonra vizyona soktuğu The Killing ise, çoğu film yorumcusu tarafından bugüne dek yönetmenin en iyi filmi olarak görülür. Soygun filmlerine yeni bir nefes getiren Kubrick, kendisinden sonra suç filmi çekecek yönetmenlere de ilham olmuştur. Quentin Tarantino, Reservoir Dogs için en büyük ilham kaynağının Stanley Kubrick’in The Killing filmi olduğunu söyler.

9- Spartacus (1960) – IMDb Puanı: 7,9

Spartacus (1960)

Filmin ilk yönetmeni Anthony Mann, Kirk Douglas ile anlaşamadığı için görevden alınınca başa Stanley Kubrick getirilir ve Roma İmparatorluğu’na başkaldıran köle Spartacus’un hikayesiyle filme 8 ödül kazandırır.

10- Lolita (1962) – IMDb Puanı: 7,6

Lolita (1962)

Stanley Kubrick’in İngiltere’de çektiği ilk film olan Lolita, orta yaşlı bir profesörün 12 yaşındaki bir kıza olan takıntısını anlatan Vladimir Nabokov’un tartışmalar yaratan romanının sinema uyarlamasıdır.

11- Eyes Wide Shut (1999) – IMDb Puanı: 7,4

Eyes Wide Shut (1999)

1999’da o yıllarda evli olan Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın çiftinin başrollerini oynadığı Eyes Wide Shut (Gözü Tamamen Kapalı) vizyona girdi. Film aynı zamanda 400 günlük çekim süresiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi. Bir New York City doktoru, karısı ona acı veren bir sırrı ortaya çıkardıktan sonra, gece boyunca süren cinsel ve ahlaki keşiflerin baş döndürücü bir yolculuğuna başlar. İzleyenler parolayı yorumlara yazsın : )

12- Killer’s Kiss (1955) – IMDb Puanı: 6,7

Killer's Kiss (1955)

Memleketine gitmek üzere tren bekleyen, hapı yutmuş bir boksör bize son birkaç gün içinde başına gelen garip ve baş döndürücü olayları anlatıyor.

13- Fear and Desire (1953) – IMDb Puanı: 5,5

Fear and Desire (1953)

Kubrick, California’ya ayak bastığı andan itibaren Fear and Desire için para toplamaya başladı. 45.000$ bütçesiyle başlayan film, 14 kişilik bir ekiple beş haftalık çekim sürecinden geçtikten sonra bütçesini 53.000$’a çıkardı. 1953 yapımı filmde bir grup askerin, savaş uçaklarının düşman ormana çakılması ve o ormandan kaçma çalışmaları anlatılıyor.

Hepsi ve daha fazlası için Tan Ağırkaya’nın Kubrick yazısına göz atmayı unutmayın.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.