en iyi vampir filmleri

Vampir Filmleri: Gelmiş Geçmiş En İyi 40 Vampir Filmi ??

IMDB puanına göre sıralı en iyi 40 vampir filmini sizler için derledik

1- Nosferatu (1922) – IMDB Puanı: 8

nosferatu

Thomas Hutter işini başarılı bir şekilde devam ettirmekte olan sıradan bir adamdır. Patronunun, bir müşteriyle ilgilenmesi için onu Transilvanya’ya yollamasıyla her şey değişir. Müşterisi ise yerel halkın korktuğu esrarengiz Kont Olak’tır. Bram Stoker’ın Dracula romanından ‘esinlenerek’ (ve telifi alınmadan) yapılan film, sinema tarihinde korku türünün öncü filmlerinden olmuştur.

2- What We Do in the Shadows (2014) – IMDB Puanı: 7,6

2- What We Do in the Shadows (2014)

Vladislav, Viago ve Deacon farklı yüzyıllardan gelerek aynı evde yaşamaya karar vermiş üç vampirdir. Ancak hayatlarını sürdürebilmek için ev işlerini yapmalı, modern hayata uyum sağlamalı ve kurbanlarını bulmak için geceleri dışarı çıkmak zorundadırlar.

3- Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994) – IMDB Puanı: 7,6

Interview with the Vampire

18. yüzyılda doğan Louis (Brad Pitt), bir vampir olarak geçirdiği aşk, ihanet, yalnızlık ve açlık dönemlerini bir biyografi yazarına anlatır. Brad Pitt ve Tom Cruise’u ilk ve son kez bir araya getiren film, Anne Rice’ın aynı isimli romanından Rice’ın kendisi tarafından sinema perdesine uyarlanmıştır.

4- Bram Stoker’s Dracula (1992) – IMDB Puanı: 7,5

Bram Stoker's Dracula

Dracula İngiltere’ye gelmiştir. Bu yabancı topraklarda dehşet saçmak için elinden geleni yapacaktır. Gary Oldman’ın başrolü oynadığı filmin yönetmenliğini ünlü Amerikan sinemacı Francis Ford Coppola üstlenmiştir. Bram Stoker’ın aynı isimli romanından adapte edilmiştir.

5- Horror of Dracula (1958) – IMDB Puanı: 7,4

Horror of Dracula

Jonathan Harker, Count Dracula’nın kalesinde bir iş teklini kabul etmiştir. Ancak kaleye gittiğinde ona teklif edilen işin gerçek işten çok daha farklı olduğunu anlayacaktır. Korku türünün efsanevi figürü Dracula’yı bu filmde birkaç sene önce kaybettiğimiz Christopher Lee canlandırmıştır.

6- From Dusk Till Dawn (1996) – IMDB Puanı: 7,3

 

From Dusk Till Dawnİki kardeş suçlu, rehineleri, bir mola durağı ve dinlenmeyi seçtikleri barda onları bekleyen vampirler… Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı ve Robert Rodriguez’in yönettiği filmde, iki suçlu kardeşi Tarantino ve George Clooney oynamıştır.

7- Only Lovers Left Alive (2013) – IMDB Puanı: 7,3

Only Lovers Left Alive

Depresif bir müzisyen yüzyıllardır ilişkide olduğu sevgilisiyle tekrardan birleşir. Ancak sevgilisinin kız kardeşinin gelmesiyle ilişkileri sarsılacaktır. Tom Hiddleston ve Tilda Swinton gibi usta oyuncuların Adam ve Eve karakterlerini oynadığı film, Jim Jarmusch tarafından yazılıp yönetilmiştir.

8- Lost Boys (1987) – IMDB Puanı: 7,3

lost boys

Yeni bir kasabaya taşınan iki kardeş, yeni evlerinin vampirler için bir cennet olduğunu göreceklerdir.

9- Martin (1978) – IMDB Puanı: 7,2

martin

Bir vampir olduğuna inanan genç Martin, küçük bir kasabada yaşayan kuzeninin yanına gidecektir. Burada gerçek bir vampir olma arayışına girer.

10- Blade (1998) – IMDB Puanı: 7,1

blade

Yarı vampir ve yarı insan olan Blade, ölümlü insanların dünyasını korumak ve kötü vampirlere son vermek için savaşacaktır. Üçlemenin ilk filmi olan Blade başrolünü Wesley Snipes canlandırmıştır.

11- Hotel Transylvania (2012) – IMDB Puanı: 7,1

Hotel Transylvania

İnsanlardan uzakta sadece canavarlar için bir otel işleten Dracula’nın keyfi, oteli keşfeden ve kızına aşık olan genç bir çocuk tarafından kaçar. Bu animasyon filmde tanıdığımız canavarları Adam Sandler, Kevin James ve Andy Samberg gibi sevdiğimiz komedyenler seslendirmiştir.

12- Fright Night (1985) – IMDB Puanı: 7,1

Fright Night

Genç bir çocuk yan eve yeni taşınan komşularının bir vampir olduğunu fark eder. Vampirlerle nasıl baş edeceğini çözmek için ise televizyonda bir korku dizisi yapan bir oyuncudan yardım isteyecektir.

13- Underworld (2003) – IMDB Puanı: 7

Underworld

Savaşmayı seven bir vampir olan Selene, vampirler ve kurt adamlar arasındaki bir çatışmanın içinde kalmıştır. Bu sırada kurt adamlardan kaçan ölümlü bir insana aşık olur. Beş filmlik serinin ilk filmidir.

14- Near Dark (1987) – IMDB Puanı: 7

Near Dark

Güzel bir otostopçu tarafından beklenmedik şekilde ısırıldıktan sonra, küçük bir kasabadan olan bir çiftçinin oğlu istemeden de olsa seyahat eden birkaç vampirin grubuna katılır.

https://www.youtube.com/watch?v=rzJz5pd3pTs

15- A Girl Walks Home Alone at Night (2014) – IMDB Puanı: 7

A Girl Walks Home Alone at Night

İran’da hayalet şehir olarak anılan ölüm ve yalnızlıkla dolu Bad City kasabasının sakinleri, onları takip eden yalnız vampirin farkında değillerdir. Yazar ve yönetmen Ana Lily Amirpour’un ilk uzun metraj filmidir.

16- The Last Man on Earth (1964) – IMDB Puanı: 6,9

The Last Man on Earth

Yayılan hastalık bütün insanları vampire dönüştürünce, dünyada kalan son insan bir vampir avcısı olmak zorunda kalacaktır.

17- Salem’s Lot (1979) – IMDB Puanı: 6,8

salems lot

Bir roman yazarı ve korku türünün hayranı olan genç bir adam, vampirler tarafından kuşatılmış küçük bir kasabayı kurtarmak için kollarını sıvayacaktır. Film sadece televizyonlarda yayınlasa da (The Texas Chainsaw Massacre’ın yönetmeni Tobe Hooper’ın yönetmenliğinde) getirdiği güçlü reytinglerle bir film adaptasyonu da konuşulmuştur ancak gerçekleştirilememiştir.

18- The Hunger (1983) – IMDB Puanı: 6,7

The Hunger

Güzel olduğu kadar da tehlikeli bir vampir, ölümsüz sevgilisi ve doktorları arasında gelişen bir aşk üçgenini anlatmaktadır. Vampir çifti renkli kişiliğiyle David Bowie ve usta oyuncu Catherine Deneuve canlandırmıştır.

19- 30 Days of Night (2007) – IMDB Puanı: 6,6

30 Days of Night

Alaska’daki bir kasaba tam 30 gün boyunca karanlığa bürünür. Bu sırada kana susamış vampir çeteleri tarafından talan edilir. Steve Niles’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanmıştır.

20- Daybreakers (2009) – IMDB Puanı: 6,5

Daybreakers

Yakın gelecekte, dünyaya saran bir hastalık insanlığın büyük bir bölümünü vampirlere dönüşmüştür. Büyük şirketler kan tedarik işine girerken, bir araştırmacı insan ırkını kurtarmaya çalışacaktır. Daha sonra Predestination’ı yapacak olan Spierig Kardeşler’in yazıp yönettiği filmin kadrosunda Ethan Hawke, Willem Dafoe ve Sam Neill gibi büyük isimler yer almıştır.

21- Byzantium (2012) – IMDB Puanı: 6,5

Byzantium

Bir kıyı şehrindeki yerel halk, otellerin birisinde kalan iki gizemli kadının sırrını açığa çıkartırlar. Ancak bunun halk üzerinde sonuçları olacaktır… ölümcül sonuçları.

22- The Addiction (1995) – IMDB Puanı: 6,4

The Addiction

New York’taki bir felsefe bölümü öğrencisi bir vampir tarafından ısırıldıktan sonra kendisi de bir vampire dönüşmeye başlar. Bu yeni yaşam tarzı ve kana karşı olan açlığına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sinema eleştirmenleri tarafından filmdeki kan bağımlılığı aslında madde bağımlılığı metaforu olarak değerlendirilir.

23- Fright Night (2011) – IMDB Puanı: 6,4

Fright Night 2011

1985 yılındaki filmin yeniden çevrimi olan Fright Night’ta genç vampir avcısını birkaç sene önce aramızdan ayrılan Anton Yelchin, vampir komşusunu ise Colin Farrell oynamıştır.

24- Dracula Untold (2014) – IMDB Puanı: 6,3

Dracula Untold

Genç prens Vlad Tepes’in krallığı Türkler tarafından işgalin sınırına gelmiştir. Şimdi ise kendi ailesini, halkını ve krallığını korumak için bir canavara dönüşmek zorundadır.

25- Hotel Transylvania 3: Summer Vacation (2018) – IMDB Puanı: 6,3

Hotel Transylvania 3

Count Dracula ve canavar arkadaşları hep beraber bir gemi turuna çıkarlar. Ancak geminin kaptanı azılı düşmanları ve onları öldürmek isteyen canavar avcısı Van Helsing’dir.

26- We Are the Night (Wir sind die Nacht) (2010) – IMDB Puanı: 6,3

We Are the NightBerlin’de kadınlardan oluşan üç kişilik bir vampir grubu, içlerine yeni bir üye alırlar. Bu sırada ise bir polis memuru onları yakalamaya çok yaklaşır.

27- Dark Shadows (2012) – IMDB Puanı: 6,2

Dark Shadows

Yüzyıllar sonra serbest bırakılan vampir Barnabas Collins (Johnny Depp), aile evine geri dönecektir. Ancak onu çocukları, torunları, yeğenleri ve geride bıraktığı bütün aile bireyleri beklemektedir. Şu an için en son ortaya çıkan Depp-Tim Burton işbirliğindeki film olarak duran Dark Shadows, hem finansal açıdan hem de eleştirmenlerin yorumları bakımından beklenilen başarıya ulaşamamıştır.

28- Van Helsing (2004) – IMDB Puanı: 6,1

Van Helsing

Ünlü canavar avcısı Van Helsing, yanına kurt adam ve Frankenstein’in canavarını da almış Dracula’yı durdurmak için Transilvanya’ya yolculuk edecektir.

29- Suck (2009) – IMDB Puanı: 6,1

suck

Bir rock’n’roll müzik grubu ünlü olmak için her şeyi yapacaklardır. Bu, masum insanların kanını emip sonsuzluk boyunca bir ölümsüz olarak yaşamak demek anlamına gelse de…

30- Dracula A.D. 1972 (1972) – IMDB Puanı: 6

Dracula A.D. 1972

Count Dracula, 1972 yılında Londra’da dirilir. Onu avlamaktan vazgeçmeyen Van Helsing’in ailesinin hayatını kaos ve terör dünyasına çevirecektir. Listemizde daha üst sıralarda yer alan Horror of Dracula’nın devamı niteliğinde kabul edilen filmde, Dracula ve Van Helsing karakterleri tekrardan Christopher Lee ve Peter Cushing tarafından canlandırılmıştır.

31- Trouble Every Day (2001) – IMDB Puanı: 6

Trouble Every Day

Yeni evlenmiş iki Amerikan vampir, Paris’te aşklarını yaşıyorlardır. Fakat bu aşk duyguları zaman zaman kan arzularının üstüne geçebilecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=oz5VlZc8tC4

32- Vampire’s Kiss (1988) – IMDB Puanı: 5,9

Vampire's Kiss

Ölümsüz ve güzel bir vampirle yaşadığı romantik bir geceden sonra Peter Loew (Nicolas Cage), bir vampire dönüştüğünü düşünür. Film fantastik elementleri komediyle birleştirirken, Nicolas Cage’in çok sevdiğimiz gerçek dışı performanslarından da ilkini perdeye yansıtmıştır.

33- Abraham Lincoln: Vampire Hunter (2012) – IMDB Puanı: 5,9

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Amerika vampirler tarafından ele geçirilmeye başlanır. Ve onları sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln durdurabilecektir.

34- Priest (2011) – IMDB Puanı: 5,7

priest

Distopik bir gelecekte geçen film, bir rahibin yeğenini bulmak için onu kaçıran vampirleri takip etmesini ele alır. Rahip, yeğenini kurtarmak uğruna kilisesini ve kurallarını arkasında bırakacaktır.

35- Kiss of the Damned (2012) – IMDB Puanı: 5,6

Kiss of the Damned

Vampir Djuna, Paolo’nun aşkına karşılıksız kalamaz ve bir ilişkiye başlarlar. Ancak Djuna’nın baş belası kız kardeşi beklenmedik bir şekilde ziyarete gelince, hem Djuna ve Paolo’nun ilişkisi hem de bütün vampir topluluğunun geleceği riske girer.

36- Vampire Effect/Twins Effect (Chin gei bin) (2003) – IMDB Puanı: 5,5

Vampire Effect/Twins Effect

Çin’in dehşet saçan vampiriyle savaşmak zorunda olan işinde başarılı bir vampir avcısı ve güzel yardımcılarının hikayesini anlatmaktadır. Filmde, uyguladığı dövüş sanatını sinema perdesine yansıtmasıyla ünlenen Jackie Chan de yer almıştır.

37- Vampire Academy (2014) – IMDB Puanı: 5,5

Vampire Academy

Dhampir ırkı kendi dünyalarında yaşayan yarı insan ve yarı vampir halktır. Ancak güvenlikleri ve canları kana susamış ölümsüz vampir ırkı Strigoi’ler tarafından tehlikeye girecektir. Richelle Mead’in aynı isimli çok satan romanından uyarlanmıştır.

38- Twilight (2008) – IMDB Puanı: 5,2

alacakaranlık

Babasıyla yeni bir şehre taşınan Bella Swan, okulda yakışıklı Edward Cullen ile tanışır. Ancak Edward’ın insanlardan sakladığı bir sırrı vardır… Sinema dünyasını gişesi ve popülerliğiyle sarsan Twilight, aynı zamanda bir süre önce 1980’lerde artık görkemini kaybetmiş ‘vampir filmi’ türünü de tekrardan canlandırmıştır. Bella Swan ve Edward Cullen karakterleri, yardımcı karakterlerle de birlikte beş filmlik film serisini izlemeyenlerin bile akıllarına kazınmıştır.

39- Dracula 2000 (2000) – IMDB Puanı: 4,9

Dracula 2000

Bir grup hırsız, pahalı tabloları çalmak için girdikleri evde Count Dracula’nın kendisiyle burun buruna gelirler. Dracula ise azılı düşmanı Van Helsing’in kızı Mary Van Helsing’i bulmak için New Orleans’a gelmiştir. Dracula’yı o zamanlarda adı daha ünlenmemiş Gerard Butler canlandırmıştır.

40- The Moth Diaries (2011) – IMDB Puanı: 4,9

The Moth Diaries

Rebecca, yatılı okuluna yeni gelen Ernessa’dan rahatsız olur. Bu rahatsızlığın sebebi en yakın arkadaşını Ernessa’dan kıskanması mıdır, yoksa Ernessa’nın gerçekte ne olduğu hakkında karanlık bir sırrı mı vardır?

Listeyi hazırladıktan sonra eklemeyi unuttuğumuz 3 tane de şahane bonusu girelim:

41- Let the Right One In (2008) – IMDB Puanı: 7,9

42- Thirst (Bakjwi) (2009) – IMDB Puanı: 7,2

42- Cronos (1993) – IMDB Puanı: 6,7

Sizin favoriniz hangisi?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.