bebek yoda

Baby Yoda Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Gerçek (Şimdilik)

Baby Yoda Kimdir?

The Child, Bebek Yoda ya da diğer bir deyişle Baby Yoda, Disney+ orijinal televizyon dizisi The Mandalorian‘da yer alan kurgusal bir karakterdir. Gelin tatlılığıyla herkesi etkisi altına alan bu yeni bebek karakter hakkındaki bilgilere göz atalım. (İzlemeyenler için keyif kaçırıcı detaylar içerebilir)

1- Baby Yoda aslında o kadar da bebek değil, 50 yaşında

(Aslında kendisi Yoda da değil. Çünkü Yoda 1983 yapımı Jedi’nin Dönüşü’nde ölmüştü)

Yoda türlerinin uzun ömürlü olması nedeniyle – Yoda’nın kendisi, Disney + serisinin olaylarından beş yıl öncesine tekabül eden 1983 yapımı Jedi’nin Dönüşü’nde sona gelmeden önce kabaca 900 yaşındaydı – şovdaki “bebeğin” AARP: The Magazine’e abone olmak üzere birinin yaşına eşdeğer olması normal. İlk bölümde, Bebek Yoda’nın yaklaşık 50 yaşında olduğunu öğreniyoruz, burada Mando’ya o yaşta bir hedef bulmakla görevlendirildiği söyleniyor.

2- Baby Yoda bir erkek

Bebek Yoda’yı ilk bölümde ödül avcısı IG-11’in ellerinden kurtardıktan sonra, Mandaloryalı onu Müşteri olarak bilinen İmparatorluk işverenine (Werner Herzog) teslim etmek üzere yola çıkarır. Bölüm 3’te Müşteri bebeği alır; astı olan Doktor Pershing, (Omid Abtahi) bu karaktere “erkek (him)” olarak hitap eder.

Ancak daha önce Yoda’nın türlerinin dişi bir üyesini de görmüştük. 1999’daki Yıldız Savaşları: Bölüm I: Phantom Menace’de Yaddle adındaki bir karakter konuşmadan Jedi Konseyi’nde oturmuştu.

3- Genetiği, imparatorluk için büyük bir ilgi kaynağı

Mando, neden Bebek Yoda’yı getirmesi için gönderildi? Bölüm 3’te, Müşteri yaratıktan bilgi toplamak için umutsuzdu ama Doktor Pershing’e, Yoda’nın küçük bedeninden bir şeyler çıkarması söylendi. Bu neden henüz açıklanmadı, ancak Phantom Menace sayesinde, Güç-duyarlı bireylerin çok sayıda Midi-chlorians (Güç ile bağlantı kurmayı sağlayan mikroskobik yaşam formları) taşıyabildiğini biliyoruz. Bir fan teorisi, bu hücrelerin hasat edilebileceğini ve Jedi güçlerini kullanmak için daha büyük yeteneklere sahip insanlar yaratabileceğini tahmin ediyor.

4- ”Gücü” kullanmak bebeği yoruyor

2. bölümde, bıkkın bir Mando, Mudhorn olarak bilinen vahşi bir canavar tarafından çiğnenme tehlikesi ile karşı karşıyayken. Güç  yeteneklerini kanalize eden Bebek Yoda, tehdidi savuruyor fakat güçten düştüğü için tüm bölümü uykuda geçiriyordu.

5- Bebek Yoda Güç-şifa yeteneklerine sahip

Bölüm 7’de kelle avcısı lonca lideri Greef Karga (Carl Weathers), İmparatorluklarla yüzleşmeye giden bir ejderha tarafından ciddi şekilde yaralanıyor. Karga, yaratığın zehirli hamlesine yenilecek gibi göründüğünde, Bebek Yoda, yarasını anında iyileştirmek için Gücü çağırıyor. Gücün fiziksel rahatsızlıkları tedavi etme yeteneği, kitaplar ve çizgi romanlar gibi Star Wars Expanded Universe içeriğinde tasvir ediliyordu, ancak bu malzemenin çoğu Disney’in 2012 yılında Lucasfilm‘i satın almasının ardından görünmez hale geldi. Bu bölüm sayesinde ilk defa bir karakterin bu yeteneğini kullandığını görmüş olduk.

6- Bebeğimiz büyük ihtimalle bir klon değil

Çevrimiçi spekülasyonlar, Bebek Yoda’nın sadece isimsiz Yoda türlerinin bir bebeği değil, Jedi Master’ın kendisinin bir klonu olabileceği fikriyle başlamıştı. Bununla birlikte, Bölüm 7’de, eski bir İmparator olan Mandaloryalı meslektaş Kuiil (Nick Nolte tarafından seslendirildi) klonlama sürecine aşina olduğunu ve bebeğin bir laboratuvar ürünü değil, doğanın sonucu gibi göründüğünü söyledi. Bu da bu hipotezi çürütmüş oldu şimdilik.

7- Baby Yoda cinayet işleyebiliyor

7. bölümde, vekil babası Mando, Cara Dune (Gina Carano) ile dostça bir bilek güreşine tutuşmuşken, bebeğimiz endişe duyuyor ve  Orijinal üçlemede Darth Vader tarafından tercih edilen bir teknik olan boğma gücünü kanalize ederek Cara’yı boğuyor. Bebek Yoda’nın insan yaşamının değerini henüz bilmediğini ve her an elinden bir kaza çıkabileceğini görmüş olduk.

8- Kendisi hızlı bir şekilde Jedi Master olabilir

Henüz bebeksi olmasına rağmen, Baby Yoda’nın bir Jedi Üstadı’nın Zen zihniyetine ve zorlu becerilerine ulaşması uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Yoda’nın 100 yaşında bu sıralamaya ulaştığı ve bu noktada Jedi’ları eğitmeye başladığı belirtildi. Bu da Yoda’nın türlerinin 50 ila 100 yaşları arasında oldukça hızlı bir gelişme gösterebileceği anlamına geliyor.

9- Baby Yoda, Werner Herzog’un yumuşak karnı

2005 belgeseli Grizzly Man ve 1972 yapımı Aguirre: Wrath of God gibi filmlerin ünlü yönetmeni Herzog, dizide Bebek Yoda’yı yakalamak için Müşteri olarak bilinen adamı canlandırıyor. New York Times’a yaptığı açıklamada, dizinin yönetmeni Deborah Chow, “Sette yaşadığım en tuhaf anlardan biri, Werner’i bebekle yönetmeye çalışmaktı” dedi. ”Werner kuklaya kesinlikle aşık olmuştu. Bir noktada, bunun gerçek bir varlık olmadığını ve çocukla gerçek, mevcut bir yaratık gibi konuştuğunu gerçekten unutmuştu.”

Herzog, Bebek Yoda’ya o kadar duygusal yatırım yaptı ki, dizinin yaratıcısı Jon Favreau ve yapımcı ve yönetmen Dave Filoni, kukla olmadan (sonradan bilgisayar efektiyle eklenecek şekilde) bazı sahneleri çekmek istediğinden bahsettiğinde sert tepki gösterdi.


Kaynaklar:

https://www.mentalfloss.com/article/609930/the-mandalorian-baby-yoda-facts

https://www.thefactsite.com/baby-yoda-facts/

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.