soygun filmleri

Soygun Filmleri: Hırsızlık ve Banka Soygunu Temalı 37 Film

Soygun Filmleri

1- Inception (2010) – IMDb Puanı: 8,8

inception poster

Şirketlerin önemli sırlarını iş adamlarının rüyalarına girerek çalan bir hırsız, çocuklarını görmek uğruna daha önce yapmadığı büyüklükte bir işe girişecektir. 8 dalda Oscar adayı gösterilen Inception, bu adaylıkların 4 tanesini ödüle dönüştürmüştür. Ellen Page, Tom Hardy, Leonardo DiCaprio ve Joseph Gordon-Levitt gibi ünlü isimlerin de yan rollerde oynadığı film Dark Knight serisinden tanıdığımız Christopher Nolan’ın yedinci uzun metraj filmidir. Senaryo dalında adaylık alsa da herkesin (umutları) beklentilerine rağmen yönetmenlik dalında aday olarak gösterilmemiştir. Modern Amerikan sinemasında etkisi büyük olan Inception, IMDb’nin ‘Top 250 Film’ listesinde (kullanıcılardan gelen oylarla) 14. sırada yerini almıştır.

2- Snatch (2000) – IMDb Puanı: 8,3

the snatch

Garip boksörler, kurnaz menajerleri, Rus mafyası, ne yaptığını bilmeyen soyguncular, bir elmas ve Londra’nın yeraltı dünyasında geçen birbirinin yolunu kesen iki hikaye. Guy Ritchie’nin ikinci uzun metraj filmi olan Snatch, Brad Pitt, Benicio Del Toro ve Jason Statham’ı da barındıran yıldız kadrosu ve akıcı hikayesiyle akıllara kazınmıştır. Jason Statham hırsızlık filmi olarak da bilinir.

3- Reservoir Dogs (1992) – IMDb Puanı: 8,3

Reservoir Dogs - 1993
Entertainment/Kobal/REX/Shutterstock
Tarantino‘nun en sevilen filmlerinden biri olan Rezervuar Köpekleri‘nde, birbirlerine yabancı olan altı suçlu, bir suç patronu Joe Cabot tarafından elmas soygunu yapmak üzere kiralanır. Başlangıçta, kendilerine çok yakın olmamaları ve bunun yerine işe konsantre olma niyetiyle hepsine renklerden isimler verilir (Mr. Pink, Mr. Brown vb.). Soygunun başarılı olacağından tamamen eminlerdir. Ancak, polis o anda ve soygun sahasında ortaya çıkınca, grup üyeleri arasında panik yaşanır ve bir tanesi de birkaç polis memuru ve siville birlikte, daha sonraki çatışmada öldürülür. Geriye kalan insanlar, önceden planlanan buluşma noktasında (bir depo) toplandıklarında, birinin gizli polis olduğundan şüphelenmeye başlarlar.

4- The Sting (1973) – IMDb Puanı: 8,3

the sting

George Roy Hill’in 1973 yapımı bu suç komedisinde, iki hırsız, en büyük soygunu yapmak için bir araya gelir. Başrollerde Paul Newman, Robert Redford, Robert Shaw, Charles Durning yer alıyor.

5- Heat (1995) – IMDb Puanı: 8,2

heat

Bir grup profesyonel banka soyguncusu, farkında olmadan en son soygunlarına bir ipucu bıraktıklarında polisin sıcaklığını hissetmeye başlar. Robert De Niro’ya Val Kilmer ve Jon Voight eşlik ediyor.

6- Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) – IMDb Puanı: 8,2

lock stock and two smoking barrels

Londra’da kötü şekilde sonuçlanan bir kart oyunu sonrası dört arkadaş, gangsterlere, tefecilere ve kumarbazlara karşı ot, para ve iki tane antika tüfek için beklenmedik olaylar dizisinde mücadele edecektir. Ünlü İngiliz yönetmen Guy Ritchie’nin ilk filmi olmasının yanı sıra Jason Statham ve Vinnie Jones gibi ünlü film yıldızlarının da oynadıkları ilk film olarak tarihe geçmiştir. Bu filmden sonra Zorba’nın müziğini bir daha aynı şekilde dinleyemeyeceksiniz.

7- Du rififi chez les hommes (1955) – IMDb Puanı: 8,2

rififi

Dört adam teknik olarak mükemmel bir suç planlıyor, ancak insan unsuru araya giriyor… Rififi’nin başrollerinde Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel, Janine Darcey yer alıyor.

8- Beregis avtomobilya (1966) – IMDb Puanı: 8,2

Beware of the Car

Çok iyi bir polis, çok sinsi ve son derece zeki bir seri araba hırsızını yakalamaya çalışır. Acı ironi: hırsızın çok zeki, kesinlikle sinsi olmaması ve dahası – erdemli bir kişi ve arkadaşı olmasıdır.

9- Catch Me If You Can (2002) – IMDb Puanı: 8,1

catch me if you can

Kılıktan kılığa geçerek milyonlarca dolarlık dolandırıcılık yapan Frank Abagnale Jr.’ın gerçek hikayesidir. Onu ‘kovalayan’ FBI ajanını Tom Hanks canlandırırken, DiCaprio ilk kez Spielberg ile çalışmıştır. John Williams’ın muhteşem müziği, komedi, suç ve dram türlerinin dengesini bularak koruyabildiğini tonu ve tabii ki yardımcı karakterler dahil filmdeki herkesin kaliteli performansıyla bizim de en sevdiğimiz filmlerden biri olarak yerini almıştır.

10- Dog Day Afternoon (1975) – IMDb Puanı: 8

dog day afternoon

Usta yönetmen Sidney Lumet’in bu efsane filminde, bir adam (Al Pacino), sevgilisinin operasyonu için bir banka soyar ama olay rehin durumuna kadar gider ve bir medya sirkine dönüşür.

11- The Killing (1956) – IMDb Puanı: 8

the killing

Killer’s Kiss setinde tanıştığı Ruth Sobotka ile evlenen Kubrick’in bir sene sonra vizyona soktuğu The Killing ise, çoğu film yorumcusu tarafından bugüne dek yönetmenin en iyi filmi olarak görülür. Soygun filmlerine yeni bir nefes getiren Kubrick, kendisinden sonra suç filmi çekecek yönetmenlere de ilham olmuştur. Quentin Tarantino, Reservoir Dogs için en büyük ilham kaynağının Stanley Kubrick’in The Killing filmi olduğunu söyler.

12- Le cercle rouge (1970) – IMDb Puanı: 8

le cercle rouge

Hapishaneden çıktıktan sonra usta hırsız Corey’in, kötü şöhretli bir kaçak ve alkolik bir eski polis memuru ile yolları kesişir. Üçlü, ayrıntılı bir soygun planı hazırlar.

13- The Wild Bunch (1969) – IMDb Puanı: 7,9

The Wild Bunch

Yaşlanan bir kanun kaçağı grubu, “geleneksel” Amerikan Batısı etraflarında kaybolurken son kez büyük bir plan yapmaya karar verirler.

14- The Asphalt Jungle (1950) – IMDb Puanı: 7,9

The Asphalt Jungle (1950)

Kötü şans ve çift haçın her şeyin çözülmesine neden oluşuna kadar bir soygun güzel gidecektir… Kara film türündeki bu filmde Sterling Hayden, Louis Calhern, Jean Hagen, James Whitmore yer alıyor.

15- Nueve reinas (2000) – IMDb Puanı: 7,9

Nine Queens (2000)

İki sahtekar, bir pul koleksiyoncusuna sahte bir koleksiyon satarak dolandırmaya çalışır.

16- Ocean’s Eleven (2001) – IMDb Puanı: 7,8

Ocean's Eleven (2001)

Danny Ocean ve on suç ortağı aynı anda üç Las Vegas kumarhanesini soymayı planlar. Başrollerde George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon yer alıyor. Ocean’s üçlemesinin (hatta dörtlemesinin) ilk filmi.

17- Drive (2011) – IMDb Puanı: 7,8

drive

Nicolas Winding Refn’in 2011 Amerikan yapımı neo-noir suç-gerilim filmi, James Sallis’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Başrollerde Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston, Albert Brooks yer alıyor.

18- Bonnie and Clyde (1967) – IMDb Puanı: 7,8

Bonnie and Clyde (1967)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, sıkılmış garson Bonnie Parker, Clyde Barrow adlı eski bir düzenbaza aşık olur ve birlikte ülke genelinde şiddetli bir suç çılgınlığı başlatırlar; birlikte araba çalarlar ve banka soyarlar.

19- Bande à part (1964) – IMDb Puanı: 7,8

Band of Outsiders (1964)

Eski Hollywood B filmlerine düşkün iki dolandırıcı, bir dil öğrencisini soygun yapmalarına yardımcı olmaya ikna eder. Jean-Luc Godard’nın bu filminde başrollerde Anna Karina, Claude Brasseur, Danièle Girard, Louisa Colpeyn yer alıyor.

20- Le doulos (1962) – IMDb Puanı: 7,8

Le Doulos (1962)

Diğer suçlulara ihanet eden bir hırsız, güvenilir bir arkadaşıyla onun kadar güvenilmez olabilecek büyük bir soyguna hazırlanır. Başrollerde Jean-Paul Belmondo, Serge Reggiani, Jean Desailly, René Lefèvre yer alıyor.

21- Touchez pas au grisbi (1954) – IMDb Puanı: 7,8

Touchez Pas au Grisbi (1954)

Yaşlanan, dünyaya küsmüş bir gangster, en iyi arkadaşı kaçırıldığında ve sekiz altın külçeleri fidye olarak talep edildiğinde emekliliğinden çıkmaya zorlanır…

22- Assalto ao Trem Pagador (1962) – IMDb Puanı: 7,8

Assault on the Pay Train (1962)

1960 yılında Rio de Janeiro’daki gerçek olaylara dayanan filmde, ünlü yasadışı Tião Medonho’nun başında olduğu çetenin küçük bir servet taşıyan bir treni kovalamasını izliyoruz.

23- Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (1979) – IMDb Puanı: 7,7

Lupin the 3rd- Castle of Cagliostro (1979)

Miyazaki’nin Ghibli’deki uzun metrajlarından önceki ilk uzun metrajı olan Lupin the 3rd: Castle of Cagliostro’da, Lupin’in bir prensesi kötülüklerden kurtarma çabasını izliyoruz.

24- The Ladykillers (1955) – IMDb Puanı: 7,7

The Ladykillers (1955)

Kadın Katilleri, Alexander Mackendrick tarafından yönetilen 1955 İngiliz kara komedi suç filmidir (filmin 2004’te Tom Hanks’li yeniden çevrimi de yapılmıştır). Başrollerde Alec Guinness, Peter Sellers, Cecil Parker, Herbert Lom yer alıyor.

25- Bob le flambeur (1956) – IMDb Puanı: 7,7

Bob le Flambeur (1956)

Listemizi şahlandıran Jean-Pierre Melville’in bir diğer filmi olan Bob le Flambeur’de, Büyük kaybettikten sonra, yaşlanan bir kumarbaz bir kumarhaneyi soymak için bir takım kurmaya karar verir.

26- Baby Driver (2017) – IMDb Puanı: 7,6

baby-driver

Hayatını soygunlarda şoför olarak çalışarak kazanan genç ancak usta Baby’nin sevdiği insanların canı riske girince sürüş yeteneği dışında da kabiliyetlerine güvenmesi gerekecektir. Ünlü İngiliz yönetmen Edgar Wright‘ın yazıp yönettiği filmde Jamie Foxx, Jon Hamm ve Ansel Elgort gibi yıldız isimler kadroyu oluşturmaktadır.

27- Inside Man (2006) – IMDb Puanı: 7,6

Inside Man (2006)

Bir polis dedektifi, bir banka soyguncusu ve çok güçlü bir komisyoncu, bir suçlunun parlak soygunu bir rehine durumuna geçtikten sonra yüksek riskli görüşmelere girer. Spike Lee’nin unutulmaz filminde başrollerde Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster, Christopher Plummer yer alıyor.

28- Despicable Me (2010) – IMDb Puanı: 7,6

Despicable Me (2010)

Listemizi şenlendiren animasyonda, Çılgın Hırsız ya da özgün adıyla Despicable Me, Steve Carell’in seslendirdiği Gru’nun çılgın hikayesini anlatıyor. Üçlemenin ilk filmi.

29- Victoria (2015) – IMDb Puanı: 7,6

victoria

Yakın zamanda Berlin’e taşınan genç bir İspanyol kadın, arkadaşlarıyla geceleri tehlikeli bir sırrını ortaya çıkardığı için oranın yerlisi bir adamla flört etmesinin potansiyel olarak ölümcül olduğunu keşfeder.

30- The Town (2010) – IMDb Puanı: 7,5

The Town (2010)

The Town, Ben Affleck’in hem yönettiği ve hem de başrolde oynadığı, Chuck Hogan’ın romanı Hırsızlar Prensi’nden uyarlanan bir suç gerilim filmidir. Oyuncular arasında Rebecca Hall, Jon Hamm, Jeremy Renner yer alıyor.

31- A Fish Called Wanda (1988) – IMDb Puanı: 7,5

A Fish Called Wanda (1988)

Londra’da dört farklı insan silahlı soygun yapmak için bir araya geliyor, sonra ganimet için birbirlerine kazık atmaya başlıyorlar…

32- Following (1998) – IMDb Puanı: 7,5

following

Christopher Nolan’ın 1998 yılında çektiği Following (Takip), ilk romanını yazmak için ona ilham vermeleri ümidiyle Londra sokaklarında yabancı insanları takip eden bir adamın hikayesini anlatıyor. Hikaye devam ettikçe kahramanımız kendine bir suç ortağı bulup insanların evlerine girerek takibini sürdürüyor. Nolan’ın arkadaşlarıyla çektiği filmin 6.000$’lık bütçesini kendi cebinden ödediğini ve filmin senaryosunu Londra’da yaşarken evinin soyulması üzerine yazdığını söylemiştir.

33- Hodejegerne (2011) – IMDb Puanı: 7,5

Headhunters (2011)

Başarılı bir kelle avcısı, eski bir paragözün sahip olduğu değerli bir tablo elde etmek için her şeyi riske atar. Başrollerde Aksel Hennie, Synnøve Macody Lund, Nikolaj Coster-Waldau, Julie R. Ølgaard yer alıyor.

34- Ruben Brandt, Collector (2018) – IMDb Puanı: 7,5

ruben brandt collector

Ruben Brandt, Collector; dadaizm, sürrealizm, çeşitli resim akımları, psikanaliz, subliminal mesajlar ve her karesinde sayısız göndermelerle (saniyelik bir sahnede bile senaryoda rolü olmayan bir karakterin ne izlediğine durdurup bakarsanız tv ekranındaki kesik at kafası ve Godfather göndermesini görmeniz bile an meselesi) dolu, ustalıkla işlenmiş görsel bir şölen gerçekten. Zevk almasını bilen için tekrar tekrar izlemelik. Çağımızın ”L’Âge d’or”u.

35- To Catch a Thief (1955) – IMDb Puanı: 7,4

To Catch a Thief (1955)

Emekli bir mücevher hırsızı, eski mesleğine döndüğünden şüphelenildikten sonra masumiyetini kanıtlamak için yola koyulur. Alfred Hitchcock‘un ölümsüz eserinden.

36- Now You See Me (2013) – IMDb Puanı: 7,3

Now You See Me (2013)

Performansları sırasında izleyicilerini parayla ödüllendirirken banka soygunları gerçekleştiren bir grubun peşinde bir F.B.I. Ajan ve Interpol Dedektifi düşer.

37- The Place Beyond the Pines (2012) – IMDb Puanı: 7,3

The Place Beyond the Pines (2012)

Bir motosiklet dublörü, sevgilisine ve yeni doğan çocuğuna bakmanın bir yolu olarak soyma bankalarına yönelir, bu da onu, bir yolsuzluk dedektifinin yönettiği bir departmanda dolaşan iddialı bir çaylak polisle çarpışma noktasına sokar. Başrollerde Ryan Gosling, Bradley Cooper, Eva Mendes, Craig Van Hook yer alıyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.