en iyi korku dizileri

Korku Dizileri: Son Yılların En İyi 32 Korku Dizisi Karşınızda

Korku Dizileri

Antolojilerden, mini serüvenlere; American Horror Story efsanesinden, HBO yapımı yeni korku dizilerine kadar en güncel ve en sevilen adrenalin artıcıları derlemeye çalıştık. Tabii ki bunların dışında, Lars von Trier’in yönetmen ve yapımcı olduğu The Kingdom’ı ve M. Night Shyamalan’ın Apple+ dizisi The Servant’ı da unutmadık.

1- Lovecraft Country (2020) – IMDb Puanı: –

Lovecraft Country

Genç bir Afrikalı-Amerikalı 1950’lerde kayıp babasını bulmak için ABD’yi dolaşır. Matt Ruff’ın aynı adlı gerilim dolu kitabından uyarlanan bu HBO yapımı korku dizisinde yapımcı koltuğunda Misha Green ve Get Out, Us gibi filmlerden tanıdığımız Jordan Peele ve J. J. Abrams yer alıyor.
Yapımcı: Bad Robot, Monkeypaw Productions, Warner Bros. Television
Dağıtımcı: HBO
Fragman

2- The Last of Us (2021) – IMDb Puanı: –

the last of us

Joel ve Ellie, yaşadıkları dünyanın sertliği ile bağlantılı bir çift olarak, pandemi sonrası Amerika’da acımasız koşullara ve acımasız katillere katlanmak zorunda kalıyorlar. 2013’ün en meşhur ve en sevilen oyunlarından olan Naughty Dog yapımı The Last Of Us oyununun, Sony Pictures Television ve PlayStation Productions dizi uyarlaması olacağı açıklanan projenin kadrosu henüz belli değil. Senaryo ise Craig Mazin’e ve Neil Druckmann’a emanet.
Yapımcı: PlayStation Productions, Sony Pictures Television
Dağıtımcı: HBO
Fragman

3- The Haunting of Hill House (2018) – IMDb Puanı: 8,7

Tepedeki Ev

Netflix’in orijinal yapımı olan korku – dram türündeki bu dizi, gotik türünün Amerika’da gelişimine katkısı olan ve yazdıkları ve yaşantısı nedeniyle cadı olduğu düşünülen Shirley Jackson’ın romanından uyarlama. Yönetmeni: Mike Flanagan. Bu isim korku gerilim türündeki deneyimleriyle bize tanıdık geliyor. Yine daha önce Netflix’te yayınlanan Stephen King’e ait öykü Geralds Game’in yönetmenliğini üstlenmişti kendisi. Konuk yazarımız Tuğçe Durmuşoğlu’nun sitemizdeki The Haunting of Hill House incelemesine mutlaka göz atın.
Yapımcı: Netflix
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

4- Dark (2017) – IMDb Puanı: 8,7

dark

Dark, Jantje Friese ve Baran bo Odar yapımı olarak Netflix‘in Almanya atağı. Ortada kayıp bir çocuk var. Evet yine bir kayıp çocuk vakası. Sorun bu çocukların NEREYE kaçırıldığı değil, çocukları KİMİN kaçırdığı değil, çocukların NASIL kaçırıldığı değil, çocukların NE ZAMAN kaçırıldığı. Ve dört aile suçluyu ve çeşitli cevapları bulabilmek için seferber oluyor. Garip olaylar dönüyor. Hatta tam olarak Stranger Things değil de True Detective ve Top of the Lake karışımı desek yeridir. İlk sezonu izlediyseniz testimizi çözmeyi unutmayın.
Yapımcı: Netflix, W&B Television
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

5- Hannibal (2013) – IMDb Puanı: 8,5

Hannibal 2013

Seri katillerle empati kurma yeteneğine sahip genç bir FBI ajanı ve ünlü psikiyatrist arasındaki erken dönem ilişkiye odaklanıyoruz. Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne başrollerde.
Yapımcı: Dino De Laurentiis Company, Living Dead Guy Productions, AXN: Original X Production, Gaumont International Television
Dağıtımcı: Netflix, National Broadcasting Company (NBC), CNBC-e
Fragman

6- Inside No. 9 (2014) – IMDb Puanı: 8,5

Inside No. 9

Kara mizahı suç, korku veya drama gibi türlerle karıştıran antoloji serisi. Gösteri, izleyicileri sıradan, olağanüstü ve ürkütücü bir şekilde çok farklı 9 numaralara davet ediyor. Az bilinen BBC hazinelerinden. Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Rosie Cavaliero, Aimee-Ffion Edwards başrollerde. İngiliz yapımları sevenlerin hoşuna gidecektir.
Yapımcı: British Broadcasting Corporation (BBC)
Dağıtımcı: British Broadcasting Corporation (BBC)
Fragman

7- Supernatural (2005) – IMDb Puanı: 8,4

supernatural

İki erkek kardeş babalarının yolunu takip ederek canavarlar, vampirler, kurt adamlar, şeytanlar ve tanrılar gibi doğaüstü varlıkları avlamayı seçerler.
Yapımcı: Kripke Enterprises, Warner Bros. Television, Supernatural Films
Dağıtımcı: Warner Bros. Television, TNT, HBO Max
Fragman

8- Riget (1994) – IMDb Puanı: 8,3

The Kingdom 1994

Danimarka’da ultra modern bir hastanede doktorlar, garip, açıklanamayan olaylar yoluyla yerin perili olduğuna ikna olurlar. Lars von Trier’in yönetmen ve yapımcı olduğu bu korku dizisinde Ernst-Hugo Järegård’un (Stig Helmer) ve Kirsten Rolffes’in (Mrs Drusse) ölümünden sonra diziye devam edilmemiştir. Üçüncü sezonu yazılsa da bu yüzden onay almamıştır. Belki devamı gelecek senelerde bir şekilde hayat bulur.
Yapımcı: ARTE, Danmarks Radio (DR), Zentropa Entertainments
Dağıtımcı: Hallmark Home Entertainment, Warner Home Video
Fragman

9- The Walking Dead (2010) – IMDb Puanı: 8,2

The Walking Dead 2010

Şerif yardımcısı Rick Grimes, komadan uyandığında dünyanın harabeye döndüğünü ve hayatta kalanların kendisinin yardımına muhtaç olduğunu öğrenir. Andrew Lincoln, Norman Reedus, Melissa McBride, Danai Gurira başrollerde. Dizi 10 sezonu devirdi ve hala da devam ediyor.
Yapımcı: American Movie Classics (AMC)
Dağıtımcı: CNBC-e, Fox, Netflix
Fragman

10- Penny Dreadful (2014) – IMDb Puanı: 8,2

pennydreadful

Kaşif Sir Malcolm Murray, Amerikan silahşör Ethan Chandler, bilim insanı Victor Frankenstein ve medyum Vanessa Ives 1800’lerin Londra’sında edebiyat tarihinden tanıdığımız karakterler ve doğaüstü tehlikelerle savaşmak için bir araya gelir.
Yapımcı: Desert Wolf Productions
Dağıtımcı: Showtime, FX Network, Netflix
Fragman

11- The Originals (2013) – IMDb Puanı: 8,2

theoriginals

Güç için her şeyi yapabilecek hepsi neredeyse bin yaşında olan vampirlerden oluşan bir aile, inşa ettikleri şehre ve onlara yanlış yapan halkına tekrardan bakacaklardır. Akıllarındaki tek şey intikam ve kan olacaktır… The Originals, listemizin alt sıralarında yer alan The Vampire Dairies’den tanıdığımız karakterleri de içererek bir ‘spin-off’ dizisidir.
Yapımcı: CBS Television Studios
Dağıtımcı: DiziMax, Warner Home Video
Fragman

12- Bates Motel (2013) – IMDb Puanı: 8,2

Bates Motel

Psycho‘nun çağdaş bir öncüsü. Norman Bates’in ruhunun gençlik yıllarında nasıl ortaya çıktığını ve annesi Norma ile olan ilişkisinin gerçekten ne kadar karmaşık olduğunu tasvir ediyor. Toplamda 5 sezon ve 50 bölüm.
Yapımcı: American Genre Film Archive, Kerry Ehrin Productions
Dağıtımcı: NBC, Netflix
Fragman

13- American Horror Story (2011) – IMDb Puanı: 8

American Horror Story

Öldürücü bir geçmişe sahip bir ev, çılgın bir sığınma evi, cadılar, ucube bir sirk, perili bir otel, sahip olunan bir çiftlik evi, bir kült, kıyamet ve bir slasher yaz kampı dahil olmak üzere farklı karakterler ve konumlara odaklanan bir antoloji serisi. Brad Falchu ve Ryan Murphy ortak yapımı dizide, şu ana kadar yayınlanan 9 sezona ek olarak IMDb’ye göre 4 sezon daha planlanıyor.
Yapımcı: Brad Falchuk Teley-Vision, Ryan Murphy Productions, 20th Century Fox Television
Dağıtımcı: Netflix, Fox
Fragman

14- The Terror (2018) – IMDb Puanı: 8

The Terror

Her sezonun farklı bir gizemli gerçek yaşam öyküsü ya da trajedisinden esinlendiği doğaüstü, yarı tarihsel, korku antolojisi serisi.
Yapımcı: AMC
Dağıtımcı: Amazon Prime Video
Fragman

15- The Outsider (2020) – IMDb Puanı: 7,9

the outsider

İşlenen açıklanamaz bir suç yüzünden müfettişlerin kafası oldukça karışmış durumdadır. Yapımcı Richard Price ve başrollerde Ben Mendelsohn, Yul Vazquez, Jeremy Bobb gibi isimler yer alıyor. True Detective ve Dark sevenler bunu da sevecektir. Stephen King‘in romanına dayanan dizinin ilk sezonu 10 bölüm olarak planlandı.
Yapımcı: Aggregate Films, HBO Entertainment
Dağıtımcı: HBO
Fragman

16- Servant (2019) – IMDb Puanı: 7,6

Servant

Bir Philadelphia çifti, açıklanamayan bir trajedinin evliliklerinde bir yarık oluşturması ve gizemli bir gücün evlerine girmesi için kapıyı açmasından sonra yas tutmaya başlar. M. Night Shyamalan’ın da iki bölüm yönettiği ve yapımcılarından biri olduğu The Servant, ilk sezonuyla Apple TV +’ta yayınlandı. Başrollerde Lauren Ambrose, Toby Kebbell, Nell Tiger Free ve Harry Potter’dan tanıdığımız Rupert Grint yer alıyor.
Yapımcı: Blinding Edge Pictures, Escape Artists
Dağıtımcı: Apple TV+
Fragman

17- Castle Rock (2018) – IMDb Puanı: 7,6

castlerock

Stephen King’in bütün romanları ve hikayelerinden esinlenerek King’in yarattığı Castle Rock adındaki kurmaca kasabada tanıdık olduğumuz öyküler ve karakterler birbirleriyle etkileşime giriyor.
Yapımcı: Warner Bros. Bad Robot
Dağıtımcı: Hulu
Fragman

18- Evil (2019) – IMDb Puanı: 7,6

evil dizi

Şüpheci bir klinik psikolog, bilimsel bir açıklama olup olmadığını ya da gerçekten doğaüstü bir şeyin işte olup olmadığını görmek için sözde mucizeleri, şeytani iradeleri ve diğer olağanüstü olayları araştırırken bir rahibe ve mavi yakalıya katılır. CBS yapımı dizide başrollerde Katja Herbers, Mike Colter, Aasif Mandvi, Brooklyn Shuck yer alıyor.
Yapımcı: CBS
Dağıtımcı: CBS
Fragman

19- Masters of Horror (2005) – IMDb Puanı: 7,5

korkunun ustaları

Diziyi diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, her bölümünün, genelde korkunun bir ustası veya usta olma yolunda ilerleyen bir yönetmeni tarafından yönetilmesi ve ayrıca Poe, Lovecraft, Bierce gibi ünlü gotik yazarların hikayelerinden uyarlanmış olması.
Yapımcı: Nice Guy Productions, IDT Entertainment
Dağıtımcı: Canal+, Showtime Networks
Fragman

20- Marianne (2019) – IMDb Puanı: 7,5

Marianne dizi

Ünlü ve başarılı bir Fransız korku yazarı olan Emma, on beş yıl önce hayallerini takip eden kadının tekrar ortaya çıkmasından sonra memleketine geri dönmek zorunda kalıyor.
Yapımcı: Empreinte Digitale, Federation Entertainment
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

21- Locke & Key (2020) – IMDb Puanı: 7,4

Locke & Key

Babaları öldürülen üç kardeş, gerçekliği değiştiren anahtarlarla dolu bir eve taşınır. Joe Hill ve Gabriel Rodríguez’in çizgi romanından uyarlandı.
Yapımcı: IDW Entertainment
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

22- The Following (2013) – IMDb Puanı: 7,4

The Following

Parlak ve karizmatik ancak psikotik bir seri katil, diğer aktif seri katillerle iletişim kurar ve böylelikle her emrine inanan ve itaat eden bir tarikatı hayata geçirir. Başrollerde Kevin Bacon, James Purefoy, Shawn Ashmore, Valorie Curry yer alıyor.
Yapımcı: Bonanza Productions, Warner Bros. Television
Dağıtımcı: CNBC-e, Warner Home Video
Fragman

23- Fortitude (2015) – IMDb Puanı: 7,4

Fortitude

Kuzey Kutup Dairesi’nin kenarında yer alan Fortitude, dünyadaki en güvenli şehirlerden biridir. Burada hiç şiddetli bir suç olmamıştır. Şimdiye kadar.
Yapımcı: Fifty Fathoms Productions, Sky Atlantic
Dağıtımcı: ARTE, Amazon Studios, Warner Home Video
Fragman

24- The Strain (2014) – IMDb Puanı: 7,3

The Strain

Vampirizmin eski ve kötü bir türünün ayırt edici özelliklerine sahip gizemli bir viral salgın, New York şehrini tahrip eder.
Yapımcı: Double Dare You (DDY), Mirada
Dağıtımcı: 20th Century Fox Entertainment, FOX
Fragman

25- Creepshow (2019) – IMDb Puanı: 7,1

Creepshow

Kurgusal Creepshow çizgi romanları, sessiz Creepshow gulyabanisi tarafından sunulan bu antoloji serilerinde hayat buluyor.
Yapımcı: AMC Studios, Monster Agency Productions
Dağıtımcı: Shudder
Fragman

26- The Order (2019) – IMDb Puanı: 6,9

The Order

Annesinin ölümünün intikamını almak için, bir üniversite öğrencisi gizli bir düzene söz verir ve kurtadamlar ile kara büyü uygulayıcıları arasındaki bir savaşa girer.
Yapımcı: Nomadic Pictures
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

27- Creeped Out (2017) – IMDb Puanı: 6,6

Creeped Out

Creeped Out, büyüleyici ve ilgi çekici masallardan oluşan bir dizi. Her bölüm, farklı karakterler, açıklanamayan yollarını keşfederek farklı bir yerde ve zamanda farklı bir hikaye anlatır.
Yapımcı: DHX Media
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

28- The Purge (2018) – IMDb Puanı: 6,4

The Purge dizi

Amerika Birleşik Devletleri’nin alternatif versiyonunda bulunan, ilgisiz birkaç kişi, tüm suçun 12 saat boyunca yasal olduğu bir gece hayatta kalmak için ne kadar ileri gidebileceklerini keşfeder. İlki 2013’te yayınlanan ünlü Purge (Arınma Gecesi) film serisinden uyarlama.
Yapımcı: Blumhouse Productions
Dağıtımcı: Amazon Prime Video, Syfy, Universal Pictures
Fragman

29- Into the Dark (2018) – IMDb Puanı: 6,3

Into the Dark

Her bölümde bir tatilden ilham alan bir Hulu korku antolojisi serisi.

Yapımcı: Blumhouse Television
Dağıtımcı: Hulu
Fragman

30- The Innocents (2018) – IMDb Puanı: 6,3

The Innocents

Harry ve June birlikte olmak için baskıcı ailelerinden kaçtıklarında, olağanüstü bir keşifle – June’un şekil değiştirme yeteneği – rayından çıkarlar. Bir bilim adamı onu yakalamaya ve gücünün anahtarını keşfetmeye çalışır. Haunting of Hill Housevari duran ve çok büyük ses getireceği düşünülen Netflix dizilerinden biriydi. Belki getirmiştir yine ama biz duymadık galiba.
Yapımcı: New Pictures
Dağıtımcı: Netflix
Fragman

31- Penny Dreadful: City of Angels (2020) – IMDb Puanı: 6,2

Penny Dreadful- City of Angels

1938’de korkunç bir cinayet Los Angeles’ı şok ettiğinde, Dedektif Tiago Vega ve ortağı Lewis Michener, şehrin zengin tarihini yansıtan destansı bir hikayeye gömülüyor.
Yapımcı: Desert Wolf Productions
Dağıtımcı: Showtime Networks, HBO
Fragman

32- The Twilight Zone (2019) – IMDb Puanı: 5,7

The Twilight Zone

Bilim kurgu, gizem ve dehşet hikayeleri içeren klasik antoloji serisinin güncellenmiş bir versiyonu. Jordan Peele, David Epstein, Kelly Ann Woods, Paolo Maiolo başrollerde.
Yapımcı: CBS Television Studios, Monkeypaw Productions
Dağıtımcı: CBS
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.