seri katil filmleri

Seri Katil Filmleri: Gerçek Hikâyelere Dayanan Öyküleri İle İnanması Güç 41 Seri Katil Filmi

Seri Katil Filmleri

Bu listede hem kurmaca filmler, hem de gerçek olaylardan esinlenen filmler ve belgeseller yer alıyor (Kore ve Japon yapımı da içeriyor). Belgesellerin bazılarını Netflix ve YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

1- The Silence of the Lambs (1991) – IMDb Puanı: 8,6

The Silence of the Lambs (1991)

Genç FBI ajanı Clarice Starling, kurbanlarını fena inciten bir psikopat seri katili bulmak ve için kurbanlarından biri olan bir kadının bulunmasına yardımcı olmak üzere görevlendirilir. Clarice, başka bir psikopatla konuşarak katilin çarpık zihnine daha iyi bir bakış açısı kazanmaya çalışır. Bu katil saygın bir psikiyatrist olan Hannibal Lecter‘dan başkası değildir. FBI ajanı Jack Crawford, aynı zamanda çok güçlü ve zeki bir zihin manipülatörü olan Lecter’ın sorularına cevaplar verdiğine ve katilin yerini belirlemesine yardımcı olabileceğine inanır. Ancak, mahkum herhangi bir bilgiyi vermeden önce Clarice’in Lecter’ın güvenini kazanması gerekir.
Fragman

2- M – Eine Stadt sucht einen Mˆrder (1931) – IMDb Puanı: 8,3

M (1931)

Biri bir Alman kasabasında çocukları öldürüyor. Polis, davayı çözmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Birkaç ay sonra, birkaç cinayet ve yorucu bir çalışma sonrasında yine bir ipucu bulamıyorlar. Katili bulmaya yönelik yöntemleri yerel suç topluluğunu olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle, yerel organize suç örgütü katili bulmak ve cezalandırmak için kendi çözümlerini üretiyor. Ufak tefek cinayetler izleyeceğinize Fritz Lang‘ın müthiş eserini izleyin de en iyi gizem filmi neymiş görün. Bu arada bundan yaklaşık 80 yıl öncesinde çekildiği göz önünde bulundurulursa, saygı duymamak elde değil. Faşizm habercisi olma özelliği taşır aynı zamanda. Her açıdan beyniniz yanacak. Katilin ıslığına dikkat.
Fragman

3- Se7en (1995) – IMDb Puanı: 8,1

Se7en (1995)

İsimsiz bir şehirde geçen Se7en, David Fincher‘ın biyografisini detaylı bir şekilde ele aldığımız yazımızda da bahsettiğimiz gibi, kurbanlarını yedi ölümcül günah doğrultusunda seçen sadist bir seri katilin (Kevin Spacey) peşine düşen iki cinayet dedektifinin hikayesini ele alıyor. Dedektif David Mills rolünde izlediğimiz Brad Pitt, usta Dedektif William Somerset (Morgan Freeman) ile ortak olan umutlu ve naif çaylak dedektif olarak karşımıza çıkıyor. Katilin her seferinde işlediği korkunç cinayetlere birer birer şahit olarak usulca peşine düşerler ve olaylar bekledikleri şekilde gelişmez. Soru şu: o kutuda ne vardı cidden?
Fragman

4- Salinui chueok (2003) – IMDb Puanı: 8,1

Memories of Murder (2003)

1986’da küçük bir Kore kasabasında, iki dedektif, bilinmeyen bir suçlu tarafından tecavüze uğrayan ve öldürülen birden fazla genç kadının davasıyla mücadele etmeye çalışır. Parasite ile adından övgüyle söz ettiren Bong Joon-ho’nun bu gizemli filmindeki katilin kimliği yıllar sonra belli olur.
Fragman

5- Halloween (1978) – IMDb Puanı: 7,8

Halloween (1978)

1963 Cadılar Bayramı gecesi kız kardeşini öldürdükten on beş yıl sonra, Michael Myers akıl hastanesinden kaçar ve tekrar öldürmek için Illinois, Haddonfield kasabasına geri döner. John Carpenter’ın bu kült filminde Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis, Tony Moran, Nancy Kyes başrollerde.
Fragman

6- The Girl with the Dragon Tattoo (2011) – IMDb Puanı: 7,8

The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

40 yıldır ölü olarak kabul edilen bir kadının katilini bulmakla görevlendirilen bir gazetecinin, genç kadın bir hacker’ın yardımına ihtiyacı olacaktır. Stieg Larsson’ın çok satan kitap serisinden uyarlanan film, üçleme olarak İsveç’te vizyona girmiştir. Daha sonra 2011’de David Fincher bu hikayeyi kendi tarzıyla Amerika’ya uyarlamıştır.
Fragman

7- Zodiac (2007) – IMDb Puanı: 7,7

Zodiac (2007)

David Fincher 2007 yılında Robert Graysmith’in kitabını beyaz perdeye uyarlayan Fincher, ilk kez gerçek bir hikayeyi filmine yansıttı. 1960’larda San Francisco’da meydana gelen cinayetlerin ve kendisine Zodiac diyen seri katilin hikayesini sinemaya adapte etti. Cinayetleri bir gazetede karikatürist olarak çalışan bir adamın gözünden inceledi. Başrolü Jake Gyllenhaal oynarken, yan rollerde Mark Ruffalo, Robert Downey Jr. ve Chloe Sevigny gibi isimleri görüyoruz.
Fragman

8- Peeping Tom (1960) – IMDb Puanı: 7,7

Peeping Tom (1960)

Genç bir adam, kadınları öldürür ve o esnadaki ifadelerini kameraya kaydetmekten zevk alır. Karlheinz Böhm, Anna Massey, Moira Shearer, Maxine Audley başrollerde.
Fragman

9- Dirty Harry (1971) – IMDb Puanı: 7,7

Dirty Harry (1971)

Kendini “Akrep Katili” olarak adlandıran bir deli şehri çılgına çevirdiğinde, çivi gibi sert San Francisco Polis Müfettişi “Kirli” Harry Callahan, çılgın psikopatı izlemek ve yakalamak için görevlendirilir. Clint Eastwood, Andrew Robinson, Harry Guardino, Reni Santoni başrollerde.
Fragman

10- American Psycho (2000) – IMDb Puanı: 7,6

American Psycho (2000)

Patrick Bateman (Christian Bale) yakışıklı, iyi eğitimli ve akıllı bir adamdır. Yirmi yedi yaşında kendi Amerikan rüyasını yaşamaktadır. Sadece kendisinin bildiği, karanlık alter egosunu tüm yakınlarından ve iş arkadaşlarından saklamaktır. Zamanla bu hedonist ve sadist duygularının daha da esiri olmaya ve karanlık dünyasında yaşamaya başlar. Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan filmde Christian Bale yine oyunculukta döktürmektedir.
Fragman

11- Saw (2004) – IMDb Puanı: 7,6

Saw (2004)

Bilinmeyen bir odada gizli kameralar altında uyanan iki adam, kendilerini ölü bir bedenle tek bir odaya sıkışmış halde bulurlar. Odaya bilmecelerle dolu araçlar verilmeye başlar. Bunu kimin yapmış olabiliceğini merak eden ikili: Jigsaw katili ile karşı karşıyadır. Soru sadece kim değil, neden seri katilin bu odada bu iki erkeği baş başa bıraktığıdır. Adam ve Gordon gizli sırları gizlemek için dışarı çıkmak ya da ölmek için birlikte çalışmak zorundadırlar… Jigsaw oyununda hayatta kalabilecekler midir? Kendi adıyla efsane bir seri haline gelen film silsilesinin başlangıcına gidiyoruz.
Fragman

12- The Texas Chain Saw Massacre (1974) – IMDb Puanı: 7,5

The Texas Chain Saw Massacre (1974)

Teksas’taki büyükbabasının mezarını ziyarete giden iki kardeş ve üç arkadaşı, yamyamlık psikopatlık dolu bir ailenin kurbanı olarak Leatherface ve ailesinin dehşetinden kaçmak zorundadır. Film tanıtım amaçlı gerçek bir hikayeden uyarlanmış olarak tanıtılmasına rağmen genel olarak kurmacadır. Bununla birlikte Deri Surat karakteri ve filmdeki bazı küçük ayrıntılar, Wisconsinli seri katil Ed Gein’in işlediği cinayetlerden esinlenilerek oluşturulmuştur.
Fragman

13- Perfume: The Story of a Murderer (2006) – IMDb Puanı: 7,5

Perfume- The Story of a Murderer (2006)

Üstün koku alma duyusuyla doğan Jean-Baptiste Grenouille, dünyanın en iyi parfümünü yaratır. Bununla birlikte, çalışması, nihai kokuyu ararken karanlık bir amaca bürünür.
Fragman

14- A Nightmare on Elm Street (1984) – IMDb Puanı: 7,5

A Nightmare on Elm Street (1984)

Öldürülen bir çocuk katilinin korkunç ruhu, ölümünden sorumlu olan ebevenlerin çocuklarının kabuslarını istila ederek intikam peşinde koşacaktır. Wes Craven’ın bu meşhur filminde Heather Langenkamp, Johnny Depp, Robert Englund, John Saxon başrollerde. Aynı zamanda Johnny Depp çıkışını bu filmle yapmıştır.
Fragman

15- C’est arrivÈ prËs de chez vous (1992) – IMDb Puanı: 7,5

Man Bites Dog (1992)

Scream’in meta-korku gerilimini başarılı bir şekilde devam ettiren Man Bites Dog, bir belgesel ekibinin seri katil belgeseli çekmesi üzerine başarılı bir kara komedi filmi. Düşük bütçeli beyin yakan filmler listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Kısa sürede kült haline gelen film, çıktığı sene Belçika Film Eleştirmenleri Derneği tarafından En İyi Film kategorisinde André Cavens ödülüne de layık görüldü.
Fragman

16- Cure (1997) – IMDb Puanı: 7,4

Cure (1997)

Hayal kırıklığına uğramış bir dedektif, yaptıklarını hatırlamayan insanlar tarafından yapılan birkaç korkunç cinayetle uğraşır. Masato Hagiwara, Kôji Yakusho, Tsuyoshi Ujiki, Anna Nakagawa başrollerde.
Fragman

17- Mr. Brooks (2007) – IMDb Puanı: 7,3

Mr. Brooks (2007)

Saygın bir işadamı bazen cinayeti ve kargaşayı seven alter egosu tarafından kontrol edilir. Kevin Costner, Demi Moore, William Hurt, Dane Cook başrollerde.
Fragman

18- Identity (2003) – IMDb Puanı: 7,3

Identity (2003)

Kötü bir yağmur fırtınası sırasında ıssız bir Nevada otelinde mahsur kalan on yabancı, birer birer öldürüldüklerini fark ettiklerinde birbirleriyle tanışmaya başlar. John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, John Hawkes başrollerde.
Fragman

19- Natural Born Killers (1994) – IMDb Puanı: 7,3

Natural Born Killers (1994)

Çocukluk travması kurbanı iki insan sevgili olur ve kitle iletişim araçları tarafından sorumsuzca yüceltilen psikopat seri katillere dönüşürler. Oliver Stone’un yönettiği filmde Woody Harrelson, Juliette Lewis, Tom Sizemore, Rodney Dangerfield başrollerde.
Fragman

20- Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) – IMDb Puanı: 7,3

Sweeney Todd- The Demon Barber of Fleet Street (2007)

Tim Burton, kariyerinde farklı bir tercih yaparak popüler bir tiyatro müzikalı olan Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi) ’i büyük bir bütçeyle beyaz perdeye uyarlamaya karar verdi. 2007’de vizyona giren film, Londra’da bir berber dükkanı açarak geçmişinde hayatını mahvedenlerden intikam almak isteyen bir adamın, alt katında pastaneye sahip olan ve onun kadar saplantılı olan bir kadının ilişkisini anlatıyor. Bu çifti Burton’ın vazgeçilmezleri, Depp ve Bonham Carter, canlandırırken, Depp performansı için bir Oscar adaylığı aldı. Burton’ın karanlık stilinin, müzikal türüyle başarılı bir şekilde birleştiğini düşünen film eleştirmenleri, Sweeney Todd’u 2 Altın Küre’yle de ödüllendirdi.
Fragman

21- Monster (2003) – IMDb Puanı: 7,3

Monster (2003)

Bir seri katile dönüşen Daytona Plajı fahişesi Aileen Wuornos’un hayatından uyarlanan bir yapım. Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern, Lee Tergesen başrollerde yer alıyor. Film Charlize Theron’a en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır.
Fragman

22- Scream (1996) – IMDb Puanı: 7,2

Scream (1996)

Annesinin öldürülmesinden bir yıl sonra, genç bir kız, ölümcül bir oyunun parçası olarak korku filmlerini kullanan yeni bir katil tarafından terörize edilir. Daha sonra seriye dönüşen Wes Craven’in bu meşhur filminde Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette, Skeet Ulrich başrollerde yer alıyor.
Fragman

23- Manhunter (1986) – IMDb Puanı: 7,2

Manhunter (1986)

Eski F.B.I. çalışanı Will Graham (William Petersen), medya tarafından “Diş Perisi” (Tom Noonan) olarak adlandırılan dengesiz bir seri katili takip etmek için hizmete geri döner. William Petersen, Kim Greist, Joan Allen, Brian Cox başrollerde yer alıyor.
Fragman

24- Red Dragon (2002) – IMDb Puanı: 7,2

Red Dragon (2002)

86 yapımı filmin yeniden çevrim versiyonunda yine eski F.B.I. çalışanı Will Graham, medya tarafından “Diş Perisi” (Tom Noonan) olarak adlandırılan dengesiz bir seri katili takip etmek için hizmete geri döner. Fakat bu sefer başrollerde Anthony Hopkins (Dr. Hannibal “The Cannibal” Lecter), Edward Norton, Ralph Fiennes, Harvey Keitel yer alıyor.
Fragman

25- San taam (2007) – IMDb Puanı: 7,2

Mad Detective (2007)

Çaylak bir polis, bir seri katili avlamak için doğaüstü bir yeneteği olan eski bir dedektifle birlikte çalışır. Ching Wan Lau, Andy On, Ka Tung Lam, Kelly Lin başrollerde yer alıyor.
Fragman

26- Insomnia (2002) – IMDb Puanı: 7,2

Insomnia (2002)

Christopher Nolan‘ın eski sayılabilecek filmlerinden olan Insomnia (2002)’da (hatta Memento ve Following’den sonra üçüncü uzun metrajı), Al Pacino’ya Robin Williams, Hilary Swank, Martin Donovan gibi oyuncular eşlik ediyor. İki Los Angeles cinayet dedektifi, yerel bir gencin metodik cinayetini araştırmak için güneşin doğmadığı bir kuzey kasabasına gönderilir.
Fragman

27- Time After Time (1979) – IMDb Puanı: 7,1

Time After Time (1979)

H.G. Wells’in, kendi zamanından kaçmak için gelecekteki yazarın zaman makinesini kullanan Karındeşen Jack’in peşine düştüğü bir kovalamaca. Malcolm McDowell, Mary Steenburgen, David Warner, Charles Cioffi başrollerde.
Fragman

28- Aileen: Life and Death of a Serial Killer (2003) – IMDb Puanı: 7,1

Aileen- Life and Death of a Serial Killer (2003)

Nick Broomfield’in seri katil Aileen Wuornos’un ölüm hücresindeki zihinsel durumuna odaklanan, katil hakkındaki ikinci belgeseli.
Fragman

29- This Is the Zodiac Speaking (2008) – IMDb Puanı: 7,1

This Is the Zodiac Speaking (2008)

Orijinal araştırmacılarla ve hayatta kalan kurbanlarla yapılan röportajlar da dahil olmak üzere Zodyak soruşturmasının çeşitli yönlerini kapsayan retrospektif belgesel.
Fragman

30- Tales of the Grim Sleeper (2014) – IMDb Puanı: 7

Tales of the Grim Sleeper (2014)

Nick Broomfield, yirmi beş yıl boyunca Güney Orta Los Angeles’ı dehşete düşüren Grim Sleeper olarak bilinen kötü şöhretli seri katil vakasını araştırıyor.
Fragman

31- Jestem morderca (2016) – IMDb Puanı: 7

I'm a Killer (2016)

1970’lerin gerçek olaylarından esinlenilen hikaye, ‘Silesian Vampir’ lakaplı bir seri katilini yakalamaya odaklanan ve bir polis biriminin başına geçen genç bir dedektif etrafında dönüyor.
Fragman

32- Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) – IMDb Puanı: 7

Henry- Portrait of a Serial Killer (1986)

Bir serseri olan Henry, cezadan sözde muaf olacak şekilde bir dizi acımasız cinayet işliyor. Biyografinin başrollerinde Michael Rooker, Tracy Arnold, Tom Towles, Mary Demas yer alıyor.
Fragman

33- Disturbia (2007) – IMDb Puanı: 6,8

Disturbia (2007)

Ev hapsinde yaşayan bir genç, komşusunun bir seri katil olduğuna ikna olur. Başrollerde Shia LaBeouf, David Morse, Carrie-Anne Moss, Sarah Roemer yer alıyor.
Fragman

34- Secret Window (2004) – IMDb Puanı: 6,6

Secret Window (2004)

Acı verici bir boşanmanın ortasındaki başarılı bir yazar, uzak göl evinde onu intihal ile suçlayan bir yazar tarafından takip edilir. Johnny Depp, Maria Bello, John Turturro, Timothy Hutton başrollerde.
Fragman

35- Joy Ride (2001) – IMDb Puanı: 6,6

Joy Ride (2001)

Colorado’dan New Jersey’e bir yolculuğa çıkan üç genç, CB radyosunda bir kamyon şoförü ile konuşur, sonradan psikopat bir katil olduğu ortaya çıktığında kaçmak zorundalardır. Steve Zahn, Paul Walker, Leelee Sobieski, Jessica Bowman başrollerde.
Fragman

36- Blood Work (2002) – IMDb Puanı: 6,4

Blood Work (2002)

Kalp naklinden sonra sağlığına kavuşmaya çalışan emekli F.B.I. çalışanı Terry McCaleb (Clint Eastwood), kendi kan analizi seri katilin kimliğine dair ipuçları sunduğunda hizmete geri döner. Clint Eastwood, Jeff Daniels, Anjelica Huston, Wanda De Jesus başrollerde.
Fragman

37- The Jeffrey Dahmer Files (2012) – IMDb Puanı: 6,4

The Jeffrey Dahmer Files (2012)

1991’de tutuklandığı yaza dair, Jeffrey Dahmer çevresindeki insanların hikayesini anlatmak için arşiv görüntüleri, röportajlar ve kurgusal senaryolar kullanan deneysel bir belgesel.
Fragman

38- Cropsey (2009) – IMDb Puanı: 6,3

Cropsey (2009)

Gençken dinledikleri şehir efsanelerinin gerçek olduğunun farkına varan iki film yapımcısı, beş kayıp çocuğu çevreleyen gizemi ve kayboluşlarıyla bağlantılı gerçek hayattaki boogeyman’ı araştırıyor.
Fragman

39- Un couteau dans le coeur (2018) – IMDb Puanı: 6,2

knife + heart

Paris,1979 yazı. Anne, çok ucuza gay pornosu üreten bir yapımcıdır. Hem editörü hem de can yoldaşı Loïs onu terkettiğinde, gösterişli Archibald’la daha iddialı bir film çevirerek onu geri kazanmaya çalışır. 1998–2012 yılları arasında Johnny Depp ile evli kalmayı başaran, Atomic Blonde saçlı Vanessa Paradis‘i başrolünde gördüğümüz KNIFE+HEART, Filmekimi 2018’de gösterileceği açıklanan ve merakla beklediğimiz 3. filmlerdendi. Yann Gonzalez’in yönettiği film, Cannes’da hem Altın Palmiye hem de Queer Palm için yarıştı. Prix Jean Vigo ödüllü KNIFE+HEART’ta Paradis’in oyunculuğuna ve kuir slasher erotizme doyacaksınız.
Fragman

40- My Friend Dahmer (2017) – IMDb Puanı: 6,2

My Friend Dahmer (2017)

Genç Jeffrey Dahmer liseye adapte olmak için mücadele ediyor. Ross Lynch, Alex Wolff, Anne Heche, Zachary Davis Brown başrollerde.
Fragman

41- Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019) – IMDb Puanı: 6,1

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019)

Uzatmalı sevgilisi Liz’in perspektifinden Ted Bundy’nin suçlarının bir öyküsü. Lily Collins, Zac Efron, Angela Sarafyan, Sydney Vollmer başrollerde.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.