surpriz sonlu senaryo

Sürpriz Sonlu Senaryolar Yazmak İçin 11 İpucu

Beyin yakan kısa filmleri izlemeyi seviyorsunuz. Peki iş senaryo yazma kısmına gelince çuvallıyor musunuz? O zaman sizi şöyle alalım

Sage Hyden‘ın yaratıcı yazarlık incelemeleri ve tavsiyeleriyle dolu muhteşem YouTube kanalı Just Write’tan harika sürpriz sonlu hikaye yazma ipuçları taze çıktı. Film örnekleri henüz izlemeyenlere spoiler olarak gelebilir, şimdiden uyaralım. İşte senaryonuza uyarlayabileceğiniz o eskimeyen taktikler:

1) Anagnorisis – Farkında olma

Bir karakterin gerçek kimliğini keşfedişi gibi, bilginin aniden keşfedilmesi durumu. Karakterin daha önceden bir şekilde farkına varmadığı ya da bilinçaltına attığı şeylerin açığa çıkması taktiği, en sevilen ve beyin yakan filmlerin sonunda kullanılan güzel bir yöntemdir. (Örn: The Sixth Sense, Fight Club, The Usual Suspects)

fight club surpriz

2) Analepsis – Geçmişe Atıf

Geçmiş bir olay ya durumla ilgili yeni veya farklı bilgileri ortaya çıkaran geriye dönme durumu. Filmlerde bildiğimiz flashback taktiği. (Örn: Vertigo, Marnie, Once Upon a Time in the West)

vertigo flashback

3) Güvenilmeyen Anlatıcı

En başından beri hikayeyi onun gözünden/ağzından dinlediğimiz anlatıcının yalan söylediğini veya hikaye boyunca verilen bilgiyi manipüle ettiğini öğrenme durumu. (Örn: Memento, Shutter Island, The Usual Suspects)

shutter island leonardo

4) Peripeteia – Dönüm Noktası

Karakterin şansının bir anda tersine dönmesi durumu. (Örn: Million Dollar Baby, Titanic)

lucia rijker million dollar baby

5) İlahi Adalet

İyinin ödüllendirildiği ya da kötünün cezalandırıldığı “ironik” ilahi adalet durumu. (Örn: katilin kurbanını öldürmek için kullandığı silahla öldürülmesi, uyuşturucu karşıtı bir politikacının uyuşturucu bulundurmaktan içeri alınması vb.)

kill bill uma

6) Çehov’un Tüfeği

Küçük bir rol oynamış gibi görünen bir karakterin ya da nesnenin bir anda hikaye için önemli hale gelmesi durumu. (Örn: Buddy/The Incredibles, Rick/The Walking Dead) Ayrıca bakınız: duvarda asılı silahın oyunun sonunda mutlaka patlaması durumu.

walking dead rick

7) Red harring – Yanlış Balığı Takip Etme

Karakterleri ya da izleyiciyi yanlış doğrultuda yönlendiren ipucu ya da bilgi verilmesi durumu. (Örn: The Da Vinci Code)

da vinci code

8) In medias res – Olayın Ortasına Dalma

İleri bir zamanla ilgili bilgi vermek için bir anda hikayenin ortasına dalma durumu. (Örn: Raging Bull, Kill Bill: Volume 2)

raging bull

9) Lineer Olmayan Anlatım

En sık kullanılan taktiklerden biri. Kronolojik olmayan bir sırada anlatımla, izleyiciden parçaları birleştirmesini bekleme durumu. (Örn: Pulp Fiction, Mulholland Drive, Rashomon)

mulholland dr

10) Ters Kronoloji

Ters zaman dizimi bir anlatımla, izleyiciden parçaları birleştirmesini bekleme durumu. İzleyici çünkü maymun. (Örn: Memento, Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

eternal sunshine

11) Deus ex machina – Tepeden İnme Çözüm

Her ne kadar Latincesi “makineden çıkan tanrı” anlamına gelse de, filmlerin final sahnesinde tüm problemleri çözmek için gelen üstün güç anlamında kullanılır. (Örn: War of the Worlds, Avatar)

avatar

Sage Hyden’ın konuyla ilgili videosunu da buradan izleyebilirsiniz:

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.