trt dizileri

Eski TRT Dizileri: İnternetten İzleyebileceğiniz 32 Eski Türk Dizisi

Eskiye özlem televizyonda da hiçbir zaman bitmiyor. TRT Arşiv, nostalji aşıklarına eski TRT dizilerinin tüm bölümlerini sunuyor

İşte TRT Arşiv’den izleyebileceğiniz tüm eski Türk dizilerinin alfabetik listesi:

(Güncelleme: biz bu yazıyı yayınladığımızda TRT Arşiv’de olan birçok dizi, artık yok gözüküyor. Mevcut olanların listesine buradan ulaşabilirsiniz)

1- Ahududu (1974)

ahududu izle

Ahududu konusu: Laboratuvarda zehirle ahududu likörünü karıştırırsanız ne olur? Ya bunu mutsuz olduğunu düşündüğünüz kişileri mutluluğa götürmek için kullanırsanız ne olur? İsmi tatlı ve şekerli gelse de konusu aslında bu anlatılanla uğraşan iki kardeşin cinayetlerini anlatan bir dram.

Ahududu oyuncuları: Ali Poyrazoğlu, Aydemir Akbaş, Mete İnselel, Nevra Serezli

2- Belene (1987)

belene izle

Belene konusu: Bulgaristan Türkleri açısından felaket olarak adlandırılacak, 1970-89 yıllarını kapsayan ikinci sosyalist dönemdeki Türklere yapılan baskıları ve Belede adası sürgünlerini anlatıyor.

Belene oyuncuları: Mehmet Aslantuğ, Selda Özer, Orçun Sonat, İsmet Üstekin, Salih Kalyon, Atilla Olgaç

3- Bir Ceza Avukatının Anıları (1979)

bir ceza avukatinin anilari izle

Konusu: Faruk Erem’in aynı adlı eserinden uyarlanan, her bölüm farklı davaların çözülmesini izleyeceğiniz mükemmel bir yapıt.

Oyuncular: Kerim Afşar, Müşfik Kenter, Kamran Usluer, Ali Şen, Hikmet Çelik, Hüseyin Er, Zafer Önen, Lütfi Kopan, Muhteşem Durukan, Fikret Ergin

4- Çalıkuşu (1986)

calikusu izle

Konusu: Reşat Nuri Güntekin‘in 1922 yılında kaleme aldığı aynı adlı meşhur eserinden tv’ye uyarlanan, yönetmen koltuğunda Osman F. Seden‘in yer aldığı dizide, meşhur Çalıkuşu Feride‘nin evinden ayrılıp Anadolu’da öğretmenlik yapan hayatını izliyor, bir yandan da Osmanlı’nın o dönemlerdeki toplumsal koşullarını değerlendiriyoruz.

Oyuncular: Aydan Şener, Kenan Kalav, Hayati Hamzaoğlu, Muazzez Kurdoğlu, Turgut Savaş, İlkay Saran, Suna Selen, Bilge Zobu, Esra Erbilişik

5- Çaylar Şirketten (1989)

caylar sirketten izle

Senaristliğini Erdoğan Tokatlı ve Yasemin Yazıcı’nın üstlendiği bu yapım aslında film olarak çekilmiş ve sonrasında TRT’de iki bölüm olarak gösterilmiştir. İstanbul-Nazilli hattında çalışan Menekşe Seyahat otobüsünde yaşananlara esprili bir dille şahit olacaksınız.

Oyuncular: Halil Ergün, Yalçın Gülhan, Aydemir Akbaş, Nilgün Akçaoğlu, Meral Oğuz

6- Doktorlar (1989)

doktorlar izle

Evet bildiğiniz Kutsi’li Doktorlar dizisinden önce başrolde doktor olarak Fahrettin Cüreklibatur’u yani Cüneyt Arkın‘ı göreceğiniz daha eski bir Doktorlar dizisi de vardı. Kendisini Doktor Cemal olarak izleyeceğiniz dizide, hastalarla doktorlar arasındaki ilişkilere şahit olacaksınız. Ne kadar ilginç değil mi?

Oyuncular: Cüneyt Arkın, Meral Konrat, Filiz Taçbaş, Salih Kırmızı, Ergun Köknar, Gökhan Mete, Belkıs Dilligil, Erol Günaydın

7- Dudaktan Kalbe (1988)

dudaktan kalbe izle

Reşat Nuri Güntekin‘in romanından televizyona uyarlanarak edebiyattan yürüyenlerde bu hafta, Dudaktan Kalbe giden maceralara konuk olacaksınız. Brezilya dizisi adı gibi adı olan Kınalı Yapıncak Lamia‘nın (benekli bir üzüm çeşidi anlamına geliyormuş), bestekar Hüseyin Kenan ile yıllarca süren aşklarının konu edildiği dizide ünlüler geçidi var adeta.

Oyuncular: Tarık Tarcan, Lale Kalyoncu, Efkan Efekan, Esra Sümer, Mahir Günşiray, Erol Demiröz

8- Geçmiş Bahar Mimozaları (1989)

gecmis bahar mimozalari izle

”Bizden geçti artık”ın politically correct adı gibi ada sahip olan dizinin her bölümünde bir ailenin kuşakları arasındaki duygusal ilişkilerin, çatışmaların, gülüşlerin şahidi olacaksınız. 80 sonrası Türkiye’nin aydın kesimini en iyi anlatan, rating kavgası olmayan dönemlerin bağrından kopup gelmiş bir saklı çiçek tam olarak.

Oyuncular: Filiz Akın, Rutkay Aziz, Ceylan Palay, Müşfik Kenter, Maral Üner, Merih Çimenciler, Güler Ökten, Nurseli İdiz

9- Gençler (1989)

gencler izle

Öğrenci evi kültürünü tv ile buluşturan ilk yerli yapımlardan biri olan Gençler’de, zamanında uğruna pilav döktürüp cenaze düzenlediğiniz Çakır’ın da bebekliğini göreceksiniz. Fotoğraftaki sarı pijamalıdır kendisi.

Oyuncular: Oktay Kaynarca, Ziya Kürküt, Çetin Etili, Fikret Kuşkan, Ertuğrul İlgin

10- Gülşen Abi (1993)

gulsen abi izle

Bir Güzin Abla vardı hatırlarsanız insanların dertlerini dinleyen dert ablası. İşte Haberiniz Olsun adlı gazetenin bu konuya özel köşesinin adı da “Gülşen Abla” ama burada tek bir fark var, soruları Gülşen Abi olarak Abidin cevaplıyor. Başrolde ise Haluk Abi’niz.

Oyuncular: Haluk Bilginer, Nilüfer Açıkalın

11- Hanımın Çiftliği (1989)

hanimin ciftligi izle

Yine bir TRT klasiği olarak roman uyarlaması ve iyi de uyarlaması. Orhan Kemal‘in ”ölümsüz eseri”nden 8 bölümlük harika bir dizi. Sonrasında Kanal D’ye tekrar çevrimi yayınlanan dizide, çiftlik sahibi Muzaffer Bey ve Güllü çevresinde gelişen olaylar anlatılmaktadır.

Oyuncular: Fikret Hakan, İlknur Bozkurt, Bulut Aras, Meral Orhonsay, Aydemir Akbaş

12- İz Peşinde (1989)

iz pesinde izle

Efendi kişiliğiyle her daim gönüllerde taht kurmuş, Bir İstanbul Masalı’yla kariyerinde doruk noktasına ulaşmış Mehmet Aslantuğ‘un başrolde olduğu İz Peşinde, her bölümde farklı bir polisiye olayın ele alındığı 23 bölümlük bir dizi.

Oyuncular: Mehmet Aslantuğ, Osman Yağmurdereli, Gülen Karaman, Erol Taş

13- Kanun Savaşçıları (1989)

kanun savascilari izle

İz Peşinde, Arka Sokaklar tarzı, her bölümde farklı polisiye olayların anlatıldığı bir dizi. 80’ler demek TRT için polisiye çağı gibi bir şey olmuş.

Oyuncular: Mehmet Ege, Erol Kardeseci, Şehnaz Dilan, Melih Ekener, Nil Ünal

14- Kartallar Yüksek Uçar (1984)

kartallar yuksek ucar izle

İzlemeseniz bile seneler sonra aklınızda kalan ismiyle yine birçok kişinin akıllarında yer etmiş efsane dizilerden biri. Cumhuriyetin gelişimini temel alan, Banazlı İsmail ile Hanımağa arasındaki sosyal, ekonomik, kültürel gelişmeleri ve karşılıklı çıkar çatışmalarını anlatan bir dizi. Tabii ki Hanımağa rolünde Selda Alkor var. Asmalı Konak’ta da hanımağaydı. Her yerde ağa bu kadın!

Oyuncular: Sadri Alışık, Selda Alkor, Can Gürzap, Serap Aksoy

15- Kavanozdaki Adam (1987)

kavanozdaki adam izle

Açıklama: Faik Baysal‘ın aynı adlı tiyatro eserinden esinlenerek hazırlanan, bilimkurgu komedi karışımı değişik bir tarzda Türk dizisi. Ünlü yazar Semih Şerifoğlu’nun geçirdiği beyin nakli sonrası beyni ve vücudu arasında oluşmaya başlayan farklılıkları konu alıyor.

Oyuncular: Ahmet Mekin, Metin Serezli, Sevda Ferdağ, Nil Ünal, Efkan Efekan

16- Kaynanalar (1974)

kaynanalar izle

Efsaneler efsanesi Tekin Akmansoy‘lu Kaynanalar’ı hatırlamayan yoktur. Birisi alaturka, diğeri modern görünüşlü iki ailenin birbirleriyle olan münasebetlerinin komedi odaklı dizi Kaynanalar’ı kaçırmayın hazır online izlenebiliyorken. Tijen‘in ”Niiiiii” seslerini kimler hatırlıyor?

Oyuncular: Tekin Akmansoy, Leman Çıdamlı, Sevda Aydan, Haşim Hekimoğlu

17- Keloğlan (2001)

keloglan izle

Bildiğimiz Keloğlan’ın maceralarının anlatıldığı bir dizi. Hem de çok uzak bir geçmişten değil, çizgifilm hiç değil. Baya 2000’lerden bir yapım. Ama seksenler gibi duruyor.

Oyuncular: Adnan Erbaş, Funda Gökgücü, Can Öztopçu, Sinan Demirer

18- Kiralık Konak (1979)

kiralik konak izle

Asmalı’sı değil de kiralık olanı bu sefer mevzu bahsimiz. Nesiller arasındaki çatışmanın yansıtıldığı, aradaki uçurum ve hızlı değişimin getirdiği ahlak buhranının konu edildiği bir drama. Başrolde Ferhan Şensoy’un eşi olarak tanıdığımız Dicle ile Gibi Gibi Derya Baykal var.

Oyuncular: Derya Baykal, Ahmet Evintan, Halit Güngör, Alev Sezer

19- Küçük Ağa (1984)

kucuk aga izle

Tarık Buğra‘nın aynı adlı meşhur eserinden uyarlanan ve İstiklal Savaşı‘nın konu edildiği dizinin bölümlerini de TRT arşivden bulabilirsiniz. Ortaokul ya da lisede dönem ödevi olarak okuyanlar buraya.

20- Kuruluş “Osmancık” (1988)

kurulus osmancik izle

Siz Diriliş Ertuğrul ile uğraşadurun, Tarık Buğra’nın “Osmancık” adlı romanından senaryolaştırılan ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan dizinin 1.bölümü TRT arşivde kimsesiz ve sahipsiz duruyor ve izlenmeyi bekliyor.

Oyuncular: Cihan Ünal, Ahmet Mekin, Meral Orhonsay, Yaşar Alptekin

21- Mardin-Münih Hattı (1986)

mardin munih hatti izle

TRT’den yine değişik ve farklı bir türden yapım Mardin-Münih hattı. 2000’lerde TV’de popülerleşen doğu batı çatışması temalı yerli dizilerden önce gösterilmiş olması da cabası. Mardinli bir Türk erkeği ile Münihli Alman kızın aşkını anlatan dizide gerçekten yabancı oyuncular yer alıyor. Batı’nın ahlakını almıyoruz arkadaşlar.

Oyuncular: Tanju Gürsu, Nadja Smolik, Rebecca Winter, Mehmet Erikçi

22- Mesela Muzaffer (1987)

mesela muzaffer izle

Bir gazetenin polis muhabiri olan Muzaffer ve diğer gazeteci arkadaşlarının başlarından geçen olayların anlatıldığı dizi hafif Gülşen Abi’ye benzese de bu sefer odakta Haluk Bilginer gibi tek bir kişi değil koca bir ekip var. Bu arada dizinin ilk adı Münasebetsiz Muzaffer‘miş.

Oyuncular: Ahmet Gülhan, Engin İnal, Gülümser Gülhan, Hüseyin Kutman

23- Nasreddin Hoca (1996)

nasreddin hoca izle

Bildiğiniz Nasreddin Hoca hikayelerinin konu edildiği bir dizi. Başrolde Sönmez Atasoy var.

24- Önce Canan (1988)

once canan izle

Kocası yurt dışına kaçan Canan’ın ekonomik düzenini devam ettirme mücadelesini konu alan bir dizi. Başrolde kadın olması ve kendi ayaklarında üzerinde durabilmesini konu aldığı için yine farklı yapımlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Oyuncular: Ayten Gökçer, Müge Akyamaç, Alptekin Serdengeçti, Tomris Oğuzalp, Mefharet Atalay, Atacan Arseven, Sumru Yavrucuk

25- Samanyolu (1989)

samanyolu izle

Hıçkırık, Son Hıçkırık, Funda, Gelinlik Kız gibi eserlerinden tanıdığımız Kerime Nadir’in eserinden uyarlanan ve içten içe birbirini seven teyze çocukları Zülal ve Nejat’ın hayatını izliyoruz. Kerime Nadir’in birçok eserinde bu tarz temalar işlenmiştir ve genelde kavuşamazlar.

Oyuncular: Aydan Şener, Tolga Savacı, Serpil Tamur, Ülkü Duru

26- Şapkadan Babam Çıktı (2002)

sapkadan babam cikti izle

Farklı hayatlar yaşayan ve kendi yaşam alanları içinde birbirleriyle asla karşılaşmayacak olan insanların, tesadüfler sonucu bir araya gelmesini izliyoruz. Başrolde yine TRT’nin favori oyuncusu ünlü tiyatrocu Müşfik Kenter var.

Oyuncular: Müşfik Kenter, Bennu Yıldırımlar, Fikret Kuşkan, Ali Atay, Kerem Atabeyoğlu

27- Şaşıfelek Çıkmazı (1996)

sasifelek cikmazi izle

Bir zamanların fenomen dizisi artık TRT arşivde! İstanbul’da eski bir mahallede geçen samimi komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerini mizahi bir dille ele alan dizi, şimdi asla göremediğimiz komşuluk kültürünü özendirircesine işlemişti.

Oyuncular: Serdar Aka, Suzan Aksoy, Zuhal Gencer

28- Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (2004)

seytan ayrintida gizlidir izle

”TRT’den kalitesiz dizi çıkmaz”ın kanıtlarından biri olan Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit’in aynı adlı romanından uyarlanan bir yapım ve her bölümde farklı olayların ele alındığı polisiye maceralar var.

Oyuncular: Nejat İşler, Çetin Tekindor, İrem Altuğ, Levend Yılmaz, Fırat Tanış

29- Uğurlugiller (1988)

ugurlugiller izle

1961 yılında TRT Radyosu’nda yayına başlayan ve 17 yıl devam eden radyo skecinin televizyona uyarlaması olan, İstanbullu bir ailenin gündelik yaşamının konu edildiği dizinin bölümlerine TRT arşivden ulaşabilirsiniz.

Oyuncular: Yıldız Kenter, Şükran Güngör

30- Uzaylı Zekiye (1988)

uzayli zekiye izle

Gurur kaynağımız, ilk güzide absürd bilimkurgularımızdan Uzaylı Zekiye’de Seden Kızıltunç’un kırmızı bakışlarından kaçış yok. Bilim insanlarının yaptıkları bir hata sonucu süper güçler kazanmış saf bir kız olan Zekiye’nin başından geçen olaylara şahit olabilecek misiniz? Münir Özkul’u da saygıyla anıyoruz.

Oyuncular: Seden Kızıltunç, Münir Özkul, Doğu Erkan

31- Yarın Artık Bugündür (1986)

yarin artik bugundur izle

Eski fenomen oyunculardan Necla Nazır‘ın başrolde olduğu Yarın Artık Bugündür’de varlıklı bir ailenin kızı olan Zeynep’in, tıp doktoru olarak mahrumiyet bölgesinde görevini yaparken karşılaştığı zorluklar ve özel hayatı anlatılıyor.

Oyuncular: Necla Nazır, Ege Aydan, Sevtap Parman, Mehmet Koçak, Şükran Güngör

32- Yukarıkarakısık (1996)

yukarikarakisik izle

Bildiğiniz Walden’in yerlisi. Hiçbir teknolojinin olmadığı, gelen bütün öğretmenlerin kısa süre içinde ayrıldığı bir köye öğretmen olarak atanan Engin öğretmenin karşılaştığı olaylarla mücadelesini izliyoruz. 1996 yapımı yazmasına rağmen çok eski bir havası var.

Oyuncular: Kemal Başar, Alpay İzbırak, Meral Niron, Nurtekin Odabaşı, Refika Özbayer

Siz hangilerini izlemiş ve çok sevmiştiniz?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.