yunan mitolojisi filmleri

Yunan Mitolojisi Filmleri: En İyi 21 Mitolojik Film

Yunan Mitolojisi Filmleri

1- Orpheus (1950) – IMDb Puanı: 8

Orpheus (1950)

Mutsuz eşini ‘öteki tarafa’ takip eden bir şair, bu dünyada karşılaştığı Ölüm’e aşık olacaktır. Film, Jean Cocteau’nun Orphic Üçlemesi’nin ikinci ve ana filmi olarak geçmektedir.
Fragman

2- Spartacus (1960) – IMDb Puanı: 7,9

Spartacus (1960)

Köle Spartacus, kölelerin arasından ayaklanarak bir isyan başlatır. Karşısında ise yıkmaya çalıştığı Roma İmparatorluğu vardır. Kirk Douglas’ın efsanevi Spartacus performansı ve Stanley Kubrick‘in yönetmenliğiyle Spartacus’ün hikâyesi 197 dakikalık bu epikle anlatılmaktadır.
Fragman

3- O Brother, Where Art Thou? (2000) – IMDb Puanı: 7,7

O Brother, Where Art Thou_ (2000)

Sene 1930’lar. Yer Amerika’nın güneyi… güneyin derinlikleri. Hapishaneden kaçan üç sakar adam, kayıp bir hazinenin peşine düşerler. Peşlerinde ise onları kovalamaktan bıkmayacak bir adam vardır. Homeros’un Odesa destanından ilham alan Coen Kardeşler, aslında ağır bir dram olan hikâyeyi müzikal bir komedi tarzında sunuyor. Yeri geldiğinde Odesa’dan direkt alıntılar ve görsel göndermeler de yapan film, destanın mistik ve fantastik havasını yansıtmaktan da eksik kalmıyor.
Fragman

4- Pygmalion (1938) – IMDb Puanı: 7,7

Pygmalion (1938)

Bir diksiyon hocası ve fonetik uzmanı, sokaklardan gelen çiçekçi bir kıza düzgün bir İngilizce aksanı ve grameri öğreteceğine dair iddiaya girer. Amacı ise çiçekçi kızı elit kesimlere fark ettirmeden sokmaktır. Film, George Bernard Shaw’un 1913’te sergilenen aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanmıştır.
Fragman

5- Wonder Woman (2017) – IMDb Puanı: 7,4

Wonder Woman (2017)

Savaşta pilot olarak görev yapan bir asker, kadın savaşçılarla dolu Themyscira‎’ya düşer. Onu ise Diana adında bir savaşçı kurtarır. Askerin dış dünyadaki savaşı anlatmasıyla, Diana fanilerin dünyasına gidip savaşı durdurmayı deneyecektir. Ancak bu sırada her düşmanın fani bir insan olmadığını görür. Savaş Tanrısı Ares’i de insanlığı bitirmeden etkisiz hale getirmesi gerekmektedir. Wonder Woman, Man of Steel sonrası oluşturulan DC film evreninde (DCU) hem sinema eleştirmenleri tarafından olumlu yorumlar almış hem de gişede bu evrendeki en çok hasılatı getiren film olmuştur.
Fragman

6- Jason and the Argonauts (1963) – IMDb Puanı: 7,3

Jason and the Argonauts (1963)

Altın Post’u (Golden Fleece) arayan genç Jason, yanına en iyi Yunan savaşçılarını da alarak bu tehlikeli yolculuğa çıkar. Ancak bu yolda kahramanlarımız iskelet ordularından garip yaratıklara kadar farklı düşmanlarla karşı karşıya gelir. Rodoslu Apollonios tarafından MÖ 3. yüzyılda yazılmış Argonautika şiirine dayanan film, aynı mistik ve fantastik ögeleri beyaz perdeye sunmuştur.
Fragman

7- Troy (2004) – IMDb Puanı: 7,2

Troy (2004)

Homeros’un epik şiiri İlyada’dan uyarlanan film, Yunanlılar ve Truvalılar arasındaki ilişkileri, çatışmaları ve günlerce süren savaşları anlatmaktadır. İlyada’daki tarihi epik tarzını yazıdan ekrana taşıyan yönetmen Wolfgang Peterson, kadrosunda Brad Pitt, Eric Bana ve Orlando Bloom gibi yıldız isimlere yer vermiştir.
Fragman

8- Antigoni (1961) – IMDb Puanı: 7,2

Antigone (1961)

Kral Creon’un tahta geçme savaşında öldürülen hain oğlunun gömülmemesi ve böylece ölümden sonraki dünyada da rahat etmemesine dair emir verir. Ancak kızı Antigone, Kral babasının emrine karşı gelerek erkek kardeşini gömer. Kral bunu öğrendikten sonra Antigone’un da acı çekmesi konusunda gücünü kullanır.
Fragman

9- The Trojan Women (1971) – IMDb Puanı: 7

The Trojan Women (1971)

Film, Truva Savaşları sonrasında hem iktidarda oturan hem de köle olarak hizmet eden kadınların bakış açısını anlatmaktadır. Kadrosunda da Katharine Hepburn ve Vanessa Redgrave gibi Hollywood yıldızlarını barındırmaktadır.
Fragman

10- Mighty Aphrodite (1995) – IMDb Puanı: 7

Mighty Aphrodite (1995)

Lenny ve Amanda New York’ta bir çocuk evlatlık edinir. Çocuğun bir dahi olduğunu gördükten sonra üvey oğullarının biyolojik annesini aramaya başlarlar. Bir bilim insanı, yazar ya da siyasetçi olduklarını düşündükleri biyolojik anne, aslında bir hayat kadınıdır. Film, zamanında kişiliği ve yeteneğine bayıldığımız ancak yaptıklarıyla nefret etmeye başladığımız komedi üstadı Woody Allen’ın filmografisindeki nadir ‘fantastik’ filmlerden biridir.
Fragman

11- Ulysses (1967) – IMDb Puanı: 6,7

Ulysses (1967)

James Joyce’un modernist başyapıtından uyarlanan film, 1904’te Dublin’deki Leopold Bloom ve Stephen Dedalus’un bir gününü anlatır.
Fragman

12- Oedipus the King (1968) – IMDb Puanı: 6,5

Oedipus the King (1968)

Sofokles’in Kral Oedipus tragedyasından uyarlanan film, babasını öldürüp annesiyle evlenerek Yunan Kralı olan Oedipus’un hikâyesini anlatmaktadır. Sfenks’in bilmecelerini çözmeye çalışan Oedipus, Tanrılar’ın gazabını kendi üstüne çağırdığı için bunun bedelini de ödeyecektir.
Fragman

13- Helen of Troy (1956) – IMDb Puanı: 6,2

Helen of Troy (1956)

Film, Truva Savaşları’nı ve Truva ve Sparta arasındaki çatışmayı Sparta Kraliçesi Helen’in bakış açısından anlatmaktadır. Rossana Podestà, Brigitte Bardot ve Stanley Baker gibi ‘Hollywood kraliyeti’ oyuncularını da bünyesinde bulundurmuştur.
Fragman

14- Immortals (2011) – IMDb Puanı: 6

Immortals (2011)

Thesesus (Henry Cavill), Zeus (Luke Evans) tarafından savaşın lideri olması için seçilmiştir. Karşılarında ise insanlığı sonlandıracak silahı bulma arayışını bütün Yunanistan’a yayan Kral Hyperion (Mickey Rourke) vardır. The Fall filmiyle adını duyduğumuz Tarsem Singh’in yönetmenlik koltuğunda oturan aksiyon filmi, bulundurduğu yıldız oyuncu kadrosuna rağmen beklenilen hasılatı ve olumlu eleştirileri toplayamamıştır.
Fragman

15- Hercules (2014) – IMDb Puanı: 6

Hercules (2014)

Büyük işkencelerden kurtularak Yunanistan’a yol alan Herkül, burada Kraliyet ailesinin yardım çağrısına gelecektir. #MeToo ile beraber taciz suçlamalarının başrolü olan Brett Ratner’ın yönettiği son film olmuştur.
Fragman

16- Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (2010) – IMDb Puanı: 5,9

Percy Jackson & the Olympians- The Lightning Thief (2010)

Genç bir çocuk bir Yunan tanrısının soyundan geldiğini keşfeder. Böylece tanrılar arasında hala devam etmekte olan savaşa dahil olmak zorunda kalacaktır.
Fragman

17- Clash of the Titans (2010) – IMDb Puanı: 5,8

Clash of the Titans (2010)

Zeus’un oğlu Perseus, cenneti ve dünyayı ele geçirmeye çalışan canavarları durdurmak için hayat savaşı verir. Sam Worthington ve Liam Neeson, Perseus ve Zeus’u canlandırırken; filmin ‘kötüsü’ Hades’e Ralph Fiennes hayat vermiştir.
Fragman

18- Percy Jackson: Sea of Monsters (2013) – IMDb Puanı: 5,8

Percy Jackson- Sea of Monsters (2013)

Percy Jackson tekrardan canavarlarla savaşma görevini üstlenir. Ancak bu sefer okyanusun dibindeki yaratıkları öldürmekle görevlendirilen Percy, Altın Post’u bulup kötülüğü Dünya’dan silmek için arkadaşlarının da yardımına ihtiyaç duyar.
Fragman

19- Wrath of the Titans (2012) – IMDb Puanı: 5,7

Wrath of the Titans (2012)

Perseus bu sefer, yeraltı dünyasından antik Titanlar’ı yeryüzüne salan kardeşi Ares’e karşı savaşacaktır. Bu sırada babası Zeus’u bu yeratlı dünyasına hapsedilmekten kurtaracak ve Hades’e karşı da kendini korumak zorunda kalacaktır.
Fragman

20- Alexander (2004) – IMDb Puanı: 5,6

Alexander (2004)

Makedonya Kralı Büyük İskender, Dünya’da keşfedilen topraklarını çoğunu tarihteki en güçlü orduların biriyle fetheder. Colin Farrell, Anthony Hopkins ve Angelina Jolie gibi yıldız isimlerle dolu kadrosu; Oliver Stone gibi kalemi ve vizyonu sert ve keskin bir yönetmen ve İskender’in epik hikâyesine rağmen film, hem hasılat bakımından gişede hem de olumlu eleştiriler tarafından sinema izleyicisinin gözünde hayal kırıklığı yaratmıştır.
Fragman

21- The Legend of Hercules (2014) – IMDb Puanı: 4,2

The Legend of Hercules (2014)

Mistik Yunan tanrısı Herkül’ün babası tarafından ihanete uğraması, aşkı tarafından kölelikle cezalandırılması ve bütün bunları yenerek kahraman olma öyküsünü anlatmaktadır.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.