en iyi bilimkurgu dizileri

En İyi Bilimkurgu Dizileri: Tüm Zamanların En İyi 41 Bilimkurgu Dizisi

En İyi Bilimkurgu Dizileri

1- The Mandalorian (2019)- IMDb Puanı: 9,3

Galaksinin dışına çıkan yalnız bir silahşörün Yeni Cumhuriyet’in otoritesinden uzak doğum sancıları. Disney+‘ın şimdiden efsane olan bu dizinde ”Baby Yoda” ile de tanışıyoruz. Jango ve Boba Fett’in hikayelerinden sonra, Star Wars evreninde başka bir savaşçı ortaya çıkıyor. Mandaloryan, İmparatorluğun yıkılmasından sonra ve Birinci Düzenin ortaya çıkmasından önce geçiyor.

2- Rick and Morty (2013) – IMDb Puanı: 9,3

.Süper bir bilim insanının ve onun parlak olmayan torununun sömürüsünü izlediğimiz harika bir animasyon serisi. Get schwifty!

3- Firefly (2002) – IMDb Puanı: 9

500 yıl gelecekte geçen bir bilimkurgu serisi Firefly. Küçük bir uzay gemisinde bulunan bir mürettebat ekibinin, galaksinin bilinmeyen kısımlarını gezerken hayatta kalmak için gösterdiği çabaları izliyoruz.

4- Black Mirror (2011) – IMDb Puanı: 8,8

Birçoğunuzun artık Netflix orijinal yapımı olarak bildiği Black Mirror, aslında 2011’den beri var olan, bizi teknolojinin toplumsal kaygılarla harmanlanmış karanlık alternatiflerini sunan bir mini distopik seri. İlk sezon üçüncü bölümünün baş kahramanı da bildiğiniz eski demirli akbildir ayrıca.

5- Westworld (2016) – IMDb Puanı: 8,8

Michael Crichton tarafından çekilen 1973 yapımı filminde, Westworld, Delos Corporation tarafından işletilen eğlence parklarından sadece birisiydi. Bunun dışında ziyaretçiler Roma Dünyası, Ortaçağ Dünyası, Gelecek Dünya gibi farklı eğlence parklarını da ziyaret edebiliyorlardı. Şimdiye kadar toplamda 28 bölüm ve 3 sezonluk haliyle tanıdığımız dizi olan Westworld’de ise başka dünyaları da görme şansına sahip olduk. Bakalım bizi daha neler bekliyor?

6- Dark (2017) – IMDb Puanı: 8,7

Dark, Alman yazar ve aktris Jantje Friese ve İsviçre’li yönetmen Baran bo Odar işbirliğinde Netflix’in ilk Alman yapımı yabancı dizisi. Ortada bir kayıp çocuk silsilesi var fakat asıl soru kim tarafından niye ve nasıl kaçırıldıkları değil, ne zaman kaçırıldıkları! Dizi, adını Grimm Masalları’nın da esin kaynağı olan Siyah Orman’la çevrili “Winden im Elztal”dan alan “Winden” adlı hayali bir mekanda geçiyor. Her biri 45 – 60 dakika arasında değişen 10 bölümden oluşan Dark, hafta sonu bir oturuşta izleyeceğiniz dizilerden biri.

7- Battlestar Galactica (2004) – IMDb Puanı: 8,7

Eski bir düşman, Cylonlar, 12 sömürgeyi yeniden ele geçirip yerleştiklerinde, yaşlı Galactica’nın mürettebatı küçük bir sivil filosunu korur – insanlığın sonuncusu – efsanevi 13. koloni olan Dünya’ya doğru yolculuk ederken.

8- The X Files (1993) – IMDb Puanı: 8,6

İki F.B.I. Ajanı, inançlı Fox Mulder ve şüpheci Dana Scully, garip ve açıklanamayan şeyleri araştırırken, gizli güçler çabalarını engellemeye çalışır.

9- Love, Death & Robots (2019) – IMDb Puanı: 8,6

Love, Death & Robots bilim kurgu, fantastik, korku ve komedi türlerindeki kısa animasyon öykülerden oluşan, yetişkinlere yönelik bir Netflix derlemesi. Her bir öykü, izlenmesi kolay ama unutulması zor, cesur bir anlatımla aktarılıyor.

10- The Handmaid’s Tale (2017) – IMDb Puanı: 8,5

.Distopyan bir geleceğe yerleştirilmiş bir kadın, köktenci bir teokratik diktatörlük altında bir cariye olarak yaşamaya zorlanır.

11- The Expanse (2015) – IMDb Puanı: 8,4

Asteroit kuşağındaki bir polis dedektifi, gezegenler arası bir buz yük gemisinin ilk subayı ve dünyaya bağlı bir Birleşmiş Milletler yöneticisi, asteroit kuşağı üzerindeki asi kolonisini tehdit eden geniş bir komployu keşfetmeye başlar.

12- Person of Interest (2011) – IMDb Puanı: 8,4

Eski bir suikastçi ve zengin bir programcı, güvenlik suçu işleyen sivillerin kimliklerini gönderen bir yapay zeka güvenlik sistemi ile hayat kurtarmaktadır. Bununla birlikte, suçların detayları – sivillerin rolleri de dahil olmak üzere – gizemli kalır.

13- Fringe (2008) – IMDb Puanı: 8,4

Bir FBI ajanı, açıklanamayan olaylar fırtınasını rasyonelleştirmek için bir bilim insanı ve oğluyla birlikte çalışmaya zorlanır. Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Jasika Nicole başrollerde.

14- Years and Years (2019) – IMDb Puanı: 8,4

2019’da çok önemli bir gecede yoğun yaşamları birleşen Manchester’lı bir aileyi izliyoruz.

15- Futurama (1999) – IMDb Puanı: 8,4

Pizzacı kuryesi olarak çalışan Philip J. Fry, 1999’da yanlışlıkla dondurulur ve 2999’da Yılbaşı gecesinde çözülür.

16- Legion (2017) – IMDb Puanı: 8,3

David Haller şizofreni tanısı konulan sorunlu bir genç adamdır, ancak garip bir karşılaşmadan sonra hayatını sonsuza dek değiştirecek özel güçler keşfeder.

17- Sense8 (2015) – IMDb Puanı: 8,3

Aralarındaki özel telepatik iletişimle birbirlerinin hissettiklerini hissedebilen, yaşadıklarına ortak olan, düşündüklerini anlayabilen 8 kişinin macerasını konu alan Sense8 gerilim ve bilimkurguyu harmanlaması, orijinal kurgusu, farklı ve hassas konuları işlemesi, birçok dizide yanaşmaya çekinilen noktalarda dans etmesi ve hızlı temposuyla sadık bir hayran kitlesi oluşturdu. Hayranlar kendilerini Sun ile, Lito ile, hatta Daniela gibi kendilerini yakın hissettikleri tüm ana karakterlerle özdeşleştirdi, dizinin etkisinin büyük olmasındaki ana etkenlerden biri de bu oldu.

18- Orphan Black (2013) – IMDb Puanı: 8,3

Üçkağıtçı olarak yaşayan bir kadın, kendisine ikizi kadar benzeyen bir kadının intiharına şahit olduktan sonra bir komplonun içine çekilmeye başlar.

19- The Man in the High Castle (2015) – IMDb Puanı: 8,1

Nazi Almanyası ve Japonya İmparatorluğu’nun egemen olduğu bir distopik Amerika’da, genç bir kadın totaliter rejimleri devirmenin anahtarını tutabilecek gizemli bir filmi keşfeder.

20- Altered Carbon (2018) – IMDb Puanı: 8,1

Richard K. Morgan‘ın aynı adlı romanından uyarlama olan Netflix dizisi Altered Carbon, bundan tam olarak 300 yıl sonraki bir gelecekte geçen siber ihtiraslarla dolu bir hikayeyi konu alıyor. Toplum teknolojiyle birlikte iyice çığrından çıkmıştır ve artık her şey mümkün hale gelmiştir. Buna zihnin başka bir bedene transfer olması da dahil. Ölümün olmadığı bir dünya hayal edin ve izni alınmadan zihni çevik bir bedene transfer edilen elit savaşçı Takeshi Kovacs ile tanışın. Laurens Bancroft adlı bir para babası tarafından buzları çözülen Takeshi, adamın kendi cinayetini çözmekle görevlendirilir ve olaylar gelişir.

21- Travelers (2016) – IMDb Puanı: 8,1

Bundan yüzlerce yıl gelecekte, hayatta kalan insanlar, insanlığın yolunu değiştirmeye çalışırken, bilincin 21. yüzyıl insanlığına nasıl geri gönderileceğini keşfederler.

22- Mr. Mercedes (2017) – IMDb Puanı: 7,9

Çalıntı bir Mercedes’i kalabalığa süren psikopat bir katilin ve onu durdurmaya çalışan yeni emekli bir dedektifin öyküsünü anlatıyor.

23- The OA (2016) – IMDb Puanı: 7,9

Yedi yıl önce kaybolan kör Prairie, evine geri döndüğünde görme engeli ortadan kalkmış bir şekilde dönmüştür. Bu olay bazılarına göre bir mucize olarak gözükürken, bazılarına göre Prairie’nin dönüşünü bir tehlike olarak algılamıştır. The OA çok sevilmesine ve üçüncü sezonu hazır olmasına rağmen Netflix tarafından maalesef şimdilik iptal edildi.

24- Agent Carter (2015) – IMDb Puanı: 7,9

Yıl 1946, Captain America filmlerinden tanıdığımız ajan Peggy Carter, Stratejik Bilimsel Rezervi (SSR) olarak bilinen kurumda sadece bir sekreterdir. Howard Stark, vatan hainliğiyle suçlandığında onu kurtarabileceğine güvenen Peggy ve hizmetçisi Edwin Jarvis‘i tehlikeli maceralara yollar. Dizi, televizyon ekranlarına güçlü bir giriş yapmış olsa da sadece iki sezon kalabilmiştir.

25- Star Trek: Voyager (1995) – IMDb Puanı: 7,8

Federasyonun maksimum warp hızında yetmiş beş yıl uzakta olduğu galaksinin uzak tarafına çekilen bir Yıldız Filosu gemisi, bir eve dönüş yolu bulmak için Maquis isyancılarıyla işbirliği yapmalıdır.

26- See (2019) – IMDb Puanı: 7,7

İnsan ırkının görme duyusunu kaybettiği distopik bir gelecekte, toplum etkileşmek, inşa etmek, avlanmak ve hayatta kalmak için yeni yollar bulmak zorunda kalır. Bunların hepsi bir dizi ikiz, görme yetisi ile doğduğunda sarsıcı sonuçlar doğurur.

27- The 100 (2014) – IMDb Puanı: 7,7

Nükleer bir savaşın uygarlığı yok etmesinden doksan yedi yıl sonra, insanlığın yalnız kurtulanlarını barındıran bir uzay gemisi, gezegeni yeniden doldurma umuduyla Dünya’ya yüz çocuk suçlu gönderir.

28- Terminator: The Sarah Connor Chronicles (2008) – IMDb Puanı: 7,7

Terminator 2: Judgment Day (1991) olaylarının ardından, Sarah Connor ve oğlu John, Armageddon’u önleme umuduyla bilgisayar ağı Skynet’i yıkmayı planladıkları için hükümetin radarı altında kalmaya çalışırlar.

29- Warehouse 13 (2009) – IMDb Puanı: 7,6

ABD Gizli Servis ajanı Pete ve Myka, Güney Dakota’daki Depo 13’te hükümetin üstünde ve dışındaki bir otoriteden yeni bir görevle görevlendirilir.

30- Mars (2016) – IMDb Puanı: 7,5

Kırmızı Gezegen’i kolonize etme umuduyla 2033’te Dünya’dan Mars’a yapılan ilk insanlı görev.

31- Impulse (2018) – IMDb Puanı: 7,5

Genç bir kadın, olağanüstü ışınlanma gücüne sahip olduğunu keşfeder.

32- Heroes (2006) – IMDb Puanı: 7,5

Sıradan bir insansınız. Rutin ve sıkıcı hayatını yaşamaya devam ediyorsunuz. Ancak bir gün aniden süper güçlerinizin olduğunu fark ediyorsunuz. Bunun nedenini araştırır mısınız? Sizin gibileri bulmaya çalışır mısınız? Dünya yok olmanın eşiğine geldiğinde güçlerinizi herkesin iyiliği için kullanır mısınız?

33- Glitch (2015) – IMDb Puanı: 7,4

Altı kişi ölümden herhangi bir şey hatırlamadan geri döner ve onları en başta mezara getirenleri açığa çıkarmaya çalışırlar.

34- Emergence (2019) – IMDb Puanı: 7,3

Bir polis şefi, gizemli bir kaza alanının yakınında bulunan küçük bir çocuğu içeren bir olayı araştırıyor.

35- Raising Dion (2019) – IMDb Puanı: 7,2

Bir dul bekar anne oğlunun süper güçleri olduğunu keşfeder ve onu nasıl güvenli ve sorumlu bir şekilde yetiştireceğini anlamaya çalışır.

36- Watchmen (2019) – IMDb Puanı: 7,1

Maskeli ihtiyatlı kişilerin haydut muamelesi gördüğü alternatif bir tarihe sahip olan Watchmen, aynı adı taşıyan orijinal çığır açan grafik romanın nostaljisini kucaklarken, kendi başına yeni bir çığır açmaya çalışıyor.

37- The Society (2019) – IMDb Puanı: 7,1

Herkes gizemli bir şekilde zengin kasabalarından kaybolduğunda, West Ham’ın genç sakinleri hayatta kalmak için kendi toplumlarını teşvik etmelidir.

38- The InBetween (2019) – IMDb Puanı: 7

Ölülerle konuşma yeteneği olan bir kadın, dedektiflerin cinayet davalarını çözmesine yardımcı olur.

39- Fear the Walking Dead (2015) – IMDb Puanı: 6,9

Ölülerin kıyametinde hayatta kalabilmek için birlikte olması gereken iki aileyi takip eden A Walking Dead devam dizisi.

40- For All Mankind (2019) – IMDb Puanı: 6,8

Seri, küresel uzay yarışı hiç bitmezse ne olacağını araştırıyor.

41- The Rain (2018) – IMDb Puanı: 6,3

İskandinav yapımı bu gerilim dizisinin konusu yine, bir tarafta insanlığı tehdit eden bir olay ve bir tarafta da bununla mücadele halinde olan insanlar etrafında kurgulanmış. Ölümcül bir virüsün nüfusun çoğunu yok edişini gördükten sonra iki küçük kardeşin güvenli bir yer arayışını izleyeceğiz birlikte.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.