WANDERING SOUL: Vietnam Savaşı Üzerine Kısa Korku Filmi

Propagandadan esinlenen kısa film

Oats Studios‘un Rakka ve Firebase kısa filmlerini sevenlerin ilgisini çekebilecek bir kısayla karşı karşıyayız. Benzer bir temada, Perception Pictures tarafından geçtiğimiz hafta Vimeo’da tam hali yayınlanan 2016 yapımı kısa film Wandering Soul’da, savaşın insan zihninde yarattığı psikolojik enkaza iniyoruz.

Vietnam Savaşı sırasında, klostrofobik Cu Chi tünellerine yerleştirilmiş bir Viet Cong askeri (Amerikan güçlerine karşı çarpışan Kuzey Vietnam’lı askerlere verilen isim), düşmüş bir yoldaşın hayaleti tarafından ele geçirilir.

Mühendislik ve doğa harikası, kilometrelerce uzunluktaki Cu Chi tünelleri, 17 bin kişilik kapasitesiyle Vietnam Savaşı sırasında hem halka hem de savaşçılara ev ve sığınak görevi gördü. Şu an bu tüneller turistik seyahate açık bir şekilde ziyaret edilebiliyor. Bu arada ek bir bilgi, hemen hemen tek mekanda çekilen film Vietnam yerine Queensland, Avustralya’da çekilmiş.

Operasyon Dolaşan Ruh

Yönetmen Josh Tanner‘ın yedinci kısa filmi olan Wandering Soul’da, ”Ghost Tapes”lerden esinlenerek, burada geçmiş olması hayal edilen kısa bir ana, bir kovalamacaya tanık oluyoruz aslında. Başarılı ses kurgusunun yanı sıra, ortalama bir kısa korku filme göre oldukça ilgi çekici bir girişi ve sürükleyiciliği var filmin. Filmin sonunda bahsi geçen ”Ghost Tapes”, Amerikan ordusunun psikolojik operasyonlar stratejisine ait propaganda kampanyasının varlıkları: OPERATION WANDERING SOUL.

Yine filmin sonunda edindiğimiz bilgiye göre, oldukça gerçekçi hayalet sesleri içeren kasetler, Vietnamlı’ların ruhani inançlarını kolayca manipüle etmeye açık olduğu ve aşırı yüksek bir inandırıcılığa sahip olduğu için, Güney Vietnamlı müttefik kuvvetlerinin işitme menzili içerisinde çalınmaları bile yasaklanmış.

Günümüzde bu kasetlerin tam olarak ne için nasıl kullanıldığı, bu savaşın birçok filme ve hikayeye konu olmuş diğer psikolojik operasyonları gibi hala bilinmiyor. Filmin sonunun da bu yönde ucu açık kalması güzel bir detay olmuş. Diğer türlü iki sürpriz son üst üste gelerek o vurucu etkisini bozabilirdi.

Wandering Soul ilginizi çektiyse, savaşın öncesi ve sonrasındaki psikolojik etkilerine, travma sonrası stres bozukluklarına odaklanan Jacob’s Ladder (1990), Apocalypse Now (1979), Full Metal Jacket (1987), The Deer Hunter (1978), Platoon (1986), Punishment Park (1971), Sir! No Sir! (2005), The Manchurian Candidate (1962), Rescue Dawn (2006),  Fog of War (2003) gibi yapımlar da ilginizi çekebilir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.